Menu

Cyanogen postupně předává Android Microsoftu, implementuje Cortanu

Kirt McMaster je jedním ze spoluzakladatelů a současným CEO společnosti Cyanogen Inc., která stojí za oblíbenou komunitní ROM CyanogenMod i jejím komerčním derivátem Cyanogen OS. CyanogenMod má na svých zařízeních nainstalováno několik milionů uživatelů a jeho komerční verzi pak můžeme nalézt například v telefonech indického Micromaxu jako třeba Yu Yunique či prvotině startupu založeného Lenovem – ZUK Z1. McMaster se v minulosti “proslavil” některými svými výroky na adresu Googlu, nejznámější je však pravděpodobně jeho prohlášení, že Cyanogen Inc. hodlá zbavit Android Googlu a otevřít tak cestu do nitra tohoto operačního systému svým partnerům. Mezi ty patří například v oblasti internetových služeb pravděpodobně největší konkurent Googlu – Microsoft. Ten již v minulosti do Cyanogen Inc. investoval a následně obě společnosti oficiálně oznámily partnerství, což vzbudilo řadu spekulací na téma “Androidu pod nadvládou služeb Microsoftu”. Zda byly tyto spekulace pravdivé či nikoli si ještě budeme muset ještě nějakou chvíli počkat, zastáncům této teorie však žene vodu na mlýn poslední McMasterovo prohlášení.

mcmaster_cyanogen700x464

Kirt McMaster

V něm CEO Cyanogenu zdůraznil, že je potřeba integrovat umělou inteligenci přímo do jádra systému, aby měla přístup ke všem systémovým součástem a službám, které následně činí tuto “inteligenci ještě chytřejší”. Řeč přitom nebylo o ničem jiném než o hlasové asistentce Microsoftu nazvané Cortana, jejíž beta verzi již Microsoft pro Android vydal ve formě běžné aplikace. Dle McMasterova prohlášení se tak můžeme připravit, že některá z budoucích verzí Cyanogen OS bude namísto Google Now disponovat Cortanou, integrovanou přímo do jádra tohoto systému. Pokud však používáte na svém telefonu CyanogenMod a nepatříte zrovna mezi příznivce služeb Microsoftu, nemusíte mít obavy, Cortana bude integrována pouze do Cyanogen OS a komunitního CyanogenModu se tato změna nijak nedotkne.

cortana-android-082415

Otázkou zůstává, kdy se Cyanogen OS opravdu dočká plně integrované hlasové asistentky Cortana. Zajímavé bude také sledovat, kde se nahrazování služeb Googlu alternativami od Microsoftu (případně jiných partnerů Cyanogen Inc.) zastaví. Dle dřívějších událostí a prohlášení je totiž poměrně pravděpodobné, že se do budoucna můžeme připravit na příchod Androidu plně v područí služeb Microsoftu.

Jaký máte názor na integraci Cortany do jádra Cyanogen OS? Dočkáme se podle vás Androidu ovládaného Microsoftem a jeho službami?

 

Zdroj: PhoneArena.com

 

Komentáře

Jan33

Jan33

13.9.2015 7:39

Když to bude volitelné, tak proč ne. Konkurence je zdravá. Sám bych si ale SW od MS nezvolil.

Faktužmemegamocmocinkyzacinatestvat

Faktužmemegamocmocinkyzacinatestvat

z aplikace
13.9.2015 7:45

Cyanogenmod je skvele odladeny system a kdo chce treba HW Samsungu, v podstate nema jinou moznost nez vyhodit ten trapny a pomalyTouchWiz a nahrat kvalitni CM. Otazkou je, zda mu integrace MS sluzeb spis neuskodi. Go CM Go.

WroNg

WroNg

z aplikace
13.9.2015 8:56

“alafaktuz”: Velice špatná napodobenina.Většina tady na faktuže nadává a pak ho někdo napodobuje? Zajímavé. Bohužel pro Tebe, jsi špatný imitátor a ihned jde poznat, že to není pravý faktuž. Smůla chlapče, zkus to jinde.

