Menu

Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [brainstorming]

Nainstalovat, či nikoli na telefon alternativní ROM? Jaké výhody přináší neoficiální firmware? Které ROMky stojí za pozornost? Nejen nad těmito otázkami se zamysleli redaktoři serveru SvětAndroida.cz.

Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [brainstorming]

Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [brainstorming]

Po úspěchu předchozího “brainstormingu”, kde jsme řešili, jak by se mohl změnit operační systém Android, se tentokrát redaktoři našeho portálu zamysleli nad otázkou, proč instalovat, či naopak neinstalovat alternativní ROM. Pojďte si spolu s námi projít argumenty pro i proti, případně se zapojte do diskuze se svými postřehy a názory.


Petr Mišák

Manažer projektu Petr Mišák je v redakci znám jako zastánce čistého Androidu a nativních aplikací Google. Sice v současnosti používá telefon s ROM od CyanogenMod, nicméně důvod k “flashování” zatím nenašel, což ostatně potvrzuje i on sám: “Nad touto otázkou má cenu se zamýšlet pouze v případě, že jste s aktuální podobou systému ve vašem telefonu nespokojeni, nebo když váš telefon přestane dostávat od výrobce oficiální update.

Já, jako dlouhodobý uživatel telefonu řady Nexus, jsem tuto otázku řešit nemusel. Je ale pravdou, že dříve v době T-Mobile G1, jsem z důvodu nového systému Android flashoval alternativní ROM, která z telefonu ještě na chvíli udělala použitelné zařízení. Aktuálně kvůli Nexusu 5 v opravě zkouším One Plus One se Cyanogenem a objevil jsem pár věcí, které se mi líbí. Rozhodně ale pro mne jako “Nexusáka” nebyla doposud žádná přidaná hodnota alternativních ROMek natolik lákavá, abych nad nimi musel uvažovat :)”


Karel Kilián

Redaktor Karel Kilián je naopak velkým příznivcem CyanogenModu, což možná mnozí čtenáři pochopili z publikovaných aktualit o nových “emkových verzích” této ROM. “S alternativními ROMkami jsem začal experimentovat velice záhy poté, co jsem dostal svůj první telefon značky Samsung. Jednalo se o Galaxy SII, na kterém mi vadily především dvě věci: příliš “omalovánková” grafická nadstavba TouchWiz a pomalé aktualizace operačního systému.

Tím tedy odpovídám na otázku z nadpisu tohoto článku: možným důvodem instalace alternativní ROMky jsou zpravidla rychlejší aktualizace, často i na mnohem novější verzi, než jakou oficiálně nabízí výrobce. Například na mém současném mobilu, kterým je Samsung Galaxy SIII, bych se Androidu 4.4 KitKat nikdy nedočkal, zatímco díky alternativní ROM mi na něm již několik týdnů běží poslední Android 4.4.4. Možná se dokonce dočkám i Androidu L!

Pro většinu “mainstreamových” telefonů je na výběr široká paleta ROM – počínaje upraveným originálním firmwarem, přinášejícím jen méně či více podstatné změny na pozadí, a konče prakticky kompletně přepracovaným systémem. Já sám jsem vyzkoušel přinejmenším desítku různých variant – namátkou mohu vzpomenout na Paranoid Android, MIUI, AOKP, Slim a mnohé další. Nakonec jsem se ale vždy vracel k té patrně nejpopulárnější – CyanogenMod.

Mým druhým důvodem, proč “jedu na CyanogenModu”, je prakticky čistý systém Android. Nemám rád příliš barevné pojetí uživatelského rozhraní, kterým se vydává většina asijských výrobců v čele se Xiaomi a Samsungem, k nimž se přidávají další. Vyhovuje mi spíše strohý vzhled Androidu v té podobě, v jaké ho vymyslel Google (jedinou výjimkou jsou jemné úpravy v podání Sony). Vývojáři CM se v tomto směru nesnažili vymyslet kolo a ponechali systém prakticky v té podobě, v jaké ho najdete na telefonech a tabletech Nexus (ostatně hlavními důvody, proč si zákazníci pořizují zařízení Nexus, bývají “čistý” systém a rychlé aktualizace; obojí můžete mít se CyanogenModem na mnoha jiných telefonech i tabletech).

