Menu

Cortana beta ke stažení v Obchodě Play. Má to ale háček

Již v květnu tohoto roku sliboval Microsoft uvolnění virtuální asistentky Cortana pro Android. Červencový únik instalačních balíčků pak zaznamenal mezi zvědavými uživateli značný ohlas (viz aktualita Cortana unikla. Vyzkoušejte hlasovou asistentku od Microsoftu již nyní). Později se objevila verze 1.0.0.204, která přišla s možností nahradit výchozí gesto tahem prstu od spodní hrany obrazovky pro spuštění Google Now (u nás známé jako Chytré karty Google) či dlouhým stiskem tlačítka Domů. Aplikace ale byla až dosud oficiálně dostupná pouze pro úzkou uzavřenou skupinu beta testerů.

Včera večer Microsoft oznámil, že uvolňuje svou aplikaci Cortana do Obchodu Play, odkud si ji může stáhnout kdokoli. Součástí jsou i standardní automatické aktualizace programu. Stále se ale zatím jedná jen o betaverzi, proto je nutné stát se před zahájením instalace beta testerem.

Zatím má být Cortana dostupná jen pro uživatele ze Spojených států, což můžeme potvrdit, neboť se nám ji nepovedlo nainstalovat ani na jedno z redakčních zařízení. Dle oficiálního blogu společnosti je ale plánováno rozšíření i do dalších zemí, nicméně Microsoft neuvádí žádný konkrétní časový rámec.

Jak funguje Cortana na Androidu?

Cortana funguje víceméně stejně, jako na nativním operačním systému Windows 10, na Androidu však prozatím nedisponuje schopností měnit různá nastavení zařízení pomocí hlasových příkazů, neumí otevírat aplikace, ani se neaktivuje slovy “Hey, Cortana!” Microsoft zdůrazňuje, že se stále jedná o beta verzi, že vždy naslouchá názorům a neustále zlepšuje uživatelskou zkušenost. Jinými slovy můžeme v blízké budoucnosti očekávat přidávání dalších funkcí.

Pokud si chcete udělat představu o tom, jak funguje Cortana na Androidu, podívejte se na pětiminutovou recenzi kolegů ze serveru Phandroid.

Cortana nabízí nejnovější zprávy, informace i počasí, sportovní výsledky, upomínky, tipy na restaurace a další. Skrze tlačítko v levém horním rohu lze vstoupit do sekce Cortana Notebook kde můžete upravovat nastavení a předvolby. Podívejme se nyní na několik příkladů, oč můžete virtuální hlasovou asistentku požádat:

  • Is it going to rain today?
  • Remind me to pick up the microphone in 30 minutes
  • Set the alarm for 7 AM
  • Send a text message to Daniel
  • Tell me a Joke
Cortana beta je ke stažení v Obchodě Play

Cortana beta je ke stažení v Obchodě Play

Přihlásit se jako beta tester aplikace Cortana.

Zdroje: Phandroid, Android Police, Blog Windows, Android Central.

 

Komentáře

john

john

25.8.2015 8:05

chtelo by to, aby MS Cortanu zpristupnil ve Windows 10 i do ostatnich zemi, byt jen v anglictine, na Androidu totez.

Xender

Xender 0

z aplikace
25.8.2015 9:44

Škoda že v našich končinách Cortana nefunguje. Rád bych ji vyzkoušel

SeppWinkler

SeppWinkler

25.8.2015 10:45

Neviem, ako je to so Siri, ale u nás ani Google Now a ani Cortana nemajú pridanú hodnotu a asi tak skoro mať nebudú :( Škoda a pritom nejde len o jazyk. Množstvo vecí by mohlo fungovať dvojjazyčne (telefón nastavený v slovenčine / češtine a ovládanie by rozumelo aj angličtine) nemal by to byť problém. Navyše ak funguje Google Translator, neviem, s čím má problémy Now. Je to ignorancia.

Pavůček

z aplikace
25.8.2015 11:45

“tato položka není ve vaší zemi dostupná”… well… f7u12.

Petr Rolf

z aplikace
25.8.2015 12:42

SeppWinkler: bohužel jsme pidi stát, takže pokud to dospěje k použitelnosti v českém jazyce, budeme až na konci seznamu.

Vláďa

Vláďa

z aplikace
25.8.2015 13:37

Nepřišel jsem tomu na chuť. Dotykový je od toho, abych se dotýkal a ne abych na někoho žvanil…

Zdenek@krouzel.com

Zdeněk ZiChi Kroužel 0

25.8.2015 16:53

Klidně bych se sžil i s mluvením v angličtině, ale i tak je to nepoužitelné, páč je potřeba aby to rozumělo českým jménům, to nedává. Cortana, call “jarhomeer nouwak” :)

Talamasca

Talamasca

26.8.2015 2:03

Uz len tato 3,14covina mi chyba v telefone!

mraz

mraz

27.8.2015 11:28

seppwinkler: Sk = 5 mil chudobnych ludi, CZ = 10mil chudobnych ludi. Dohromady je nas menej nez ludi v nejakom vacsom meste USA (NY napr) a mame tak hlboko do kapsi ze si tukame na celo pri pohlade na cenu Iphonu / S6 atd.. myslis ze niekoho z business hladiska zaujimame?

RSS (komentáře k článku)