Spekulace o Nvidia Tegra 4: Kepler, Cortex-A15 a 64jádrové GPU

Badge_Tegra_3D_large

Poslední roky o sobě dává společnost Nvidia hodně vědět v oblasti mobilních zařízení. To způsobil čip Nvidia Tegra, který má v současné době již třetí model a patří se svou architekturou 4PLUS1 mezi nejvýkonnější čipy vůbec. Hlavní předností je pak grafická část GeForce, díky které je možné hrát velmi dobře vypadající 3D hry. I když bude ještě nějaký čas trvat, než dostane třetí model v řadě nového zástupce a Nvidia zatím oficiálně o specifikacích mlčí, dají se některé odhadnout. Uvedení Tegry 4 je očekáváno koncem letošního roku, prodej pak na začátku roku 2013.

bb83a2dd3d4d6f5bb246a12f390d02f0

Společnost Nvidia představila novou architekturu Kepler, která se kromě stolních počítačů a notebooků dostane i na tablety a telefony v podobě dalšího modelu Tegra. 28nm výrobní proces by měl ještě o něco snížit spotřebu čipu, která je už nyní velice dobrá na současných modelech grafických karet určených do notebooků.

Základním kamenem by pak nově měla být architektura procesorů ARM Cortex-A15, která vystřídá dosavadní Cortex-A9. Čipy vycházející z architektury A15 obsahuje již nyní dvoujádrový Snapdragon S4 od společnosti Qualcomm, který si výkonově nevede vůbec špatně. Zatím nelze s jistotou říci, zda se Nvidia uchýlí k podobnému řešení jako u Tegry 3, kdy se k méně náročným úkonům používá páté úsporné jádro. Jistá je však přítomnost výkonné grafiky GeForce. Počet jader grafického čipu se odhaduje někde mezi 32 a 64, což by mělo opět zajistit velmi dobrý výkon v náročných 3D hrách.

zdroj: myandroidchief.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)