Třetí důvod, proč jsem si vybral tuto ROM, jsou maličkosti, které vylepšují systém ke větší dokonalosti. Líbí se mi širší možnosti nastavení, jako je například zobrazování stavu baterie v procentech (ano, vím, že velcí výrobci již tuto možnost nabízejí také), nebo třeba až pět zástupců aplikací, jež mohu spouštět přímo z odemykací obrazovky. CM také obsahuje sice základní, ale pro mnoho uživatelů naprosto postačující profily, statistiky hovorů, možnost odebrat vybraná oprávnění aplikacím a celou řadu dalších “drobných vychytávek”, díky kterým si mohu celý systém upravit k obrazu svému.

Nesporná je také výrazně vyšší rychlost – měl jsem možnost pracovat se Samsungem Galaxy SIII s posledním oficiálním firmwarem a například načítání seznamu aplikací či kontaktů bylo viditelně pomalejší než na mém, byť notně “zašvihaném kousku” se CyanogenModem. Tentýž mobil s oficiálním systémem prostě viditelně více “laguje”.

Mé zaujetí “čistým” Androidem dospělo do takové fáze, že když vidím nový zajímavý telefon s nějakou grafickou nadstavbou, téměř okamžitě prohlašuji, že “kdyby se ta nadstavba vykopala a nainstaloval se tam Cyanogen, tak bych ho bral.”


Tomáš Očadlý

Vraťme se na druhý břeh, kde nás čeká “dvorní” grafik Tomáš Očadlý. Ten sice v minulosti s alternativními ROM experimentoval, v současné době ho ale potkáte spokojeného s čínským telefonem a originálním softwarem: “Alternativní ROM u mne dávala smysl v době, kdy byl trh telefonů s Androidem více omezený a kdy výrobci do svých telefonů dávali nadstavby s nekonečným množstvím pro mě zbytečných aplikací. Ve mnoha případech mi totiž vzhledově a i po stránce HW parametrů, vyhovovaly telefony Samsung. Nicméně na jejich TouchWiz se nedalo dívat. Když mánie s nadstavbami začínala, pomalu se to nedalo používat a po nějaké době byl telefon tak pomalý, že musel na řadu přijít factory reset. Tou dobou jsem se pokukoval po nějakých alternativních ROM. Světlo světa spatřily ROM typu MIUI, CyanogenMod, Paranoid Android… výběr byl veliký a ve většině případech se jednalo o čistý Android se spoustou vychytávek, takže jsem s radostí testoval. Dnes je však jiná doba a vše šlo, díky bohu, kupředu.

Dnes již nemám chuť si s Androidem hrát do té míry, že bych prováděl zálohy celé ROM a zkoušel jiné. Potřebuji mít telefon vždy 100% funkční. Proto jsem moc rád za výrobce typu Xiaomi nebo OnePlus, kteří ví jak na nás a telefon prodávají hned s mou oblíbenou ROM. Sečteno a podtrženo, jsem šťastným majitelem OnePlus (CyanogenMod), root a alternativní ROM již řešit nemusím a přitom si užívám čistého Androidu se spoustou vychytávek, stabilitou, častou aktualizací na aktuální verzi a hlavně si vždycky vzpomenu na staré časy T-mobile G1 a nekonečné pokusy s alternativními ROM.”


Honza Dolejš

K nadšeným “experimentátorům” s alternativními ROM patří redaktor Honza Dolejš, který ale, stejně jako Tomáš Očadlý, nakonec “zakotvil” u Xiaomi. “Alternativní ROM mě přivedly k samotnému Androidu, neboť jsem vlastnil HTC HD2, do kterého šlo nahrát funkční Android, ačkoliv se tato legenda prodávala se systémem Windows Mobile. V té chvíli tedy nebylo jiné možnosti, než sáhnout po některé z neoficiálních ROM. Kromě vyšší spotřeby běžel Android znatelně lépe než Windows Mobile.