Faktužmemegamocmocinkyzacinatestvat

Faktužmemegamocmocinkyzacinatestvat

z aplikace
13.9.2015 9:21

Wong: jsem rad, ze tu mam mezi cteanari i takoveho fandu jako ty. Ja nejsem napodobenina, pouze jsem se prastil do hlavy a rozsvitilo se mi. Cti ms dal, me prispevky jsou nejlepsi na celem foru. Muzes u toho i masturbovat ;-)

Martin P.

Martin P.

13.9.2015 9:27

Rozlišovat Cyanogen OS a Cyanogen MOD ROM !

Vzhledem k tomu že MS Bing , Cortana a spol budou v Cyanogen OS jsou mi ukradené. Na trhu není dle mého názoru aktuální solidní telefon s Cyanogen OS.

Pokud , ale začnou cpát MS i do Cyanogen MOD ROM bude to horší. CM je nejsilnější a nejvíce rozšířená komunitní ROM.
PacMan ROM , Paradroid atd… jen paběrkují a často i z CM vycházejí. Např i i MiUI vycházelo z Cyanogen MOD

Mr. Arakin

Mr. Arakin

z aplikace
13.9.2015 9:33

Martin P.: presne tak. Tohle se týká Cyanogen OS. Cyanogenmod byl vzdycky bez sluzeb Google a kdo chtel doinstaloval si je a stejne tak to zustane i v budoucnu. Zadna Cortana tam nastesti nebude, to by celou koncepci systemu zabilo – ma zustat co nejcistsi s velkou svobodou volby pro uzivatele.

CallMeSenpai48

13.9.2015 10:52

Android si stím vytře prdel

CallMeSenpai48

13.9.2015 10:55

btw faktuz má pravdu ze samsung je na dvě věci touchwiz plynulost nezná

jiri

jiri

13.9.2015 10:56

Pro Ms to muze byt posledni zachrana, vydavat lumie s Cyanogen OS + vlastni sluzby.

faktužmemegamocmocinkyzacinatestvat

faktužmemegamocmocinkyzacinatestvat

13.9.2015 13:05

A pořád a pořád a pořád budu tvrdit, že CM škodí Androidu ;) Říkejte si co chcete, ale každý uživatel CM je hloupý …

Strny

Strny

13.9.2015 14:20

Hadej te se tady jako kreteni! Prijde povina registrace a na to ja fakt nemam sily! Tak se uklidnete.

mimar48

13.9.2015 14:46

Škoda, chodíval jsem se na tento web a především na zdejší diskuze poměrně rád bavit.
Ale se stávající dlouhodobou nekvalitou mobilní aplikace mne to baví čím dál tím méně. Ono nutit čtenáře otáčet mobil, aby byl text alespoň o trochu čitelnější, pak točit zpátky při přechodu na diskusi, která je navíc řazena nelogicky od konce a pak zase točit zpět u dalšího článku… no nevím…
Redakce evidentně nápravu nezvládá, protože jinak by určitě dala čtenářům vědět, jaká je situace a přinejmenším je poprosila ještě o chvilku strpení. Ale to ticho po pěšině nevěstí nic dobrého.
Navíc četnost článků o čínských (s)hitech nejrůznějšího ražení, dostupných často jen přes čínské eshopy, mne také nějak nedokáží nadchnout…
Korunu tomu teď dává tento úpadek místních diskuzí, to je vážně hnus…
Ještě chvíli a nevidím to jinak, než zrušením svého předplatného.
Jak říkám, škoda…

optimas

z aplikace
13.9.2015 15:12

mimar48 napiš to všude aby jsi nikoho neochudil o své pocity ;)

mimar48

z aplikace
13.9.2015 15:22

@optimas: … sorry, trochu jsem se po přečtení další diskuze nechal unést a ještě jednou to zkopíroval.
Přitom jsem sám jednou někoho kritizoval, když pod každou diskuzi emotivně opakoval něco na redakci. Tohle je sice aspoň poukázání na samotné idiotské diskuze, ale způsob je stejně tak idiotský. Budu se snažit to neopakovat…

jiří myšička

jiří myšička

13.9.2015 16:01

Všechny nadstavby jsou na prd. Nikdy jsem žádnou nepoužíval kvůli spoustě omezení. CM jsou podle mě trochu zvláštní. Přijde mi to jako bych něco vymyslel, proslavil, dal to zdarma a pak přišel “borec” co by řekl, že to ode mě vyčistí. Kdysi dávno jsem jejich romky používal, dneska mi už uniká smysl. A to mám Samsung s (nepoužívaným) touchwizem :D

Faktuzorig

13.9.2015 19:20

CM = spyware ;)

Miroslav Šiler

z aplikace
13.9.2015 19:32

Mimar ma recht, ta aplikace je tragedie. Bohuzel je to pro me jedina moznost kouknout na SA, protoze web je tak debilne navrzenej az z toho slzi oci. To fakt nemate par tisicovek na zaplaceni nekoho kdo vam ji napise? Protoze, uprimne, za svitici USB kabel to nikdo delat nebude. I kdyz v to doufate.

