Recenze Samsung Galaxy Note 8: je nejdražší zároveň i nejlepší?

recenze samsung galaxy note 8

Příznivci řady Galaxy Note u nás zažili pořádně dlouhý půst. Fakticky posledním telefonem této řady od Samsungu, který šel na našem trhu běžně koupit byl Galaxy Note 4 z roku 2014. Galaxy Note 5 se k nám bohužel oficiálně nedostal a neslavný osud Galaxy Note 7, který se na našem trhu příliš neohřál, nikomu snad ani připomínat příliš nemusíme. Nejvyšší řada telefonů jihokorejského výrobce se do ringu vrací v plné síle a my musíme uznat, že snad ještě nikdy nevypadala tak dobře. Bude však povedený design spolu se špičkovou výbavou stačit na to, aby Samsung Galaxy Note 8 obhájil cenovku nepříliš vzdálenou 30 tisícům?

Obsah recenze Samsung Galaxy Note 8

Obsah balení Samsung Note8

Prémiový telefon si zaslouží také nadstandardní obsah balení a Samsung Galaxy Note 8 je toho příkladem. V balení tak krom rychlo nabíječky a usb kabelu nalezneme také další užitečné příslušenství. Mezi to patří například redukce z mini USB na USB-C nebo OTG redukce díky které do telefonu můžete zapojit například flash disk. Nezbytností je pak sada pěti náhradních hrotů pro S Pen včetně nástroj na jejich výměnu.

Samsung Galaxy Note 8 balení

Zvlášť vyzdvihnout pak zaslouží sluchátka, která jsou stejná jako v balení Samsungu Galaxy S8. Zde Samsung těží z akvizice společnosti Harman, pod kterou spadá rakouská značka AKG. Na sluchátkách tak nalezneme loga samotného Samsungu i tradičního rakouského výrobce audiotechniky. Co je však podstatnější, než natisknutá značka je jak sluchátka samotná hrají. S potěšením můžeme konstatovat, že i náročnější uživatelé budou rozhodně spokojeni. Sluchátka nabízí vcelku vyvážený zvuk s nepatrně vyčnívající basovou linkou díky čemuž sednou širokému spektru posluchačů. Pochválit musíme také do uší skvěle padnoucí konstrukci a tři velikosti špuntů v balení. Ovládací panel nabízí tři tlačítka a ukrývá se v něm i mikrofon, jeho kvalita je pro telefonní hovory dostatečná. Tato sluchátka s označením Samsung EO-IG955B lze na našem trhu zakoupit i samostatně.

Bezrámečkový krasavec XXL

Samsung Galaxy Note 8 vyznává stejný designový jazyk jako Galaxy S8 a S8+. Konstrukce z kovu a skla tak nabídne nulové okraje okolo displeje a telefon je díky poměru stran displeje 18,5:9 nápadně protáhlý. Displej přehnutý přes okraje zajišťuje nulové boční rámečky a nad i pod ním nalezneme jen úzké okraje. Design pak dotváří zakulacené rohy samotného displeje, ten tak kopíruje tvar celého telefonu. Výrobce nesmíme zapomenout pochválit za zachování odolnosti vůči vodě a prachu. Pro test jsme měli k dispozici telefon v černé barvě, na našem trhu jej pak seženete ještě ve zlatém provedení. V zahraničí bude telefon k dispozici také v o poznání výraznější modré a pak také šedé barevné variantě, ty se k nám bohužel zatím nechystají.

Samsung Galaxy Note 8 barevné varianty

Protáhlý displej Galaxy Note 8 má své plusy

Samsung Galaxy Note 8 disponuje rozměrným, 6,3″ displejem a to se i přes velmi tenké okraje muselo podepsat na velikosti celého zařízení. Rozměry telefonu činí 162,5 x 74,8 x 8,6 mm a hmotnost se vyšplhala na 195 gramů. Díky atypickému poměru stran lze Note 8 stále uchopit jednou rukou a do určité míry i obsluhovat. K plnohodnotnému používání však bude většina uživatelů potřebovat obě ruce. Lepšímu úchopu napomáhají zaoblené boční hrany, i tak si ale budete muset dávat pozor aby vám skleněná záda telefonu z rukou nevyklouzla.

