Změnil Google algoritmus pro sestavování žebříčků v Android Marketu?

obchod google play hlavni

Google sice tuto informaci oficiálně nevyhlásil ani nepotvrdil (a ani nevyvrátil), ale zdá se, že algoritmus, na základě kterého jsou řazeny aplikace v Android Marketu, doznal jisté změny. To potvrzuje například Geoff Cook, generální ředitel společnosti provozující sociální síť myYearbook. Podle něj aplikace myYearbook nedávno zaznamenala markantní skok v žebříčku Android Marketu ze 63. rovnou na 11. místo v kategorii sociálních aplikací. K postupu přitom došlo, ačkoli denní počet stažení zůstal víceméně stejný. Ve stejném časovém období zaznamenaly vzestup i jiné aplikace – například Seesmic se posunul ze 39. příčky na desátou, Gowalla vyletěla doslova jako raketa ze 78. pozice na osmnáctou, zatímco jiné aplikace se ve stejné době citelně propadly.

Cook vidí pouze jedno vysvětlení: Android Market musel projít nějakou změnou hodnocení a patrně začal více zohledňovat počet aktivních uživatelů. Přesný algoritmus je tajný a jeho parametry zná pouze Google. S největší pravděpodobností lze ale předpokládat, že žebříčky jsou generovány na základě kombinace počtu stažení za den, počtu aktivních uživatelů a možná i dalších faktorů. Tento systém hodnocení napomáhá oddělit aplikace s vysokým počtem stažení, ale krátkou dobou používání, od těch, jež sice zaznamenávají méně ke stažení, ale mají stálou a silnou uživatelskou základnu.

Mluvčí Google odmítl komentář s tím, že by to mohlo svádět k experimentům o využití algoritmu. Připustil ale, že společnost průběžně provádí změny. Eric Chu, manažer Android Developer Ecosystem, minulý měsíc redaktorům serveru AndroidApps.com řekl, že Google v současné době pracuje na posílení algoritmu, který ovlivňuje pozice aplikací v Android Marketu.

V tuto chvíli jde sice jen o spekulace, ale pohled na pořadí v Marketu ukazuje, že se něco změnilo, a to většinou k lepšímu.

Zdroj: Android Phone Fans a GigaOM.

Mohlo by vás zajímat

Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později
1668761905505008648

Android Market 3.3.11 ke stažení!

Zprávičky Štěpán Víteček Štěpán Víteček
1 min. uložit na později
markety

Přehled alternativních marketů

Články Ondřej Kadlec Ondřej Kadlec
4 min. uložit na později

Komentáře (4)