Aplikace SCR Screen Recorder 5+ byla odstraněna z Obchodu Play kvůli chybě

google_play

Vývojář Iwo Banaś zjevně neprožil dobrý týden, když bezplatná verze jeho aplikace pro nahrávání videa obrazovky SCR Screen Recorder 5+ (viz naše recenze) byla Googlem dočasně vyřazena z Obchodu Play z důvodu “narušení politiky obsahu systému” (“Violation of the System Interference provision of the Content Policy”).

Toto ustanovení v podstatě říká, že reklamní sdělení se nesmí vydávat za součást rozhraní operačního systému Android, ani připomínat něco, čím ve skutečnosti není, tedy například varování před virovou infekcí či zprávou z Facebooku. Níže můžete vidět několik ukázek, jak porušení tohoto pravidla může vypadat v praxi.

Autor si přitom nebyl vědom toho, čím by se jeho aplikace SCR Screen Recorder 5+ mohla dopustit porušení pravidel a ještě více ho frustrovala chybějící komunikace ze strany Google. Je více než pravděpodobné, že Google k takovým opatřením používá automat, který stáhne aplikaci z Obchodu Play a jejímu autorovi pouze zobrazí odkaz na příslušný bod podmínek, které měl porušit. Iwo Banaś tedy využil možnosti odvolání se, aby svůj program, který si do té doby stáhly více než dva miliony většinou spokojených uživatelů, dostal zpět do oficiálního repozitáře.

Odvolání bylo k překvapení vývojáře zamítnuto bez bližšího vysvětlení. Nakonec ale vše skončilo dobře – Banaś nakonec objevil problém v původní aplikaci a SCR Screen Recorder 5+ nahrál do Obchodu Play pod stejnou adresou, ovšem s vynulovaným počítadlem stažení. Vynulované počítadlo je pro nezávislého vývojáře, tím spíše, když ukazovalo přes milion stažení, poměrně zásadní problém.

Co nakonec bylo skutečným důvodem pro odstranění SCR Screen Recorder 5+ z Obchodu Play? Relativní maličkost – následující dialogové okno nemělo asociovanou ikonu aplikace. To Google vyhodnotil jako snahu vydávat se za systémový dialog a program vyřadil.

Aplikace SCR Screen Recorder 5+ byla odstraněna z Obchodu Play kvůli banální chybě Aplikace SCR Screen Recorder 5+ byla odstraněna z Obchodu Play kvůli banální chybě

Mnohé zahraniční zdroje se pozastavují nad tím, že k odstranění programu došlo jen kvůli relativně banální chybě a zdůrazňují fakt, že Google s autorem dále nekomunikoval, aby mu objasnil, proč byla jeho aplikace vyřazena. Vyhledávací gigant tak narazil na vlnu kritiky, směřující především k faktu, že komunikaci s vývojáři obstarávají automaty, nikoli živé bytosti, ochotné řešit problémy.

The app was not found in the store. :-(

Zdroj: Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)