Samsung Galaxy Note 8 ambiet display

V úzkém okraji nad displejem se vedle telefonního sluchátka vměstnal také objektiv 8Mpx předního fotoaparátu, společně se specialitou v podobě senzoru oční duhovky. Pochopitelně zde nechybí ani světlocitlivý senzor a proximity senzor a výrobce nezapomněl ani na notifikační LED. Na zádech pak na sebe nejvíc poutá pozornost dvojice objektivů fotoaparátu a k nim přidružená přisvětlovací LED, senzor srdečního tepu a čtečka otisků prstů. Na zádech nechybí ani logo výrobce a nápis „duos“ upozorňující na to, že máme tu čest s modelem podporujícím 2 SIM karty.

Samsung Galaxy Note 8 záda

Na levé straně telefonu se nachází kolébka hlasitosti a pod ní umístěné tlačítko pro vyvolání asistenta Bixby. Tlačítko napájení pak nalezneme na pravé straně v ideální pozici pro ovládání palcem pravé ruky. Horní hrana toho moc neukrývá, vedle sekundárního mikrofonu se zde nalézá jen šuplík pro SIM, případně microSD kartu. O poznání zajímavější je pohled na spodní hranu přístroje. Zde nalezneme 3,5mm jack, USB-C konektor, primární mikrofon, výstup jediného hlasitého reproduktoru a samozřejmě také jedno z hlavních lákadel tohoto telefonu – stylus S Pen.

Prst, obličej nebo oko?

Samsung Galaxy Note 8 nabízí hned několik způsobů zabezpečení pomocí biometriky. V první řadě zde máme čtečku otisků prstů, ze které se pomalu stal standard všech dražších smartphonů. Bohužel se výrobce nepoučil a i po vlně kritiky, kterou sklidily modely S8 a S8+ ji opět umístil vedle hlavního fotoaparátu. Plocha čtečky je navíc poměrně malá a tak se špatně nahmatává a často si při tom zašpiníte objektiv fotoaparátu. O její pohodlné dosažitelnosti se navíc dá vzdáleně mluvit jen pokud telefon držíte v pravé ruce. Odemknout telefon pomocí otisku na levé ruce již chce hodně soustředění.

Samsung Galaxy Note 8 čtečka otisků

Přitom stačilo čtečku přesunout kousek pod fotoaparát a její použitelnost by rázem byla nesrovnatelně větší. K samotnému fungování čtečky příliš výhrad nemáme i když musíme uznat, že čtečky v top modelech některých výrobců jsou nepatrně rychlejší. Líbí se nám, že se čtečka po vzoru Huawei naučila gesta pro ovládání a přejetím po ní můžete spustit horní lištu s přepínači. U telefonu těchto rozměrů se jedná o velmi praktickou funkci.

Samsung Galaxy Note 8 fotoaparát

Rozpoznání obličeje překvapí, čtení duhovky zase zklame

Další možností pro odemknutí telefonu je rozpoznání obličeje. Překvapilo nás, jak dobře tato možnost funguje. Stačí vzít telefon do rukou, podívat se na něj, zmáčknout ovládací tlačítko a prakticky ihned po probuzení obrazovky byl telefon odemknut. Tato funkce je však závislá na okolním světle, za šera ještě funguje ve většině případů dobře, v noci však obličejem telefon neodemknete. Otázkou je však zranitelnost takovéhoto zabezpečení.

Samsung Galaxy Note 8 – první pohled

Samsung Galaxy Note 8 - první pohled

Zde přichází na řadu skener duhovky. Ten by pak měl ještě bezpečnější než otisk prstu, problém je však jeho použitelnost v praxi. Pro odemknutí telefonu pomocí oční duhovky musíte telefon mít přesně nasměrován a držet ho v určité vzdálenosti od obličeje. Ani tak však není bezproblémové odemknutí zaručeno, protože čtení duhovky je ještě více náchylné na nedostatek světla než rozpoznání tváře. Ani při dobrých světelných podmínkách a správné poloze telefonu se však nedočkáte bleskového odemknutí.

