Menu

Sony Xperia M4 Aqua – rychlý vodník s malou pamětí (recenze)

Letní počasí se blíží, stejně tak dovolené a pobyty u vody. Milujete vodu a rádi byste si pořídili telefon, který vaše mokré radovánky přežije bez úhony? Do oka vám může padnout telefon Sony Xperia M4 Aqua, který se pyšní certifikací IP68, slušnou výbavou a zajímavou cenou. Jak dopadl tento přístroj v našem testu?

Obsah recenze

Obsah balení

Krabička s telefonem Sony Xperia M4 Aqua ničím nepřekvapí, ale také nezklame. Sony nabízí podobný obsah jako většina konkurence – USB kabel, nabíječka a stručný obsah. Podle českých obchodů nabídne prodejní balení ještě také sluchátka, která nám ale Sony pro test nedodalo (což nás ale nemusí trápit).

Sony Xperia M4 Aqua - obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Sony Xperia M4 Aqua kráčí ve stejných šlépějích jako předchozí generace přístrojů od Sony. Telefon z přední strany prakticky nerozpoznáte od modelu Sony Xperia Z3. Kompromisů se dočkaly použité materiály – kovové rámečky i sklo na zadní straně vystřídal plast. Do redakce nám dorazila bílá varianta, v prodeji je také černá a růžová varianta. Voděodolná novinka si s sebou nese i neduhy v podobě velmi širokých rámečků okolo displeje, kterým nepomáhají ani softwarová tlačítka. Nad displejem se nachází reproduktor pro volání, pod displejem pak zdířka pro mikrofon. Nejedná se tedy o dva hlasité stereoreproduktory, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nechybí zde ani přední kamerka, senzory či vícebarevná notifikační LED dioda.

Sony Xperia M4 Aqua - přední strana telefonu (1)

Ani v případě zadní strany se žádné razantní změny neudály, výjimkou je tedy použitý plast, který vystřídal sklo. Jinak bychom opět měli problémy odlišit model M4 Aqua od Z3. Objektiv zadního fotoaparátu se spolu s přisvětlovací LED diodou nachází v levém horním rohu, v horní části nás ještě láká logo NFC. Trochu nás nepříjemně překvapil právě plast, který citelně vystupuje nad rámeček, a vzniklé hrany občas řežou do rukou.

Sony Xperia M4 Aqua - zadní strana telefonu (2)

Boky přístroje prošly mírnou změnou – konektory MicroUSB a 3,5mm jack se nově neskrývají pod krytkou, ale jsou voděodolné i bez ní. To samozřejmě vítáme, neboť právě nutnost sundávat krytky při každém připojování datového kabelu či sluchátek byla nepříjemná. Pod krytkou se stále nachází slot pro paměťovou kartu na levém boku a slot pro nanoSIM na pravé straně. Hlasitý reproduktor se nachází na spodní straně telefonu, a to bohužel v místě, kde držíme telefon při hraní či sledování filmu.

Sony Xperia M4 Aqua - levá strana telefonu

Pravá strana patří tlačítkům pro ovládání telefonu, která jsou v optimální výšce pro ovládání jedním prstem. Chválu si zaslouží také hardwarová dvoustavová spoušť fotoaparátu, kterou lze nejen spustit rychle fotoaparát, ale také jednoduše zaostřit a zachytit snímek.

Sympatický kabát s širokými rámečky okolo displeje

Na první pohled byste si telefon mohli snadno splést s TOP modelem Sony Xperia Z3, rozdíl je však především v materiálech, které jsou lacinější. I když je výměna skla a kovu za plast znát, rozhodně nám nepřišlo, že by se telefon Sony Xperia M4 Aqua řadil k laciným přístrojům. Zpracování je naopak velmi dobré a příkladné, chválíme také použití krytek pouze u slotů pro SIM a paměťovou kartu. Výhrady máme tradičně pouze k širokým rámečkům, které z telefonu s 5″ displejem dělají zbytečného obra.

