Telefon Hyundai Cyrus HP554O: Soused z Boleslavi nemusí závidět (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 20.6.2016
- 17
Osmijádrový procesor, 3 GB RAM, čtečka otisků prstů, 5,5″ Full HD displej či podpora LTE. To vše za cenu pod 6 tisíc. Takovou vizitkou se podepíše telefon Hyundai Cyrus HP554O, který jsme dnes otestovali. Jak dopadl?
Obsah recenze
- Design a konstrukce
- Displej
- Čtečka otisků prstů
- Hardware
- Výdrž na baterii
- Systém
- Hudební přednes
- Fotoaparát
- Závěr
Sympatický obr s 5,5″ displejem
První seznámení s telefonem Hyundai Cyrus HP554O se neslo v pozitivním duchu. Konstrukce je sice plastová, přesto ale na pohled slušně zpracovaná a textura v zadní části nevypadá vůbec špatně. Telefon je ale celkem velký – může za to 5,5″ displej a nepomohla tomu ani senzorová tlačítka či širší rámeček nad displejem.
Stříbrný rámeček kolem telefonu má imitovat kov, přesto již od pohledu poznáte, že je to jen plast. Ovládací tlačítka v pravé části působí velmi laciným dojmem, dokonce se i viklají. Jejich výška je ale optimální a nebyl vůbec problém s jejich ovládáním palcem. MicroUSB konektor se trochu netypicky nachází spolu s 3,5mm jackem na horní straně telefonu. Byl to pro nás trochu nezvyk.
Telefon se v ruce drží poměrně dobře, nikde nic nevrže a ani jsme neměli pocit, že by Hyundai Cyrus HP554O nějak vyklouzával z rukou. Spousta uživatelů ocení senzorová tlačítka pod displejem, prostřední tlačítko je pak po vzoru Samsungu hardwarové a je v něm čtečka otisků prstů. Na tlačítko vlevo, které mimochodem funguje staromódně jako vyvolání nabídky, se palcem dosáhne obtížněji a musíte telefon trochu naklonit.
Design zadní části je povedený, ale zároveň strohý. Textura plastového krytu vypadá dobře a je i příjemná na dotyk. Zadní část lze sejmout, čímž se dostáváme k vyměnitelné baterii, dvojici SIM karet a přístupu k paměťové kartě.
Váha telefonu je příjemně nízká vzhledem k velikosti telefonu. A kvalita zpracování? Ta v nás nechává spíše smíšené pocity. Telefon sice vypadá na první pohled dobře a ani materiály nevypadají vyloženě punkově, viklající se tlačítka a laciný plastový rámeček okolo telefonu to ovšem kazí. Pokud se s tím ale smíříte, za cenu telefonu asi není moc co vyčítat.
Hyundai Cyrus HP554O – první pohled
Displej: Na slunce s ním raději nechoďte
Telefon Hyundai Cyrus HP554O dostal do vínku 5,5″ IPS displej s Full HD rozlišením, díky čemuž je jemnost dostatečných 401 PPI. Hyundai to dokonce vtipně označuje jako Retina. Barvami se jedná o průměrné IPSko, které pozitivně ani negativně ničím nevybočuje z řady. Dobré barevné podání, pozorovací úhly a i podání černé a bílé se drží v průměru.
Nemilé překvapení na nás čekalo při požití telefonu na přímém slunci – je to bída. Oproti většině současných IPS panelů ten v telefonu Hyundai Cyrus HP554O zaostává a na přímém slunci jsme měli problém se čtením textu, přestože se nám to dnes již u většiny telefonů nestává. Zklamáním je i automatické řízení jasu, které jsme raději deaktivovali – často se nám totiž v noci stávalo, že telefon z neznámých příčin ztlumil jas na minium.
Čtečka otisků prstů – zpátky do minulosti
Pamatujete, když se do notebooků začaly slavně integrovat čtečky otisků prstů? Stačilo přejet bříškem prstu v jednom směru a uživatel byl rozpoznán. Mysleli jste si, že je tento způsob autentifikace minulostí? Hyundai Cyrus HP554O ukazuje, že nikoliv – v mobilním telefonu se s touto technologií ovšem setkáváme vůbec poprvé.
