Smartphony by v budoucnu mohly umět test na těhotenství

tehotenstvi_ico

Vědci z Centra pro optické technologie při univerzitě v Hannoveru vyvinuli optický senzor pro chytré telefony, který může být použit pro širokou škálu biochemických testů, včetně testu na těhotenství nebo měření hladiny cukru v krvi při diabetu. Výsledky jsou přitom k dispozici v aplikaci v mobilu během několika sekund po testování. Senzor může být použit pro analýzu krve, moči, slin, nebo dechu.

Zatím poněkud kutilské provedení senzoru Zatím poněkud kutilské provedení senzoru

Základním principem senzoru je optický jev, nazývaný “povrchová plasmonová rezonance” (SPR – surface plasmon resonance). K tomu dochází, když elektrony, ovlivněné elektromagnetickými vlnami, vytvoří na povrchu kapky tenký film, který dovoluje zjistit složení tekutiny detekcí přítomnosti konkrétních biomolekul nebo stopových plynů. Při tomto ději dochází ke změně rezonančního úhlu odrazu monochromatického záření od povrchu zlata, stříbra a dalších prvků, respektive ke změně rezonanční frekvence (vlnočtu) při fixním úhlu odrazu. Tento jev je důsledkem vzniku rezonance mezi zářením a povrchovými elektrony kovu.

Povrchová plasmonová rezonance nastává, když světelný paprsek dopadá na kovovou fólii – větší část z něj se odráží, malá část světla je absorbována povrchovými elektrony filmu, což způsobuje jejich rezonanci. Když je kovová fólie v kontaktu s kapalinou, dochází ke změnám v lomu světla a velikosti světelného spektra. Na základě měnícího se odrazu a absorpce světla lze získat důležité informace o složení biologického vzorku.

Povrchová plasmonová rezonance dokáže zjistit například těhotenství Povrchová plasmonová rezonance dokáže zjistit například těhotenství

Povrchová plasmonová rezonance není sama o sobě žádnou novinkou – běžně se používá například v (zpravidla robustních) laboratorních přístrojích. Nové provedení může dostat laboratorní funkce do chytrých telefonů, protože průměr snímače má být pouhých 400 mikronů (je vyroben z multimódového vlákna s citlivou vrstvou).

Při experimentech byla testována citlivost zařízení za použití různých koncentrací glycerolu, a tým výzkumníků potvrdil, že výsledky odpovídaly realitě. Kort Bremer – vynálezce a jeden z tvůrců gadgetu – řekl: “Máme potenciál pro rozvoj malého a spolehlivého laboratorního čipu pro chytré telefony. Senzory využívající povrchové plasmonové rezonance mohou být brzy použity všude.”

Princip povrchové plasmonová rezonance Princip povrchové plasmonová rezonance

Vývojový tým také uvažuje, že gadget lze kombinovat s GPSkou v telefonu – tedy například, pokud to bude nutné, nabídne na základě analýzy vzorku cestu do nejbližší lékárny, nemocnice nebo ambulance.

Zdroj: Hi-Tech, BusinessWire.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)