S Pen u Galaxy Note 8

Jednou z výhod řady Galaxy Note od Samsungu je přítomnost stylusu S Pen. Po problémech s Galaxy Note 5, kdy docházelo k poškození mechaniky uvnitř telefonu po zasunutí stylusu opačným koncem došlo k jejímu předělání. Nově stylus v telefonu drží zacvaknutý za drážku na jeho povrchu a vytažení umožňuje konec samotného stylusu, který po zmáčknutí povyskočí. Na S Pen se nalézá ještě jedno malé tlačítko, to slouží například k vyvolání kruhového menu do kterého můžete umístit aplikace, ve spojení se stylusem nejčastěji používané. Toto menu lze také vyvolat automaticky po vysunutí S Pen z těla přístroje.

Samsung Galaxy Note 8 s pen 2

Citlivost S Pen je na velmi dobré úrovni a dobře funguje také rozpoznání tlaku, který na něj uživatel vyvine, podobně jako třeba u Galaxy Tab S3. Nadanější jedinci tak S Pen mohou využít nejen k tvorbě rychlých poznámek a náčrtků, ale i ke kreslení. Klávesnice telefonu také disponuje možností převodu psaného textu do digitální podoby. Mile nás pak překvapilo, že si poradila i s nepříliš úhledným písmem. Velmi se nám líbila možnost označování vybraného textu při zmáčknutí tlačítka na stylusu. Ta totiž funguje například i v SMS, kde standardně lze zkopírovat jen celou zprávu. Další pěknou funkcí je překladač. Stačí tuto funkci nad daným slovem stylus chvíli podržet a dočkáte se požadovaného překladu.

Nejlepší displej v telefonu a jen průměrný reproduktor

Displej, který Samsung Galaxy Note 8 používá lze označit za dosud nejlepší displej v mobilním telefonu vůbec. To potvrzují nejen recenzenti z celého světa ale také odborníci na tuto problematiku z DisplayMate. My už můžeme jen přitakávat. Super AMOLED displej o velikosti 6,3″ a rozlišení 2960 x 1440 px díky němuž dosahuje jemnosti obrazu 521 ppi. Z důvodu úspory energie je však možno zobrazované rozlišení upravit na 2220 x 1080 či 1480 x 720 px. Displej nabízí živé barvy, skvělé pozorovací úhly a díky vysokému maximálnímu jasu také skvělou čitelnost i na přímém slunečním světle. Opomenout nesmíme ani možnost plně si vychutnat HDR videa a to nejen z interního úložiště, ale nově také z YouTube. Nutno dodat, že se nejedná o ledajaké marketingové lákadlo a rozdíl kontrastu a barevného podání mezi klasickým a HDR videem je opravdu značný.

Samsung Galaxy Note 8 čelní strana

Už u několika generací vlajkových modelů z dílny Samsungu jsme si stěžovali na použití jediného hlasitého reproduktoru. Nejinak tomu bohužel bude i zde. Samsung Galaxy Note 8 opět spoléhá na jediný rhlasitý reproduktor jehož vlastnosti jsou navíc přinejlepším průměrné. Zvuku schází prokreslení a také maximální hlasitost by mohla být o něco lepší. Nepotěší ani umístění reproduktoru na spodní hranu telefonu, kde si jej budete často zakrývat. Pochválit můžeme snad jen telefonní reproduktor, který je dostatečně hlasitý a kvalita hovoru je díky němu velmi dobrá. Také výstup přes 3,5mm jack konektor je velmi solidní a uspokojí i náročnějšího uživatele. Lépe jsou na tom snad už jen vlajkové Xperie či (pravděpodobně) nové LG V30.

Uvnitř se ukrývá to nejlepší

Evropská verze Samsung Galaxy Note 8 v sobě ukrývá chipset Exynos 8895. Ten sestává z procesoru o čtyřech výkonných jádrech Exynos M2 taktovaných na 2,3 GHz a čtyřech úsporných jádrech Cortex-A53. O grafiku se zase postará dvacetijádrová Mali-G71. Velmi výkonný chipset je pak podpořen 6 GB operační paměti. Tato sestava si pak v oblíbeném benchmarku AnTuTu vysloužila skóre 176 tisíc bodů. Uživatel může data ukládat buď do 64GB interního úložiště nebo na SD kartu, tedy za předpokladu, že nepotřebuje mít v telefonu dvě SIM karty.