Sony Xperia M4 Aqua - konstrukce telefonu

 

Telefon se v ruce drží dobře, čemuž pomáhá i slušná váha 136 gramů. Trochu nás mrzely ostré hrany v zadní části telefonu, které jsme při používání cítili. Dá se na to ovšem snadno zvyknout. Do všech zákoutí displeje jsme kvůli širokým rámečkům nedosáhli, přesto se telefon ovládá pohodlně. Plusem je rozhodně voděodolná konstrukce s certifikací IP68, která zajistí pobyt až ve hloubce 1,5 metru po dobu 30 minut bez újmy. Že se  Sony Xperia M4 Aqua vody nebojí, jsme si sami vyzkoušeli. Telefon samozřejmě fungoval dál, po ponoření nás ovšem trochu zlobil konektor pro 3,5mm jack, který čas od času signalizoval připojení sluchátek, ačkoliv byl konektor prázdný. To po pár hodinách ustálo a na vině nejspíše byla vlhkost.

Hardware a displej

Telefon Sony Xperia M4 Aqua sice svou výbavou nepatří do nejvyšší třídy, přesto osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 615 a 2GB RAM paměť nabídne dostatek výkonu. Palčivým problémem ale bude 8GB vnitřní úložiště, ze kterého pro uživatele zbývá pouze něco okolo 2,7 GB místa. Krátce po instalaci našich běžných aplikací, navigace a Spotify nám telefon nahlásil 85 % obsazeného úložiště. Data lze sice ukládat také na paměťovou kartu, ne všechny aplikace to bohužel podporují. Zabudovaná baterie nabídne kapacitu 2400 mAh, což se na první pohled nezdá příliš. Na druhou stranu má Sony výborně propracovanou správu napájení, takže nemá cenu dělat předsudky.

Konektivita je na tom velmi dobře – kromě Wi-Fi 802.11 a/b/g/n a Bluetooth 4.1 nabídne voděodolná Xperie také NFC a LTE se všemi důležitými frekvencemi. Chybí nám pouze funkce USB OTG. Zvědaví jsme také na fotoaparát, který nabízí papírově slušných 13 MPx, možnost vytvářet HDR fotografie a natáčet Full HD video.

 Specifikace – Sony Xperia M4 Aqua

 • displej: 5″, IPS. HD rozlišení (1280 x 720 pixelů), jemnost 294 PPI
 • procesor: Qualcomm Snapdragon 615, 4 x Cortex-A53 1 GHz + 4 x Cortex-A53 1,5 GHz
 • GPU: Adreno 405
 • paměť: 2 GB RAM, 8 GB (+ Micro SD slot)
 • fotoaparát: 13 MPx, HDR, Full HD video
 • baterie: 2400 mAh
 • konektivita: Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.1, NFC, LTE (800/900/850/1800/1900/2600 MHz)
 • OS: Android 5.0
 • rozměry: 145,5 x 72,6 x 7,3 mm
 • hmotnost: 136 gramů
Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.

Displej

Barevné podání IPS displeje je poměrně dobré, stejně tak podání bílé barvy. O něco horší už je to s podáním černé a zejména pak s pozorovacími úhly, které jsou špatné. Barvy jsou při ostřejších úhlech pohledu deformovány, čitelnost na slunci je pak spíše průměrná. Pětipalcový displej s HD rozlišením je stále dostatečně jemný, i když bychom Full HD ocenili (pokud by narostla také baterie).

Citlivost a přesnost displeje je na velmi dobré úrovni, telefon lze ovládat i vlhkými prsty, na displeji ale nesmí být větší množství vody. Displej je chráněn tvrzeným sklem, podle oficiálních informací se ale nejedná o Gorilla Glass od společnosti Corning.

Sony Xperia M4 Aqua - displej

 

Zvukový výstup a reproduktor

Ke zvukovému výstupu do sluchátek nemáme ohledně kvality žádných výhrad. Jak jsme již zmínili v sekci Konstrukce, měli jsme po ponoření problém s tím, že si telefon čas od času myslel, že je zasunut 3,5mm jack pro sluchátka.

