SolidEnergy: malá ale výkonná baterie (nejen) pro project Ara

Baterie SolidEnergy

Google na vývojářské konferenci věnované projectu Ara představil první modulární telefon, jenž se dostane do prodeje – Spiral 2. Jedním z otazníků, visících nejen nad Spiral 2, ale nad konceptem modulárního telefonu jako takového, je především kapacita použité baterie. Vzhledem k tomu, že baterie představuje jeden z použitých modulů, totiž nemůže být příliš rozměrná. Z toho plyne, že při použití běžného typu baterie bude její kapacita poměrně malá a tím pádem tento mobil bez zásuvky nevydrží příliš dlouho. Konec konců i Google sám uvádí, že Spiral 2 nabídne baterii s o 20 až 30% nižší kapacitou než “produkty podobného zaměření”. K delší výdrži (nejen) modulárních telefonů by výrobcům měl dopomoci startup SolidEnergy. Ten přichází s baterií, která nabídne stejnou kapacitu, ovšem v porovnání s běžnými bateriemi v přibližně polovičním těle.

SolidEnergy Promo Video 2015

SolidEnergy Promo Video 2015

Této velké úspory potřebného prostoru je dosaženo použitím velmi tenkých kovových anod, zatímco běžně používané baterie využívají grafitové či křemíkové anody. Právě jiný typ anod dovoluje výrobu polovičních baterií se stejnou kapacitou, respektive stejně velkých baterií s dvojnásobnou kapacitou. Mezi první zařízení, kam se nový typ baterie podívá by měl patřit právě modulární telefon od Googlu, dojít by k tomu mělo v roce 2016. Zároveň se tato novinka začne nabízet i ostatním výrobcům chytrých telefonů. V roce 2017 by se baterie s tenkými, kovovými anodami měla podívat také do elektromobilů.

solidenergy porovnání velikosti baterie SolidEnergy s bateriemi od Samsungu a Xiaomi o stejných kapacitách

Tvůrci baterie ze SolidEnergy si uvědomují, že uvedení nového typu baterie do komerčního prodeje je extrémně finančně nákladné. I z toho důvodu však nehodlají vyrábět celé baterie ale pouze vyvíjet jejich materiály a o sériovou výrobu by se pak měli postarat partnerské společnosti. Velkou výhodou této nové baterie je také fakt, že výrobní proces i velká část použitých materiálů se nijak neliší od současných baterií, tím pádem má tento projekt reálnou šanci na uvedení do praxe a snad tak neskončí v propadlišti dějin jako řada jemu podobných v minulosti.

Zdroj: PhoneArena.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška odjakživa bavilo sledovat novinky z oblasti mobilních telefonů a elektroniky obecně. Po několika letech s tlačítkovými Nokiemi se rozhodl, že nastal čas na změnu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)