Menu

Smartphony by v budoucnu mohly umět test na těhotenství

Vědci z Centra pro optické technologie při univerzitě v Hannoveru vyvinuli optický senzor pro chytré telefony, který může být použit pro širokou škálu biochemických testů, včetně testu na těhotenství nebo měření hladiny cukru v krvi při diabetu. Výsledky jsou přitom k dispozici v aplikaci v mobilu během několika sekund po testování. Senzor může být použit pro analýzu krve, moči, slin, nebo dechu.

Zatím poněkud kutilské provedení senzoru

Zatím poněkud kutilské provedení senzoru

Základním principem senzoru je optický jev, nazývaný “povrchová plasmonová rezonance” (SPR – surface plasmon resonance). K tomu dochází, když elektrony, ovlivněné elektromagnetickými vlnami, vytvoří na povrchu kapky tenký film, který dovoluje zjistit složení tekutiny detekcí přítomnosti konkrétních biomolekul nebo stopových plynů. Při tomto ději dochází ke změně rezonančního úhlu odrazu monochromatického záření od povrchu zlata, stříbra a dalších prvků, respektive ke změně rezonanční frekvence (vlnočtu) při fixním úhlu odrazu. Tento jev je důsledkem vzniku rezonance mezi zářením a povrchovými elektrony kovu.

Povrchová plasmonová rezonance nastává, když světelný paprsek dopadá na kovovou fólii – větší část z něj se odráží, malá část světla je absorbována povrchovými elektrony filmu, což způsobuje jejich rezonanci. Když je kovová fólie v kontaktu s kapalinou, dochází ke změnám v lomu světla a velikosti světelného spektra. Na základě měnícího se odrazu a absorpce světla lze získat důležité informace o složení biologického vzorku.

Povrchová plasmonová rezonance dokáže zjistit například těhotenství

Povrchová plasmonová rezonance dokáže zjistit například těhotenství

Povrchová plasmonová rezonance není sama o sobě žádnou novinkou – běžně se používá například v (zpravidla robustních) laboratorních přístrojích. Nové provedení může dostat laboratorní funkce do chytrých telefonů, protože průměr snímače má být pouhých 400 mikronů (je vyroben z multimódového vlákna s citlivou vrstvou).

Při experimentech byla testována citlivost zařízení za použití různých koncentrací glycerolu, a tým výzkumníků potvrdil, že výsledky odpovídaly realitě. Kort Bremer – vynálezce a jeden z tvůrců gadgetu – řekl: “Máme potenciál pro rozvoj malého a spolehlivého laboratorního čipu pro chytré telefony. Senzory využívající povrchové plasmonové rezonance mohou být brzy použity všude.”

Princip povrchové plasmonová rezonance

Princip povrchové plasmonová rezonance

Vývojový tým také uvažuje, že gadget lze kombinovat s GPSkou v telefonu – tedy například, pokud to bude nutné, nabídne na základě analýzy vzorku cestu do nejbližší lékárny, nemocnice nebo ambulance.

Zdroj: Hi-Tech, BusinessWire.

 

Komentáře

Mr. Arakin

Mr. Arakin

z aplikace
3.7.2015 15:37

Znamená to tedy, že holky budou čůrat na mobil, aby zjistili, jestli nejsou těhotné?

Krusty

Krusty 0

z aplikace
3.7.2015 15:43

Ne nebudou čůrat na telefon. Vycuraji se normálně a pak telefon dají do záchodu

Otec

z aplikace
3.7.2015 16:41

… pak jim to místo toho že není těhotná řekne že je jen tlustá a mi to budeme muset zachraňovat…… miláčku, ty nejsi tlustá, to jen tvá krása takto ladně přetéká.

monkash

monkash

3.7.2015 16:54

Ne, bude stačit počurat jen simkartu. Ale napřed se bude muset u operátora vyměnit za novu kartu GravidySIM s poplatkem 66,6 Kč (včetně DPH)

optimas

z aplikace
3.7.2015 18:12

Jsem zvědav kdo první příjde s mobilem co má vagínu nebo penis

avenged

avenged

z aplikace
3.7.2015 18:43

optimas-zatím je to obráceně

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

3.7.2015 19:26

Ono by stačilo, kdyby se všechny současné verze obdobných zařízení staly více kompaktními a měly USB výstup nebo Bluetooth. Třeba jako je tomu u diagnostiky nebo i infrahledů. V podstatě to spojíte s bluetooth a na telefonu se krom nainstalované aplikace nic nemění.

Pavel

Pavel

z aplikace
3.7.2015 20:10

@faktuž…:
Díky, žes nás osvětlil.
Tohle jsme fakt nevěděli.

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

4.7.2015 0:06

Pavel: Zejména lidé jako ty například nemají vůbec tušení o světě, tudíž je vhodné využít diskuze naplno a rozebírat k danému tématu vše, co má člověk na jazyku. Jedině tak lze méně vzdělaným či jednodušším pomoci, a to zcela vhodnou a neagresivní formou :)

spot

spot

4.7.2015 18:12

faktuz: drz hubu mistni blazne

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

4.7.2015 19:27

spot: Pokud tě svědí přirození a vyvolává to v tobě agresi, která se přeměňuje na potřebu sprostě se navážet do ostatních diskutujících, doporučuji pravidelně navštěvovat preventivní prohlídky.

Pavel

Pavel

z aplikace
5.7.2015 12:32

@faktuž…:
Ty jsi takový náš spasitel.
Ještě, že Tě tu máme.

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

6.7.2015 12:37

Pavel: Lidé jako ty, kteří absolutně neví co je výchova a co se děje za zdmi domu, potřebují denní dávku nových informací. Tento web se to snaží dělat alespoň trošku, za což redakci děkuji. Problém je, že lidé jako ty mám pocit ani jinde na internetu nezamíří, což je smutné.

Pavel

Pavel

7.7.2015 21:36

Ještě, že Ty nás tu vychovávaš, Ty náš spasiteli.

RSS (komentáře k článku)