Mým druhým počinem v oblasti alternativních ROM bylo s telefonem HTC One X+, který jsem krátce po koupi rootnul, nahrál jinou ROM a jiný kernel. Díky tomu jsem získal telefon s delší výdrží na jedno nabití, práva ROOT a hlavně pak různé vychytávky, které standardní systém nenabízí. Využíval jsem například odemykání přejetím prstu po senzorových tlačítkách, přídavný Widget v notifikační liště, přepínání hudby pomocí tlačítek hlasitosti při vypnutém displeji, “killnutí” aplikace držením tlačítka zpět, průhlednou notifikační lištu a další “drobnosti”, které ovšem používání mobilního telefonu značně zjednodušovaly.

Na HTC HD2 jsem jako alternativní ROM používal MIUI, která má v sobě obrovské množství vychytávek. Po koupi nynějšího telefony od Xiaomi už alternativní ROM neřeším, přesto zkouším beta verzi MIUI V6, takže jisté experimentování stále probíhá.”

Honza dále konstatoval: “Obecně bych alternativní ROM doporučil uživatelům, kteří mají chuť a trpělivost zkoušet nové věci, které se nakonec mohou osvědčit, a telefon bude ještě lepší. Většinou je to ale delší cesta a rozhodně to není pro uživatele, kteří potřebují stoprocentně stabilní telefon a nemají čas řešit případné problémy, které mohou nastat. Jsou samozřejmě světlé výjimky, kdy je ROM od výrobce tak špatná, že si alternativní ROM jenom pomůžete. Toto řeší většinou uživatelé telefonů, u kterých skončila podpora od výrobce, a nového Androidu se již nedočkají, i když by to jejich telefon zvládl. Pak nastupuje server XDA-developers, kde jsou vyvíjeny nové ROM s novým Androidem a pokud se jedná o “známější” telefon, je velká šance, že bude neoficiální systém funkční.”


Matěj Machytka

A opět přeskočíme k těm, které alternativní ROM nechávají chladné. Patří mezi ně i Matěj Machytka, který říká: “Upřímně musím říci, že alternativní ROMky mě úplně míjejí. Nikdy jsem nepoužíval CyanogenMod ani nic jiného. Telefon si vybírám i podle uživatelské nadstavby, takže poté již nemám důvod měnit. Zároveň tak nějak naivně věřím svému výrobci, že když je to jeho produkt, jeho software pro něj bude nejlepší. Také mívám strach, že se s telefonem náhodou něco stane a zbude mi v ruce “cihlička”. Zkrátka vrtat se tímto způsobem v telefonu není moje parketa :)”


Jirka Pernica

Redakční “pařmen” Jirka Pernica se dívá z jiného úhlu pohledu: “Alternativní ROMky jsem začal zkoumat, když jsem byl mladší a chtěl jsem ze svého telefonu vymáčknout maximum herního výkonu. Taktování procesoru a GPU je sice možné jen s rootem, nicméně v ROMkách, co nejsou vyloženě experimentální, jsou nastaveny optimální frekvence, tedy takové, jaké konkrétní telefon hravě zvládne. Z vlastních zkušeností můžu říct, že po nataktování (použití jiné ROM) se ve hrách zvýšil počet snímků za vteřinu. Dalším důvodem pro změnu ROM byly větší možnosti v úpravách zvukového nastavení a uživatelského prostředí. Třeba s takovým CyanogenModem si lze dost dobře vyhrát. U většiny alternativních ROMek v základu nenajdete předinstalovaný balast, který výrobci do svých telefonů rádi instalují. Tyto zbytečné aplikace uživatel v 90 % nikdy nepoužije a zbytečně zabírají místo. Posledním pozitivem je výdrž baterie, která s alternativními ROMkami může být o mnoho lepší než s originálním softwarem.”

Jak to vidí čtenáři SvětAndroida.cz?

