YouTube Music je venku. Za jak dlouho se dostane k nám?

YouTube Music – náhleďák

YouTube je největší a nejznámější online sbírka videí na světě. Kromě toho je ale také druhým největším vyhledávačem. Konec konců, aby také nebyl, když má nad sebou toho nejlepšího tatínka na poli vyhledávačů. Zatímco je YouTube plné nejrůznějších videí, praxe ukázala, že se v posledních letech stalo také největší hudební streamovací službou na světě. YouTube totiž pro poslech hudby využívá mnohem více uživatelů, než je dohromady uživatelů Spotify a Apple Music.

YouTube Music na scéně

Ve čtvrtek YouTube oficiálně představilo svou novou aplikaci, YouTube Music, která se pokusí vydělat na dominanci YouTube samotného. Aplikace je zdarma a můžete ji libovolně používat. Vše ale začne být zajímavější, pokud se rozhodnete pro předplatné v podobě YouTube Red. A ano, pak je tady trošku matoucí skutečnost, že nyní vedle sebe žijí dvě velice podobné služby, a to Hudba Play a YouTube Music. Obě můžete používat zdarma, ale po zaplacení předplatného se zpřístupní mnohem více zajímavého obsahu a funkcí.

YouTube Music exclusive first hands-on

YouTube Music exclusive first hands-on

 

Aplikace YouTube Music se ale nesnaží kopírovat plnohodnotný charakter Hudby Play. Nemáte zde například možnost vytvořit si vlastní playlisty. Namísto toho máte získáte denní playlist, který se skládá z hudby, kterou jste poslouchali v poslední době. Hudby, která se vám líbí, a něco nového, o čem si YouTube myslí, že by se vám mohlo líbit. Nejblíže má tomuto playlistu například služba Spotify se svým týdenním playlistem „Discover weekly“.

Poslouchat i vyhledávat můžete zdarma, ale s vloženými reklamami. Pokud budete účastníkem předplaceného programu, nejen že reklamy zmizí, ale odemknou se vám i další funkce, mezi které patří například i automatické uložení skladeb pro přehrávání offline.

YouTube Music - přihlášení

Pro pochopení smyslu oddělování jednotlivých segmentů docela dobře poslouží Facebook a jeho Messenger. Stejně jako tato modrá sociální síť oddělila své uživatele od pisálků skrze aplikaci Messenger, tak i YouTube rozděluje uživatele na děti, hráče a posluchače. Důvod? „Pokud hledáte na YouTube například “call”, první výsledky, které uvidíte, budou “Call Me Maybe” a hned pod tím “Call of Duty”, což spolu příliš nesouvisí,“ říká Jay T. Fowler, který stojí v čele vývoje YouTube Music.

A jak to bude u nás?

Někoho jsme možná navnadili na zajímavou službu, někoho pravděpodobně naopak rozhořčili pro zavedení předplatného. Kde koho ale bude nejspíše zajímat, jak je to s dostupností u nás. Přesný termín uvedení služby na český trh zatím znám není. Zdá se ale, že nebudeme čekat příliš dlouho. Pokud totiž otevřete odkaz na aplikaci v Obchodě Play, nezastihne vás klasická zpráva o tom, že aplikace není dostupná v této zemi. Namísto toho se dostanete na běžný profil aplikace, kterou ale nemůžete stáhnout pro nekompatibilitu s žádným z vašich zařízení.

YouTube Music - nedostupné u nás

Služba nefunguje, ani když si stáhnete APK balíček. YouTube Music (česky vlastně „Hudba na YouTube“) se nainstaluje a nechá vás se přihlásit. V zápětí vám ale oznámí, že v tuto chvíli ještě u nás není služba dostupná a že prozatím můžete využít aplikaci YouTube. Už jen to, že je aplikace téměř celá v češtině, dává tušit, že dlouho čekat nebudeme.

YouTube Music
YouTube Music

Zdroj: The Verge

 

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)