Otestovali jsme 120W nabíjení u Xiaomi 12T Pro. Kdy se hodí?

Xiaomi 12T Pro 120W nabíjení test příklady

Když dojde na otázku velmi rychlého (výkonného) nabíjení mobilů, patří momentálně ke světové špičce mimo jiné také vlajkový telefon Xiaomi 12T Pro. Disponuje luxusním 120W nabíjením, které oficiálně slibuje například plné doplnění energie z 0 na 100 % za pouhých devatenáct minut. Ačkoli má takové vytěžování baterie i své nezpochybnitelné stinné stránky, rozhodli jsme se u tohoto telefonu, který máme v redakci, tento maximální výkon vyzkoušet. A uvést i pár praktických příkladů, kdy se může hodit.

120W nabíjení s Xiaomi 12T Pro

Mobil Xiaomi 12T Pro má baterii s kapacitou 5 000 mAh, což je o 400 mAh více než nabízí sesterské Xiaomi 12 Pro. Na rozdíl od staršího modelu však „téčko“ nedisponuje bezdrátovým nabíjením a jeho největším lákadlem tak zůstává právě 120W nabíjení. U něj výrobce slibuje plné nabití za zmíněných 19 minut, což je jedna z hodnot, kterou jsme se rozhodli změřit. Test, který téměř přesně odpovídá přiloženému videu, ukázal, že reálná hodnota činí 29 minut. To sice není slíbený čas, ale i tak jde o úctyhodný počin.

Z hodnoty 1 % tedy dosáhl telefon hodnoty 100 % do půl hodiny, což mnohé potěší. Další otázka ale zní, zda je nabíjení v tomto případě také lineální neboli stále stejně rychlé. Některé mobily a režimy s lineárností pracují různě, nicméně Xiaomi 12T Pro a jeho „Mi Turbo“ alias Zvýšení rychlosti nabíjení na to jdou po celou dobu doplňování energie stejně. Výsledný čas je tedy možné jednoduše vydělit na procenta.

Rychlé nabíjení snižuje životnost baterie

Nevyhnutelnou daní za rychlé výkonné nabíjení baterie je snižování její životnosti. Články jsou v takovém případě extrémně vytěžovány a klesá počet jejich možných efektivních cyklů pro nabíjení. Vysoký výkon a rychlé doplňování energie tedy doporučujeme využívat jen v situaci, kdy opravdu nemáte moc času.

Jakého nabití cca dosáhnete při běžných činnostech?

  • cca 6 % za 2 minuty: čištění zubů, sbalení batohu či kabelky, návštěva WC, hledání klíčů…
  • cca 16 % za 5 minut: oblékání, běžné česání, očištění bot, cigaretka…
  • cca 33 % za 10 minut: vyřízení nejnutnějších e-mailů, rychlá svačina, osprchování…
  • cca 66 % za 20 minut: rychlý šlofík, skoro celá epizoda sitcomu, příprava a konzumace jídla…
  • cca 100 % za 30 minut: oběd v restauraci, cvičení, vysání bytu…

V jakých situacích byste využili 120W nabíjení?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)