Upřímně – přítomnost čtečky nás pozitivně překvapila, její provedení už ale ne. S přesností jsme bojovali prakticky celé testování a běžně se nám stávalo, že to prostě nešlo a museli jsme zadat gesto či PIN. Tato technologie již zkrátka dnes nemá co říci.
- telefon se musí odemknout přejetím prstu po čtečce v jednom směru (shora dolů)
- vlhký prst je rozpoznám na více pokusů
- přesnost čtečky není moc dobrá
- před použitím čtečky je nutné zmačknout domácí tlačítko
Hardware – na papíře to vypadá dobře
Při pohledu na parametry se v nás vzbuzuje naděje – 8jádrový procesor MediaTek MT6752, 5,5″ Full HD displej, 3 GB RAM, 3000mAh baterie a podpora českého LTE. Špatně na tom není ani 16GB vnitřní paměť, kterou lze doplnit paměťovou kartou MicroSD, či podpora dvou SIM karet.
Výkonu má telefon dost i na hraní náročnějších titulů – vyzkoušeli jsme například Dead Trigger 2, Dead Effect 2 či Modern Combat 5 a problém jsme neměli. Zařízení se pak zahřívá v horní části a po chvíli hraní to bylo docela nepříjemné.
Podpora českého LTE potěší, chybí ovšem frekvence 900 MHz, kterou by ještě mohli někteří uživatelů Vodafonu potřebovat. Nám ale absence v Praze nečinila problémy a telefon si s podporou sítí LTE poradil velmi dobře.
MediaTek uživatele vždy straší kvůli nepřesné GPS, v tomto případě jsme ale na vážný problém nenarazili. Vyzkoušeli jsme navigaci v Sygicu a navigování bylo povětšinou přesné, občas se ale navigace „ztratila“ a byla jinde než my. Podobné to bylo i při putování pěšky skrze Google Maps. Telefon bohužel nemá digitální kompas, takže na hledání kešek zapomeňte.
Výdrž baterie: jeden den a dost
Baterie s kapacitou 3000 mAh a 5,5″ Full HD displej je sice dvojice, která ve výdrži ani nemůže trhat rekordy, ale i tak to s rozumným power managementem může znamenat 1,5 – 2 dny výdrže. To bohužel pro Hyundai Cyrus HP554O neplatí. Pokud jsme telefon využívali opravdu intenzivně (stále zapnuté datové přenosy, spousta SMS, e-mailů, zpráv na Hangouts, poslech hudby a surfování na internetu), telefon zpravidla hlásil již večer hlásil vybitou baterii. Vydržel tedy od rána (cca 7 hodin) do večera (22 hodin), což je málo.
Zklamáním pro nás byl především fakt, že telefon spotřebovával spoustu energii i při vypnutém displeji. Evidentně je tedy něco špatně s optimalizací systému a správcem napájení. Škoda. Po vyřešení tohoto neduhu by mohla být výdrž o dost lepší.
Systém: Rychlý a hlavně čistý Lollipop 5.1
Doposud jsme telefon Hyundai Cyrus HP554O příliš nechválili, trochu to napravíme v sekci systému. Začněme tedy tou horší stránkou – verze Lollipop 5.1 nás už dnes příliš neoslní a rozhodně bychom si přáli Android 6. Potěšující ale je, že se jedná o čistou podobu Androidu. Trochu zvláštně působily některé aplikace, které pocházely ze staršího Androidu. Třeba aplikace pro SMS či Galerie jsou od Material Designu vzdáleny.
Pochválit ale musíme celkové reakce telefonu. Díky slušnému hardwaru a čistému Androidu běhal systém i po delší době testování rychle. Neměli jsme problémy ani s pády systému, takže jsme byli v tomto bodě se systémem spokojeni. Občas se sice telefon na nějaký čas zadýchal, ale rozhodně to nebylo na denním pořádku.
Pro muzikanty to není to pravé ořechové
Dvojice zdířek reproduktoru naznačuje, že by se snad mohlo jedna o stereoreproduktory. Opak je pravdou – jeden z nich je nejspíše využit jako mikrofon. A kvalita? Podprůměrná. Pokud necháte telefon hrát nahlas, dostanete slušné „chrchlátko“. Průměrná je jen hlasitost.