Závěrečné slovo a prostor patří samozřejmě vám – naším čtenářům v diskuzi pod článkem. Shodnete se v názoru s některým z našich redaktorů, nebo naopak budete nesouhlasit a oponovat? Neváhejte a dejte nám i ostatním vědět, proč by si uživatel měl, či neměl nainstalovat alternativní ROM? Ring je volný! Sejde-li se dostatek zajímavých názorů, připravíme z těch nejzajímavějších samostatný článek.

Pište především:

  • Své zkušenosti.
  • Jak jste se dostali k alternativním ROMkám?
  • Jakou máte nyní (včetně verze), případně jakou jste měli?
  • Proč nemáte oficiální firmware?
  • Co vám alternativa přináší proti oficiálnímu firmwaru?
  • Které “nadstandardní” funkce jsou pro vás důležité?
 

Komentáře

Oskar Štejfa

z aplikace
27.9.2014 14:44

používám CM snapahoty na mem SIII a naprostá spokojenost

Jméno (vyžadováno)

Jméno (vyžadováno)

27.9.2014 15:12

Faktuzmetedzacinatestvat: Další blbost, k datům aplikací se bez rootu nedostaneš a zvuk fotoaparátu je taky v systémové části telefonu. Tak už se přiznej.

Faktuzmetedzacinatestvat

Faktuzmetedzacinatestvat

27.9.2014 15:28

Jméno (vyžadováno): Prosím, nastudujte si něco více o principu fungování ROOT a jednotlivých nastaveních. Věnujte tedy svůj čas něčemu užitečnému a ne reagováním na mě. Navíc, zcela stupidně. Hezký den.

Jméno (vyžadováno)

Jméno (vyžadováno)

27.9.2014 15:48

A jak se tedy dostanete k těm datům které jsou v systémové části systému kam se bez oprávnění rootu nedostanete ? Reagujte na to na co jsem se vás ptal a neuskakujte opět jako u článku s launchery u kterého jste už raději nereagoval.

laosik

laosik

27.9.2014 17:44

Aplikace jdou skutecne bez rootu obnovit i svet androida tu predstavil aplikaci. Nicmene nelze obnovit nastaveni telefonu ani aplikaci hesla wifi a td… kazdyho vec zda alternativni nebo nikoliv ci root nebo ne. Ja bez rotu a alternativni rom uz nejedu. Plus vlastni kernel a par vychytavek. Vysledek delsi vydrz baterie plynulost systemu moznost hrani tegra her i s efekty a to nemam tegru. Plus kompletni zaloha. Moje zkusenosti. Jednoduse. Iphone 3 az iphone 4s. Sony xperie 1-2. Lg optimus 3d lg g lg g2 samsung mini 3-4 samsung s4-5. Na vsech alternativni rom. U vsech naproste zlepseni. Ale musite vyzkouset ne vse jsou dobre. Na zaver proc root vyzkouseli uz jste aplikaci greenify?

Jméno (vyžadováno)

Jméno (vyžadováno)

27.9.2014 18:28

Asi máte na mysli Ultimate Backup Tool, teď jsem se na ni díval a vypadá zajímavě, vyzkouším až se mi dostane do ruky nějaký telefon bez rootu. Každopádně komfort bude oproti třeba Titanium backup někde úplně jinde, ten vám zálohuje konkrétní aplikace a klidně je i zálohuje do cloudu. :) Pořád tu ale zůstává zvuk kamery na který root prostě potřebujete pokud nechcete zkoušet x alternativních kamer které ho stejně také použijí.

merike

merike

27.9.2014 18:35

jednoznacne som za tzv. alternativne rom
vyskusal som ich velmi vela + rozne typy kernelov,
za seba mozem povedat:
1. paranoid android
absolutny winner – najprogresivnejsia ROM, nic nedava navyse a ponuka najlepsie riesenia
2. CM
standart, ale je to taky cisty android a neponuka vela buducich funkcii + nepotrebne aplikacie
3. Slim
absolutne fantasticka ROM, bohuzial trosku pomalsia, mimo standartov

Faktuzmetedzacinatestvat

Faktuzmetedzacinatestvat

27.9.2014 19:16

Jméno (vyžadováno): Je holt nevzdělaný a pořádně nečte ani místní zprávy … je hezké, že ho lidé v IT zaučují. Potřebuje to.

laosik

laosik

27.9.2014 19:44

Je zaloha a zaloha. Jednoznacne titan. Jinak muj rom na s4 ofico upravena usa rom od echo 4.4.4. Naprosta spokojenost. Nedostatek. Pc pri propojeni nerozezna tel. Ale je spousty moznosti jak to obejit.