Kvalita reproduktoru je rozhodně nadprůměrná, stejně tak jeho hlasitost.

Sony Xperia M4 Aqua - reproduktor

Test výkonu (benchmarky)

Herní výkon

Výkonu má telefon Sony Xperia Aqua M4 dost díky osmijádrovému procesoru a grafickému akcelerátoru Adreno 405. Vyzkoušeli jsme náročnější tituly jako Modern Combat 4, Modern Combat 5, N.O.V.A. 3 či Sky Gamblers: Storm Raid. Všechny tituly fungovaly výborně, zařízení se zahřívalo v oblasti displeje, ale nejednalo se o nic nebezpečného či výjimečného. Daleko horší je to s malou interní pamětí, která nedovolí více než jeden objemnější herní titul v zařízení. Dá se předpokládat, že za několik měsíců používání se můžete dokonce dostat do stavu, kdy vám telefon neumožní hru ani stáhnout. V tomto případě není přesunutí na kartu nejšťastnějším řešením, protože hra se nejprve stejně musí stáhnout do telefonu, což se s tak malou interní pamětí nemusí povést. Škoda.

Konektivita

Bezdrátové technologie Wi-Fi a Bluetooth jsme používali takřka denně a měli jsme tedy možnost je mnohokrát detailně otestovat. Na žádné problémy jsme nenarazili. Stejné to bylo v případě rychlého internetu LTE, který podporuje všechny důležité frekvence pro české končiny, zejména tedy 800 a 900 MHz. To jsme otestovali v síti Vodafone v Praze a okolí. Menším zklamáním je pro nás absence funkce USB OTG, díky které by bylo možné k telefonu připojit například Flash disk.

GPS

Při putování Prahou i mimo ni se často spoléháme na GPS navigaci v mobilním telefonu. Lokalizaci polohy jsme tedy pečlivě zkoušeli i v telefonu Sony Xperia M4 Aqua. A výsledek? Fix polohy je vždy otázkou několika sekund, spojení je poté přesné a stabilní. Stejně spolehlivě funguje také integrovaný kompas, který se hodí například pro Geocaching.

Sony Xperia M4 Aqua - gps satelity

Baterie a výdrž

Baterie s kapacitou 2400 mAh není na 5palcový displej a poměrně výkonný hardware rozhodně žádnou výhrou. I přesto musíme uznat, že Sony opět odvedlo velmi dobrou práci s optimalizací prostředí a zejména pak správou napájení. Telefon totiž při našem intenzivnějším používání vydržel celý den a ještě zbylo několik desítek % pro další den. Za normálního používání se tedy lze dostat na 1,5 dne a v případě menšího šetření i na dva dny.

Sony Xperia M4 Aquas - test výdrže 1

V případě testů výdrže se ukazuje, že stále aktivní displej je bohužel na možnosti baterie s kapacitou 2400 mAh příliš velké sousto.

Sony Xperia M4 Aquas - test výdrže

 • Hraní her – hra Modern Combat 4, poloviční jas, poloviční hlasitost, sluchátka, vybití ze 100 % na 15 %
 • Přehrávání filmů – Full HD film Edge of Tomorrow, 2 Mbit/s, vybití ze 100 % na 15 %
 • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení, vybití ze 100 % na 15 %
 • Nabíjení – čas z 15 % na 100 % pomocí kvalitní 2A nabíječky

Uživatelské prostředí

Android 5.0.2

Jelikož byl telefon Sony Xperia M4 Aqua představen na letošním veletrhu MWC 2015 v Barceloně, starší systém než Android 5.0 si Sony nemohlo dovolit. Po vzoru starších telefonů od Sony připomíná systém čistý Android, přidává pouze některá vylepšení a liší se spíše v detailech. To samozřejmě chválíme.

Rychlost a stabilita

Po stránce optimalizace opět musíme oddělení Sony vyzdvihnout. Telefon je velmi rychlý a plynulý, přirovnat by se dal k vlajkovým modelům jiných výrobců. Na padání aplikací či jiné problémy jsme v průběhu testování nenarazili.

