CyanogenMod bude natvrdo odesílat statistiky, vypnutí není možné

cyanogenmod

Pro mnoho uživatelů je CyanogenMod svatým grálem mezi mobilními operačními systémy. Tento projekt založený na AOSP (Android Open Source Project) se snaží do systému Android OS začlenit různé opravy, úpravy stability, zvyšovat výkon a spolehlivost. Zkrátka udělat to, co původní výrobci mohli zanedbat. Dokonce v Cyanogenu můžeme najít i pár vychytávek, které se zatím na oficiálních distribucích Androidu vůbec nevyskytují. Procedura instalace tohoto systému sice vyžaduje jistou uživatelskou zručnost, ale jak se zdá, pro spoustu androidistů to není překážkou a uživatelé utěšeně přibývají.

cyanogenmod_logo

Pokud jste si i vy nainstalovali CyanogenModu, dost možná jste se všimli ikonky v notifikační liště, která na vás vykoukne ihned po instalaci. Jedná se o upozornění na odesílání statistik. Tato funkce byla až do nynějška dobrovolná, jenže přichází změna. Podle zprávy na GitHubu je nyní natvrdo nastaveno odesílání anonymních informací – a basta! Už slyšíme nemalý dav, jak s pěstmi nad hlavou hlásá jediné: “Co naše soukromí?! CyanogenMod už nikdy!” Dobrá, možná trochu dramatizujeme, ale spousta lidí má o svoje soukromí obavy, to je zkrátka fakt (a nehodláme tu řešit, zda právě tito uživatelé běhají po internetu bez antiviru a sdílí na facebooku fotky jak o život).

CyanogenMod 10.1-20130219-NIGHTLY CyanogenMod 10.1-20130219-NIGHTLY

Než se tedy začnete čertit, uvedeme věci na pravou míru. Statistiky, které Cyanogen odesílá, zahrnují následující položky:

  • Anonymizovaná a šifrovaná informace o IMEI nebo WiFi mac adrese
  • Název zařízení
  • Verze CyanogenModu
  • Země / Stát
  • Operátor

A to je vše. Kolem a kolem, Google, androidí aplikace a vaše oblíbené weby o vás toho dost možná vědí více. Z osobního hlediska mohu říci, že mi rozhodnutí šikovných CM vývojářů nepřipadá nikterak nebezpečné a jak sami napsali, jedná se o změnu, která je pro ně velmi důležitá, protože díky těmto informacím budou lépe vědět, na jaké aspekty se při vývoji zaměřit nejvíce. Odesíláním anonymních statistik tedy pomůžete nejenom vývojářům, ale především sobě – protože si budete moci stáhnout novější, stabilnější a po všech stránkách lepší systém.

 

Zdroj: XDA Developers

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)