Faktuzorig

Faktuzorig

z aplikace
13.9.2015 19:43

CM: super system!

eM

eM

13.9.2015 20:32

… by mne zajímalo, jak pak budou probíhat aktualizace na novější verze Androidu? To jako Google vydá Android 7.0, Cyanogen ho upraví k obrazu svému (jako každý výrobce mobilů upravuje systém svou nadstavbou), pak řeknou Microsoftu, aby urobil aktualizace svých aplikací pro Android 7.0 (k nahrazení těch originálních od Googlu), no to zabere aspoň rok, minimálně (maximálně) dva. :D

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 21

13.9.2015 21:47

Mimar48, Miroslav Šiler
Situace s aplikací nás moc mrzí a vězte, že děláme, co je v našich silách. Již testujeme některé aplikace, které nám zaslali soutěžící a doufáme, že z toho vzejde nová aplikace Svět Androida, která splní nejen naše, ale hlavně Vaše požadavky.

Mr. Arakin

Mr. Arakin

z aplikace
13.9.2015 21:55

Prave proto je jakakoli integrace nesmysl. Lepší je čistý CM ROM a ty si tam doinstaluješ přesně a pouze to, co potřebuješ a chceš používat.

mimar48

z aplikace
13.9.2015 22:31

@Jan Dolejš: … díky za reakci. Mě hlavně dožraly ty diskuze, které jsou nechutně zaneřázené. Kdo má mít chuť a sílu se tím marastem prokousávat…
… a tak jsem to při tom namíchnutí vzal při jednom z jedné vody na čisto…
Nebylo by od věci vydat nějaký samostatný článek se zprávou, jak se to s tou aplikací vyvíjí. Třeba jako – dostali jsme od vás XY návrhů, z toho jich je YZ použitelných, nyní je testujeme, X se jich jeví použitelně, s jejich autory A.B., C.D., …, nyní nadále pracujeme na jejich případném doladění. Předpokládáme, že zkušební spuštění vybraného favorita proběhne v měsíci tom a tom, roku 20XX…

Zero

Zero

13.9.2015 23:10

Mikrosoft vs android… no android/linux byla zpočátku cesta/alternativa, kterou si lidé vybrali protože jim neseděl microsoft a jeho služby… nebyl to sice jediny duvod proc lide začali používat android, ale jeden z důvodů to byl. Teď to zase vypadá (někdo se snaží naznačovat) že někteří by rádi viděli android se službama od microsoftu, nebo ještě lépe android který by jel na základě nějakého windows mobile…. to by teda byl paskvil :) Nějaký android v budoucnu co se jen bude jmenovat android (Android Nutella) ale bude to v podstatě jen mikrosoftacky OS pro mobily :)

jenda

jenda

14.9.2015 13:30

Vymýtání čerta ďáblem. :-(
Mrkvosoft za svou aroganci už dávno měl skončit v propadlišti dějin.

Faktuzorig

14.9.2015 16:58

Doporučuji se všem, kteří se zabývají danou problematikou zamyslet nad tím, co zde o CM celou dobu opakuji a nikdy s tím nepřestanu ;) CM škodí Androidu a uživatelé CM přispívají k tomu, že zde Android v podobě jaké ho známe dříve či později nebude ;)

Abrakadabra

Abrakadabra

14.9.2015 21:43

No CM sem doted uzival. Ted mam zarizeni s AOSP a nepotrebuju ho. Mel sem rad jeho cistotu, avsak vzdy vykoupeno nejakym neduhem nefunkcnosti nake veci ale to nevadilo. COS at si spolupracuje s MS ale CM at nechaji cistej

RSS (komentáře k článku)