Kontakty, telefonování a klávesnice

Dialer byl upraven, podporuje ale T9 vyhledávání, a to dokonce i v češtině s plnou podporou české diakritiky. Šikovné je také zobrazení posledních kontaktů a přímý přístup do telefonního seznamu. Práce s kontakty je standardní, stejně tak volání, při kterém jsme na žádné problémy nenarazili.

Povedená je rovněž klávesnice, která nabídne další znaky pod klávesami, možnost psaní tahem a přímý přístup k hlasovému zadávání.

Sony Xperia M4 Aqua - klávesnice

Prostředí systému Android 5.0.2

 

Fotoaparát a natáčení videa

Fotoaparát s 13 MPx již po prvním seznámení prozradil, že kvality TOP modelů od Sony dosahovat nebude. Kvalitou bychom jej zařadili spíše do průměru v této cenové kategorii, neoslnil nás ani podáním barev, ani vykreslením detailů či snímky ve zhoršených světelných podmínkách. Podobně je na tom také Full HD video, které kvalit některé konkurence ve stejné cenové hladině nedosahuje. Fotografie v originálním rozlišení naleznete zde.

Aplikace

Sony Xperia M4 Aqua - prostředí fotoaparátu (1)

Fotografie

Video

Kdy, kde a za kolik?

Mobilní telefon Sony Xperia M4 Aqua je podle serveru Heureka již skladem ve více českých obchodech. Cena se poté ustálila na 7 999 Kč, což je na nový přístroj s danou výbavou poměrně slušná částka.

Graf ceny produktu Sony Xperia M4 Aqua poskytuje server Heureka.cz

Resumé

Sony Xperia M4 Aqua přichází jako voděodolný telefon s lákavou výbavou a hlavně pak cenou. Konkurence v tomto cenovém segmentu příliš konkurenceschopných telefonů nenabízí, což staví testovaný telefon do výborné pozice. Jak se nám líbil?

Začneme-li vlastnostmi, které si zaslouží chválu a obdiv, zmíníme voděodolnou konstrukci, která se pyšní certifikací IP68. Nevadí jí tedy prach či voda až do hloubky 1,5 metru. Kvalitou konstrukce nás telefon také potěšil a příliš nám nevadilo, že záda nebyla ze skla a rámečky z kovu. Vyzdvihnout můžeme také konektory Micro USB a 3,5mm jack, které nejsou zatíženy krytkami, přesto si s vodou poradí. Sony Xperia M4 Aqua nabídne také moderní konektivitu v čele s LTE na všech důležitých frekvencích a NFC, postrádali jsme jen funkci USB OTG pro připojení dalších periferií.

Chválu si tradičně zaslouží systém a jeho optimalizace. Softwarové oddělení Sony ukazuje, že systém Android umí vyladit opravdu skvěle, navíc systém připomíná čistý Android. Celé prostředí je bleskové, neměli jsme problémy ani s žádnými pády aplikací či jinou nestabilitou. Povedená je také správa napájení, která i ze zdánlivě slabšího akumulátoru dokáže vytáhnout slušnou výdrž.

Negativ sice není tolik, přesto některá mohou odradit většinu zájemců. Nejpalčivějším problémem je bezesporu pouze 8GB vnitřní úložiště, které nabídne uživateli pouze něco okolo 2,7 GB místa. To je bohužel na telefon s takovou cenou žalostně málo a krátce po nainstalování všech běžně používaných aplikací, navigace, map a hudby, nám již telefon hlásil obsazení většiny paměti. Bez paměťové karty se nejspíše neobejde žádný uživatel, ani to ale není úplná záchrana – velké hry se vám po nějakém čase možná ani nepodaří nainstalovat. Menší výhrady máme rovněž ke konstrukci, která má tradičně široké okraje v okolí displeje, hrany zadního plastu navíc trochu řežou do rukou. Ocenili bychom také o něco kvalitnější displej, fotoaparát a funkci USB OTG.