Jan Novák

Jan Novák

z aplikace
27.9.2014 19:57

Alternativní ROMky používám už pres rok.
Dostal jsem se k nim především kvůli starému telefonu (Huawei Ascend G300) ktery byl na stock rom prakticky nepoužitelný jak byl zasekany.
Takže jsem na androidforum hledal nějakou Custom ROM a našel českého vývojáře (ted mého dobrého kamaráda) který dělal nástavbu na Cyanogenmod jménem LiQu. Časem jsem se s nim dal dohromady a delal pro něj grafiku.
Časem jsem ale přesedlal na oficiální Cyanogenmod 10, později 11 a ten starý telefon běžel skvěle.
U cyanogenu jsem zůstal i nyní, po koupi Nexusu 5. Ani si to sam nedokážu zdůvodnit proc.
A co se tabletu týče, mám nVidii Shield, s originální ROM, rootnuty a s GravityBoxem (xposed modul) který mi bohaté doplnuje vsechny vychytavky. Originální mám hlavně protože nvidia ponechala prakticky originální android a přidala jen své aplikace pro výkon, stylus a ovladač.

Wojnar60

wojnar60 0

z aplikace
28.9.2014 3:00

Prvni root a alternativní rom cyanogenmod u S2 z duvodu pomaleho systemu nadstavby od Samsungu nesrovnatelna rychlost systemu, výdrž baterie jednoduchost v celem prostredi a široká možnost nastavení pak Note2 dlouho romka Phoenix pri instalaci široká možnost nastavení co tam chci mit a co ne ale po čase jak vývojář přidával dalsi funkce byla romka velmi náročná na cenovou pamet i operační telefon spomaloval i nainstalovane aplikace spotrebovavaly hodně pameti takže návrat k cyanogenmod 11 nichtly a opět nesrovnatelná rychlost systému, výdrž baterie minimální nároky na ram paměť a při 180 nainstalovanych aplikacích pořád jeste 6,5 gb pameti v telefonu na to jaky vývojový potencial vyrobci maji tak treba Samsung totálně kašle na lepší odladěnost systému to uz čínani jsou v tomle o hodne dal a diky bohu za xiaomi, one, oppo ci huawei a uz aby začli pořádně zatápet Nadutemu Samsungu ktery nevi uz co za své plasťáky chtít skoro 22 tisic za Note4 totální šílenci.

Petr

Petr

28.9.2014 14:42

S alternativní ROM nemám zkušenosti, ale chtěl bych je zkusit. Mám Myphone Next, nevíte někdo kterou ROM na něj použít? Nerad bych telefon nějak poškodil. Dík

laosik

laosik

28.9.2014 14:48

Wojnar60:souhlasim samsung to odladene opravdu nema. Pouzivam upravenou ofiko rom a pri instalaci vzdy mazani cca 80 souboru naprosto zbytecnych. Bouhzel bez rootu je nesmazete. Tudis se dostavame z nakych cca 300 na 220. Pred a po slusny rozdi v behu systemu.

zrieba

zrieba

28.9.2014 16:14

Ja osobne som dlho používal na Samgung Galaxy SIII CyanogenMod. Jediný problém, ktorý som kedy zaznamenal bola hláška “nepodarilo sa pripojiť k fotoaparátu” a bol potrebný reštart zariadenia. Podľa fóra xda-developers.com ide o nejaký problém s Auto-focusom a ukladaním na pamäťovú kartu. Vtedy sa stane, že fotoaparát padne a skončili ste s fotením až do reštartu. A to ma fakt nebavilo. Nakoniec som skončil so Samgung Galaxy SIII pri Sensation S5 ktorá ponúkala na SIII v podstate Samsung ROM-ku z S5. A šlapala perfektne. A asi pomesiaci som si kúpil sktutočnú Samsung Galaxy S5. Tak som zatiaľ neskúšal nič flashovať z dvoch dôvodov: a) Samsung sľúbil Android L v novemberi alebo decembri, b) Poruší sa Knox Bootloader a strácate automaticky akúkoľvek záruku na telefón (aj v prípade HW vady). Toto mi na samsungu vadí. Možno je to posledné Samsung zariadenie ktoré som si kúpil (a to som ich zastánca)