Lepší to nebylo ani v případě výstupu do sluchátek, kde bylo slyšet, že na naše redakční sluchátka Creative Aurvana In-Ear 2 nestačí. Méně kvalitní zvukový výstup byl zkrátka znát. Běžným posluchačům to nejspíše vadit nebude, kdo to ale myslí s hudbou alespoň trochu vážněji, bude zklamán. Díru do světa neudělají ani dodávaná sluchátka, která poslouží opravdu jen jako nouzovka.
Fotoaparát – lepší nečekat nic
Hyundai Cyrus HP554O se chlubí 16MPx fotoaparátem a podporou nahrávání videí ve Full HD rozlišení. Papírově to vypadá dobře, realita je ovšem velmi špatná. Samotná aplikace opět pochází z nějaké staré verze Androidu a je velmi pomalá. Než telefon zaostří a skutečně zachytí snímek, uběhnou občas i 3 sekundy. A to je strašné.
Výsledné fotografie můžete posoudit sami. Barvy jsou velmi špatné, ostrost rovněž a focení v noci je téměř nemožné. Bohužel musíme konstatovat, že takhle špatný fotoaparát se nám do redakce již dlouho nedostal. V podobném duchu se nese i natáčení videa. Bohužel.
Fotografie a videa v originálním rozlišení.
https://youtu.be/9C2zzjCid2M
Hyundai Cyrus HP554O – závěr
Testovaný smartphone Hyundai Cyrus HP554O se již prodává na našem trhu nějaký pátek. Cena se pohybuje lehce pod 6 tisíc, což při pohledu na výbavu není vůbec špatné. Po delším testování ale musíme říci, že to za to nejspíše nestojí.
Telefon nás bohužel příliš nepřesvědčil. I po zahrnutí faktu, že za danou výbavu zaplatíme jen 6 tisíc, jsme přesvědčeni, že jde nakoupit lépe. Přeci jen nás příliš nezajímá, jaké jsou komponenty uvnitř telefonu, ale jak ve skutečnosti funguje. A to bylo v tomto případě horší.
Začněme ale pozitivy. Hardwarová výbava je slušná, procesor podá stále dostatek výkonu, hodí se 3GB RAM paměť, vyměnitelná baterie či třeba slot pro paměťovou kartu a LTE. Na pohled se jedná o sympatický smartphone, který dokáže zaujmout. Rovněž systém na nás nechal pozitivní dojem svou hbitostí.
Tím ale bohužel výčet pozitiv končí. Obraťme minci. Přestože je systém rychlý, jedná se stále o starší Lollipop 5.1, ve kterém jsou občas systémové aplikace ještě ze starších Androidů. Výdrž na baterii pro nás byla bohužel zklamáním, stejně tak velmi špatný fotoaparát, slabší zvukový výstup či nepřesná čtečka otisků prstů. Displej sice nabídne slušné barvy, bohužel na přímém slunci uživatel příliš informací neuvidí.
Pro představu – za pár stovek méně se prodává třeba takový Xiaomi Redmi Note 2 (Prime), který je ve všech ohledech lepší. Jen mu chybí LTE na 800 MHz. O něco levnější jsou i telefony Huawei P8 Lite a Sony Xperia M4 Aqua, které jsou sice papírově slabší, přesto si ale troufneme tvrdit, že s nimi budou uživatelé spokojenější.
Klady
+ Slušná hardwarová výbava s 3 GB RAM
+ Rychlý a čistý systém Android
+ Vyměnitelná baterie, paměťová karta a DualSIM s LTE
+ Sympatický design
+ Ochranná fólie na displej
Zápory
– Slabá výdrž na baterii
– Starší Android 5.1
– Špatný fotoaparát
– Slabší zvukový výstup
– Špatná čitelnost na slunci
– Nepřesná čtečka otisků prstů
– Chybí LTE na frekvenci 900 MHz
– Telefon nemá digitální kompas
Za zapůjčení děkujeme společnosti Hyundai.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (17)
Přidat komentář