Menu

Spekulace o Nvidia Tegra 4: Kepler, Cortex-A15 a 64jádrové GPU

Poslední roky o sobě dává společnost Nvidia hodně vědět v oblasti mobilních zařízení. To způsobil čip Nvidia Tegra, který má v současné době již třetí model a patří se svou architekturou 4PLUS1 mezi nejvýkonnější čipy vůbec. Hlavní předností je pak grafická část GeForce, díky které je možné hrát velmi dobře vypadající 3D hry. I když bude ještě nějaký čas trvat, než dostane třetí model v řadě nového zástupce a Nvidia zatím oficiálně o specifikacích mlčí, dají se některé odhadnout. Uvedení Tegry 4 je očekáváno koncem letošního roku, prodej pak na začátku roku 2013.

Společnost Nvidia představila novou architekturu Kepler, která se kromě stolních počítačů a notebooků dostane i na tablety a telefony v podobě dalšího modelu Tegra. 28nm výrobní proces by měl ještě o něco snížit spotřebu čipu, která je už nyní velice dobrá na současných modelech grafických karet určených do notebooků.

Základním kamenem by pak nově měla být architektura procesorů ARM Cortex-A15, která vystřídá dosavadní Cortex-A9. Čipy vycházející z architektury A15 obsahuje již nyní dvoujádrový Snapdragon S4 od společnosti Qualcomm, který si výkonově nevede vůbec špatně. Zatím nelze s jistotou říci, zda se Nvidia uchýlí k podobnému řešení jako u Tegry 3, kdy se k méně náročným úkonům používá páté úsporné jádro. Jistá je však přítomnost výkonné grafiky GeForce. Počet jader grafického čipu se odhaduje někde mezi 32 a 64, což by mělo opět zajistit velmi dobrý výkon v náročných 3D hrách.

zdroj: myandroidchief.com

 

Komentáře

orgasmic

orgasmic

3.4.2012 14:15

Cim vice jader, tim vice addidas? :D

SkopiX

SkopiX

3.4.2012 14:18

jj :D

uni

uni

3.4.2012 15:33

nVidia nemá až tak zásadní problém ve výkonu jako spíše v tom, že hernímu trhu jasně dominuje iOS, tedy řešení mimo jejich architekturu. Řešením ale není honění trianglů v prezentacích, ale reálné aplikace mezi uživateli:-)

Haky

Haky

3.4.2012 16:20

“… hernímu trhu jasně dominuje iOS …” a na to jste přišel jak??!

uni

uni

3.4.2012 16:27

Úplně jednoduše, ať již vlastní praxí nebo obratem, který generuje daný segment trhu tam nebo tam:-) Taky by pro tebe mohla být nápověda podívaná…”podívaná” do Tegra Zone;-)

zdenek

zdenek

4.4.2012 8:47

Už asi pátý článek kde se opakuje nesmysl s jádry A15 ve Snapdragonu S4 takže mi to nedá nereagovat :-)
Qualcomm na rozdíl do jiných výrobců nepoužívá jádra designovaná ARMem, ale vyvyjí si vlastní na základě architektury ARM a stejně jako předchozí Scorpion jádro nebylo A8 ani A9 (ale spíš něco mezi), tak Krait není Cortex-A15

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 20

4.4.2012 18:29

zdenek
Zahraniční zdroje často toto tvrzení používají a i v tomto případě to byla citace ze zdroje. Po detailnějším zkoumání však vidím, že máte nejspíš pravdu. Zajímalo by mě, kde to s tou A15 vzniklo. Díky za opravu a vzdělání.

S pozdravem J.D.

RSS (komentáře k článku)