Pokud si odmyslíme malé interní úložiště, představuje telefon Sony Xperia M4 Aqua skvělý telefon pro náročnější uživatele. Díky voděodolné konstrukci se o tento přístroj nemusíte tolik bát, rychlost prostředí je navíc výborná. Pokud se na českém trhu objeví také 16GB varianta tohoto přístroje, bude se jednat o velmi dobrý kup. V současnosti nad doporučením váháme pouze kvůli malému vnitřnímu úložišti.

Klady

+ Kvalitní zpracování a voděodolná konstrukce (IP68).
+ Skvěle odladěný systém Android 5.0.
+ Hardwarová spoušť fotoaparátu.
+ Konektory Micro USB a 3,5mm jack bez krytek.
+ Výborná konektivita (LTE na všech frekvencích, NFC a další).
+ Slušná cena.

Zápory

– Malé vnitřní úložiště.
– Velké rámečky okolo displeje a ostré hrany na zadní straně.
– Spíše průměrný fotoaparát.
– Chybí funkce USB OTG.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sony.

 

Komentáře

Patrik N

z aplikace
12.6.2015 6:55

Nevíte někdo jak to vypadá s 16GB verzí? Zajímajo by mě, jestli přijde do Evropy.

Telefon vypadá skvěle a je zatím asi nejlepší nově představený phone okolo 8k. (ale musí mít 16GB verzi)

A ještě chci poděkovat redakci za skvělou recenzi ;-)

Zdenda.miky

Zdenda.miky 0

z aplikace
12.6.2015 7:51

Za ty prachy už jde pořídit Z1(C) v ofic. Cz distribuci s daleko lepši výbavou,takže nevidím důvod proč pořídit tohle…

Vw.jirka

vw.jirka 0

z aplikace
12.6.2015 8:01

Nevím jestli byla recenze skvělá. Nečetl jsem ji.
Jsem na mobilu a ty blechy se číst nedají!

Někdy pomůže otočení telefonu, ale většinou ne. Kratší článek si třeba přečtu na šířku, ale dlouhou recenzi určitě ne.

Jak dlouho už redakce slibuje, že aplikaci opraví? Dřív jsem sem chodil docela často, teď spíš jen občas mrknu.

Jakub Zíma

Jakub Zíma

z aplikace
12.6.2015 8:10

jestli nevíš, tak existuje nabídka zvětšit písmo:)))

leudium

leudium

z aplikace
12.6.2015 8:51

naprosto zbytečný plastový model,který si nikdo nekoupí. když pominu odporný vzhled, tak plast,paměť a foťák to zabíjí úplně.

LipaSY

z aplikace
12.6.2015 9:01

Sony už nekoupim. Poslední co měla manželka bojoval se sig wifi a pamětí. Můj Active tak samo a co chvíli došlo ke skreslenému přenosu hlasu. Oba pak prázdnou notifikační roletu.

Tom

Tom

12.6.2015 9:14

Kdyby stal do 5 tisic, tak ok, ale za tyhle prachy je LG G2. Ten je krome odolnosti uplne jinde. Takze podle me zbytecny model…….

Pavel

Pavel

z aplikace
12.6.2015 9:55

@Jakub Zíma:
Jsi úplně mimo a je vidět, že jsi tu krátce a nic nevíš.
U právě této popisované chyby Zvětšit/Zmenšit písmo nepomáhá.
Takže, nejdřív se tady rozkoukej, píš k tématu a až budeš v obraze, pak můžeš mudrovat.

hondzik

12.6.2015 12:51

Asi jsem vyjímka, ale třeba na mojí xperii z mi připadají rámečky akorát a nejsem zastánce mít přední stranu maximálně využitou displejem. Telefon se tak ideálně drží na šířku a nechtěně si nic nezmáčknu. M4 jsem v ruce neměl a podle fotky těžko soudit, nicméně by rámečky mohly být o kousek menší.
Jak bylo již zmíněno, oproti Z1c mi nedává M4 smysl.

Vw.jirka

vw.jirka 0

z aplikace
12.6.2015 19:27

Zíma:
Dík za radu, chytrollíne.

