Menu

SoundHound bez svolení odesílá informace o poloze a účtu Google

Server Android Guys dostal informace o potenciálním narušení soukromí aplikací SoundHound, což je program pro identifikaci písniček (recenze viz Co to hraje v rádiu? Poví vám to SoundHound!). Zdá se, že SoundHound přenáší na servery provozovatele informace o přesné poloze uživatele, unikátní ID zařízení a informace o účtu Google. K tomuto chování má docházet za předpokladu, kdy je zařízení restartováno a uživatel má widget SoundHound na domovské obrazovce.

Uvedený problém se týká nejen uživatelů, kteří si aplikaci stáhli a nainstalovali z Marketu, ale také těch, jimž byla předinstalována výrobcem (z námi recenzovaných telefonů např. HTC Sensation XL, HTC Desire HD či Huawei Vision). SoundHound sice při instalaci vyžaduje oprávnění přistupovat ke GPS, ale uživatel není nijak informován, že tato funkce bude využívána/zneužívána k přenášení informací o aktuální poloze na vzdálené servery. V poznámce se pouze uvádí: “… slouží k ukládání pozice, kde byla píseň objevena. Lze vypnout v nastavení.” Abyste se ale do nastavení dostali, musíte program spustit, a během toho taktéž dojde k odeslání údajů o aktuální poloze. Co je horší: SoundHound přímo v zásadách ochrany osobních údajů potvrzuje, že si vyhrazuje právo tyto informace sdílet se třetími stranami.

Pokud máte nainstalován SoundHound ve vašem telefonu, možná byste měli zvážit jeho další používání. Neexistuje žádný logický důvod, proč by aplikace tohoto typu měla shromažďovat a předávat osobní údaje bez souhlasu uživatele. Redaktoři Android Guys požádali SoundHound o vyjádření k celé kauze.

Zdroj: Android Guys.

 

Komentáře

smartin

smartin

28.2.2012 9:17

Hlavně že se tady pořád propírají nové autorské zákony a říká se že uživatel nenmůže tohle, že nemůže tamto, ale když jde o firmy, tak ty si můžou beztrestně dělat co chtějí (za predpokladu ze se doupousteji podvodu na uzivatelych. Pokud se dopousteji podvodu na firmach, tak to jde rychle, viz. megaupload). Ochrana uživatele nula.

Phil.cz

Phil.cz

28.2.2012 9:20

Odinstalováno.

ans

ans

28.2.2012 9:26

takze v pripade, ze nemam na plose widget tak to nedela?

adsamcik

adsamcik

28.2.2012 9:31

Na to že odesílá polohu jako přišli až teď? Po každá identifikace je na mapě napsaná :O Nic nezjistili, jenom si všiml toho co tam po každý identifikaci je zobrazený! Jasně spoustě lidí to vadí, ale to si toho opravdu nikdo za tu dobu nevšiml, když to tam máte opravdu snad po každý identifikaci?

Pedro

Pedro

28.2.2012 9:31

“Abyste se ale do nastavení dostali, musíte program spustit, a během toho taktéž dojde k odeslání údajů o aktuální poloze.” :)) To je vtip, ze? Nebo si nekteri neumi docasne vypnout data, GPS, sledovani pomoci site???

Bedas

Bedas

28.2.2012 9:31

A toto je jen jedna app z tisíců na marketu. Kdoví, co dělají jiné apps kromě toho, co je vypsáno v ‘Oprávnění’.

Pedro

Pedro

28.2.2012 9:34

Chovani aplikace je korektni a kdo si ji instaloval souhlasil s tim a nemuze tvrdit ze ne:

TATO APLIKACE MÁ PŘÍSTUP K NÁSLEDUJÍCÍM POLOŽKÁM:
ŘÍZENÍ HARDWARU
NAHRÁNÍ ZVUKU
VAŠE POLOHA
UPŘESNĚNÍ POLOHY (GPS)
Umožňuje aplikaci přístup ke zdrojům přesné polohy v zařízení, jako je například systém GPS, je-li k dispozici. Škodlivé aplikace mohou pomocí tohoto oprávnění zjistit vaši polohu a mohou zvýšit spotřebu baterie.
PŘIBLIŽNÁ POLOHA (POMOCÍ SÍTĚ)
Umožňuje získat přístup ke zdrojům přibližné polohy, jako je například databáze mobilní sítě, je-li k dispozici, a určit přibližnou polohu zařízení. Škodlivé aplikace takto mohou zjistit, kde se přibližně nacházíte.
SÍŤOVÁ KOMUNIKACE
PLNÝ PŘÍSTUP K INTERNETU
Umožňuje aplikaci vytvořit síťové sokety.
TELEFONNÍ HOVORY
ČTENÍ STAVU A IDENTITY TELEFONU
Umožňuje aplikaci získat přístup k telefonním funkcím zařízení. Aplikace s tímto oprávněním mohou určit telefonní a sériové číslo tohoto telefonu, zda zrovna probíhá hovor, volané telefonní číslo a podobně.
ÚLOŽIŠTĚ
UPRAVIT/SMAZAT OBSAH ÚLOŽIŠTĚ USB UPRAVIT/SMAZAT OBSAH KARTY SD

Fish

Fish

28.2.2012 9:44

Pro ty, kteří hystericky řvou by si nejdřív měli přečíst, s čím souhlasí. Taky nemám rád, aby aplikace zjištovala víc, než potřebuje, ale od toho tu je např LBE aplikace, která znemožní aplikacím tyhle informace získávat (jestli to zneužívá samotná LBE aplikace už je věc druhá :D)

zooomek

zooomek

28.2.2012 10:05

To Pedro: Když si vypneš data, jak ti ta app na netu ten song najde? :)

kazan

kazan

28.2.2012 10:40

tohle je uz trapne co vam na tom tak vadi je to medialni masaz aby lidi byli zblbli a vseho se bali. To cekate ze vas sunda satelit z vesmiru nebo ze budou vasi polohu posilat manzelce pritelkyni nebo zamestnanci? fakt trapny

Longer

Longer

28.2.2012 10:49

To zoomek: On se ale chce dostat pouze do nastavení, ne hledat písničku. K tomu data fakt nepotřebuje…

zdenek

zdenek

28.2.2012 10:53

Tak jeste ze mam verzi pro, kterou jsem neplatil…tak jsem se jim pomstil…ale asi to pujde…shazam to jistí

Marek Štafl

Marek Štafl

28.2.2012 11:17

CyanogenMod 7 – zakázáno oprávnění pro určování polohy a aplikace se zdá, že pořád funguje :)

sax

sax

28.2.2012 11:29

Spíš je blbý, že nevím, jak to z HTC odinstalovat. Jinak pro zastánce – jedna věc je zaslání informace o poloze a druhá sdílení s třetími stranami. To se mi fakt nelíbí.

zooomek

zooomek

28.2.2012 11:49

To Longer: Máš recht, přehlídl jsem to Nastavení, sorry. :)

Pedro

Pedro

28.2.2012 12:39

@zdenek: neraduj se a koukni se, s jakymi pristupy do soukromi jsi souhlasil s instalaci Shazam :)

RSS (komentáře k článku)