Honza

Honza

z aplikace
29.9.2014 8:10

na svech svych telefonech jsem pouzil alternativni ROM,zejmena kvuli mnozstvi balastu. Na predchozim Lenovu P770 jsem ale zamenil cisty android za costom ROM Samsungu S3. vyhovovala mi ve vsech ohledech,vydrz baterie mnohem lepsi nez u original. ted mam S860 a zatim frcim na kitkatu s rootem,jsem spokojeny a zatim nemam potrebu menit.

cynthia

cynthia

29.9.2014 8:56

chci se jen zeptat jestli tady nekdo nezkousel ROMKY urcene pro Htc sensation xe(eu) dekuji :)

mcmartincerny

z aplikace
29.9.2014 23:01

Zkoušel jsem pár alternativních ROMek, ale nakonec jsem si koupil nexus 5 a jsem nesmírně spokojený, čistý systém, i se skoro zaplněnou paměti i 20 spuštěnými aplikacemi jsem nezaznamenal žádné záseky (jen při startu systému, ale to je normální) takže nexus Forever

tlamik

tlamik

30.9.2014 8:21

MadOx: pokud nemáš S3 Neo, tak MIUI je dost náročné na RAM. Je sice pravda, že mi tam vlastně všechno fungovalo a všechno jelo, nicméně volné paměti bylo málo (60-80MB) a tímpádem se občas nějaké ty rezidentní apky zrestartovaly (Tasker, Viber atp.). Teď jedu na CM 11M a s pamětí to je lepší, ale některé vychytávky z MIUI prostě chybí (např. svítilna na lockscreenu podržením home nebo nahrávaní hovorů).
Ale obecně musím souhlasit, že alternativní je vždycky svižnějsí než stock.

josfa

30.9.2014 8:43

tak ja jsem patril mezi ty flasery ,kteri museli buhvi z jakeho duvodu vyzkouset vse co se objevilo ne netu ,zazil jsem si “krasne” ale i krusne chvile ,no diky temto pocinům tedy zejmena tem krusnym chvilka jsem narazil na spousty zajimavych clanků a tutorialu nejen k dane problematice,ktere bych nikdy nehledal a byl jsem neustale v obraze, takze jsem nabyl o neco vice vedomosti a zkusenosti ovsem toto mam uz za sebou a pravdou je ,ze jednoho dne to prestane bavit a zustanete u toho ,co proste a jednoduse funguje v mem pripade jsem zamrzl a uz nemam tu potrebu vyzkouset vse co se na netu objevi a tim jsem take ztratil prehled o situaci kolem alternativnich romek a nejak mi to ani nechybi

bigwolf

30.9.2014 13:46

Me zacatky v alternativnimi ROM byly v podstate stejne jako u redaktora Honzy Dolejše. Takze prvni pokusy zacaly s instalaci Androidu na HTC HD2. Od te doby nebyl jediny telefon se kterym bych nezkusil aspon nejakou alternativni ROM. Momentalne mam O+O s CyanogenMOD a jsem spokojen, ale kdo vi, casem se mi stejne po flashovani zacne styskat, tak zkusim neco jineho. :o)

Marek Raus

Marek Raus

29.10.2014 23:47

Ahoj lidi chtěl bych sem se zeptat LG optimus L9 II mám tam po aktualizaci android 4.4.2 a chtěl bych ho předělat zpátky na 4.1.2 nevíte jak nato skoušel jsem nastavit tování nastavení a hard reset a nic nezabíralo tak se chcu zeptat.

DÍKY

RSS (komentáře k článku)