V oblasti konektivity si není na co stěžovat. Telefon disponuje USB-C konektorem spojeným s rychlým USB 3.1 řadičem, dále zde máme WiFi 802.11 a/b/g/n/ac či Bluetooth 5.0. O určení vaší polohy se pak postará GPS s podporou A-GPS, BDS či Gallileo. Fix pozice je velmi rychlý a přesný a ani během navigování jsme na žádný problém nenarazili.

Specifikace telefonu Galaxy Note 8

[aps_product_sz id=“448783″]

Neomezený herní výkon

Výkonný hardware telefonu se nezalekne žádné současné hry. Vyzkoušeli jsme například hry Gear.Club, Collin McRae Rally, Asphalt Xtreme či GTA Vice City a všechny na telefonu běžely zcela hladce. Užitečným pomocníkem je aplikace Game Launcher, která sdružuje herní tituly a obsahuje řadu užitečných nástrojů. Například umí roztáhnout hru na celý displej čímž odstraní černé okraje způsobené atypickým poměrem stran obrazovky. Dále umí deaktivovat upozornění, zamknout navigační tlačítka, natáčet gameplay a spoustu dalšího.

Samsung Galaxy Note 8 game launcher

Výdrž na baterii by mohla být lepší

Samsung Galaxy Note 8 v sobě ukrývá baterii s kapacitou 3300 mAh, což není na takto velký a vybavený telefon úplně nejvíc. Výrobce však zapracoval na optimalizaci a ve výsledku není problém s telefonem přežít jeden den i když mu dáváte pořádně „za uši“. Při trochu úspornějším provozu pak není nereálné dosáhnout až dvoudenní výdrže na jedno nabití. Díky přítomnému rychlonabíjení je možno telefon nabít z 10 na 100% přibližně za hodinu a půl. Pochvalu si pak zaslouží také bezdrátové rychlonabíjení, to jsme však bohužel v praxi neměli příležitost otestovat.

Samsung Galaxy Note 8 údržba

Samsung Experience se nemá za co stydět

Není tomu tak dávno, co Samsung využíval prostředí TouchWiz, které za svou těžkopádnost sklízelo především kritiku jak od recenzentů, tak od fanoušků samotných. I když si troufáme tvrdit, že poslední verze tohoto nenáviděného prostředí udělaly v použitelnosti velký skok kupředu, je i pro nás jeho nahrazení úplně novým Samsung Experience vítaným krokem. Nadstavba běžící nad Androidem 7.1.1 je sice i nadále velmi rozsáhlá a na náznak čistého androidu v ní prakticky nemáte šanci narazit, má však i své nesporné kvality. Především celé prostředí nyní působí mnohem čistším a ucelenějším dojmem. Ani uživatel, který se s ním setká prvně nebude mít problém se zde zorientovat. V tom mu konec konců pomůže také rozsáhlá nápověda při prvním spuštění či spolehlivý systémový vyhledávač. Rovněž za optimalizaci si od nás výrobce zaslouží výbornou, i když to by u telefonu z této cenové kategorie mělo být samozřejmostí.

Celé prostředí včetně aplikací je totožné s prostředím v Samsungu Galaxy S8, proto vás odkážeme na jeho recenzi, kde je Samsung Experience popsáno detailně. Chybět nesmí ani podpora Samsung Dex. Po připojení k doku se tak z Galaxy Note 8 prakticky stane počítač se zobrazením na velkém monitoru ovládaný skrz klávesnici a myš. Také Samsung Dex jsme již recenzovali, od minula však prošlo prostředí optimalizací a dostalo širší podporu aplikací. Dex se tak přiblížil počítači pro každodenní používání.

