5 jader a Nvidia Tegra 3 = oficiální název 4-PLUS-1

Tegra3_Chip-250×179

Velmi výkonný a úspěšný čip Nvidia Tegra se propracoval již do třetí generace a procesor s označením Tegra 3 je považován za nejvýkonnější mobilní řešení u současných prodávaných zařízení. Největší zvlášností je, že čip neobsahuje čtyři, ale rovnou pět jader. Je však stále označován jako quadcore (čtyřjádrový). Jak to tedy je?

nvidia_tegra_3_companion_core

Nvidia Tegra 3 obsahuje 4 plnohodnotná jádra ARM Cortrex A9 na frekvenci 1,3 GHz, která jsou využívána v případech, kdy přístroj potřebuje zvládnout náročné operace. K těmto jádrům však Tegra 3 přídává ještě jedno speciální jádro (“companion core”), které se stará o chod zařízení v klidu nebo při nenáročných operací. Je Vám asi jasné, že jediným účelem tohoto jádra je snížení spotřeby. To podle Nvidie činí v ideálním případě až o 60% menší spotřebu oproti předchozí generaci Tegra 2. Tento koncept si Nvidia nechala dokonce patentovat a nazývá ho “variable symmetric multiprocessing”.

Aby Nvidia urovnala zmatky o skutečném počtu jader, které panovaly v počátcích prodeje, nazvala tuto architekturu 4-PLUS-1. Z názvu je nyní patrné, že zařízení bude obsahovat 4 plnohodnotná jádra plus jedno určené pro nenáročné operace.

Líbí se Vám tento koncept?

zdroj: blogs.nvidia.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)