Faktuzmetedmocmocstvetejo

Faktuzmetedmocmocstvetejo

13.6.2015 0:30

8 GB :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

RoBass

RoBass

30.6.2015 8:23

Telefon mám asi 2 týdny. Při koupi telefonu volná paměť cca 3GB , po první aktualizaci předinstalovaných aplikací od sony a googlu cca 1GB. Následně během týdne průběžně proběhly další aktualizace těchto aplikací a paměť klesla na 400MB!! , přičemž z google play již nejde téměř nic stáhnout ani aktualizovat. Nutno dodat že vše co šlo přesunout mám na SD kartě. Naprosto skandální.

Melisa

Melisa

28.7.2015 19:29

Já když namocim telefon do vody nemůžu se nikam dovolat ani mě se nikdi nedovola 3 avic hodin. Máte taky tento problém? Byla jsem s tím na reklamaci a uvedli že je to normální…. . Prosím vyjádřete se k tomu

Mima

Mima

3.8.2015 22:46

Chcem sa spýtať , akú máte kvalitu fotiek pri fotení s bleskom ? Ďakujem

alena

alena

14.8.2015 21:10

No nevím koupila jsem synovi tento telefon má ho 2 měsíce poprvé sme ho vyzkousel na koupalisti a uz nejede zapnese a hned vypne tak to jsem moc zklamaná zitra ho jdu reklamovat

Laďka

Laďka

21.8.2015 8:19

Také jsem koupila tento mobil, každý den se mi sám vypne, nechápu. Včera jsem navštívila O2, jestli to není v nastavení. Něco tam trošku upravili a dnes ráno zase je zase mrtvý. Když ho dám na nabíječku, ani se nerozsvítí červená kontrola nabíjení. Jdu reklamovat.

JURAJ

JURAJ

28.8.2015 16:01

zdravym chcem sa spztat mam ten telofon uz mesiac a zatial som s nim spokojny ale trapi ma jedna vec neviem najst v nastaveniach taku vec ako vzpnutie displeja pri telefonovani a posas volania zapinam uchom kopu veci neviete mi niekto poradit kde to najdem v nastaveniach vopred dakujem za info

Tom

Tom

1.9.2015 14:02

Svižný, slušný telofon od sony. Velky nedostatek! Vnitřní úložiště uzavřeno výrobcem. Sony za to velké minus. Kdybych se tutu informaci dočetl nekoupil bych. Když si uvědomite, ze aplikace neustále stahují aktualizace, tak za chvili musite čistit mazat a dělat volné misto. Zvolit si ať se instalované aplikace ukládají na sd nejde, zakazano vyrobcen.

Stanislav Zlechovec

Stanislav Zlechovec

22.9.2015 8:30

Dobrý den,

studoval někdo záruční podmínky (resp. podmínky užití) od Sony k tomuto telefonu? Je s podivem, že ač má IP 65 a IP 68 tak v podmínkách ve styku s vodou ohledně M4 Aqua je výslovně napsáno, že se nemá celý ponořovat do vody. Přitom např. T-Mobile na svých prodejnách u M4 má napsáno – je vhodný pro nátáčení videií a focení pod vodou? Vyzkoušel jsem úplné potopení telefonu a druhý den modré pruhy na displeji a reklamace co naštěstí prošla.

Antonín

Antonín

19.10.2015 13:02

Může mi někdo poradit, jak nastavit, aby se mi kontakty řadily podle Příjmení a ne podle Jména
Děkuji za radu

Adam

Adam

3.12.2015 6:53

Dobry den,mam dotaz…M4 aqua…signalizacni dioda blika jako by prisla sms,ale telefon na nic nereaguje a displej je uplne tmavy…da se nejak restartovat nebo tak neco?dekuji za odpoved

Lukáš Vácha

15.5.2016 13:10

S telefonem jsem spokojeny,az na velikost pameti.Odolnost proti vode funguje na jednicku a nikdy nebyl problem.Zajimalo by me kdy bude aktualizace na android 6

RSS (komentáře k článku)