Hello Bixby

S asistentem Bixby se rovněž nesetkáváme poprvé. Stejně jako prostředí Samsung Experience si odbyl svou premiéru v telefonu Samsung Galaxy S8. Od minula se však naučil pár nových triků a doznal řady více či méně drobných vylepšení. Bixby má ambice v telefonech Samsung nahradit Google Now, ostatně i způsob jeho fungování je velmi podobný. Také zde máme tu čest s pásem karet na který se dostaneme přejetím v launcheru úplně vlevo. Mezi kartami pak nechybí nejnovější články z oblíbených zdrojů, informace o počasí, či různé upomínky a upozornění na události nebo třeba budíky.

Další funkcí je pak rozpoznávání objektů na fotografiích či skrze fotoaparát. Bixby se poté pokouší poskytnout relevantní výsledky hledání. Tato funkce nám však příliš dobře nefungovala. Poslední ze zajímavých schopností asistenta od Samsungu je odemknutí telefonu po stisknutí tlačítka Bixby a vyslovení předvoleného hesla. Všechny tyto funkce však u nás naráží na lokalizaci. Zatímco nastavení a karty samotné jsou již do jisté míry přeloženy, pro hlasové ovládání se musíte spolehnout výhradně na angličtinu. Plusové body Bixbymu však udělujeme za jeho schopnost rozumět i angličtině s přízvukem a také dalšímu učení se pro co nejlepší rozpoznání majitelova hlasu.

Fotoaparát a natáčení videa na Note 8

Už ani Samsung neodolal moderní vlně smartphonů s duálním fotoaparátem. Samsung Galaxy Note 8 se tak stává prvním telefonem tohoto jihokorejského výrobce který zákazníky láká na dva objektivy na svých zádech. Oba snímače nabízí rozlišení 12 Mpx, k primárnímu pak náleží objektiv o světelností f/1.7 zatímco sekundární je svázán s teleobjektivem o světelnosti f/2.4. Díky zvolenému systému duálního fotoaparátu pak telefon nabízí dvojnásobný optický zoom. Rozdíl mezi obyčejnými a přiblíženými fotografiemi si pak můžete prohlédnout na snímcích níže. Ne vždy je však k dvojnásobnému přiblížení použit sekundární fotoaparát. Za špatného světla může telefon dojít k závěru, že lepší výsledek bude dosažen s použitím obou snímačů a namísto optického zoomu použije digitální.

S duálním fotoaparátem možná přišel Samsung mezi posledními i tak si ale přičítá jedno prvenství. Samsung Galaxy Note 8 je totiž první telefon s duálním fotoaparátem, který disponuje optickou stabilizací na obou snímačích. Přítomnost optické stabilizace se pozitivně projevila na videu i fotografiích. Dokonce i za chůze jsme tak byli schopni pořídit perfektně ostré snímky. Vedle optického přiblížení slouží sekundární fotoaparát také k dodání větší hloubky ostrosti pořízeným snímkům.

Kvalitou blízko S8

Pokud vlastníte Samsung Galaxy S8 a od fotografii z nového Note 8 čekáte skok ó třídu výše, pravděpodobně vás zklameme. Největší rozdíl mezi fotoaparáty těchto dvou smartphonů totiž představuje onen zmíněný optický zoom a lepší hloubka ostrosti. Nemusíte však být vůbec zklamaní, fotoaparát totiž stále patří ke špičce na trhu. Vyprodukované fotografie nabízejí špičkovou ostrost, nízký šum a výborný dynamický rozsah.

Snímkům lze vytknout snad jen přesaturované barvy, což však lze vyřešit díky podpoře RAW formátu. Většině uživatelů však budou výraznější barvy vyhovovat. V noci fotoaparát patří rovněž k nadprůměru, ovšem zde již ne tak jednoznačně. Dostavila se totiž patřičná dávka šumu a ostření již zdaleka není tak suverénní. Telefon umí natáčet maximálně 4K video při snímkovací frekvenci 30 FPS, Samsung však hodlá přijít s updatem, díky kterému se i Samsung Galaxy Note 8 naučí natáčet ve 4K při 60 FPS.

Fotoaplikace

Stejně jako celé prostředí Samsung Experience, také fotoaplikace je u Note 8 prakticky totožná s aplikací u Galaxy S8/S8+. Rozdílem je například ikonka pro vyvolání dvojnásobného optického zoomu. Aplikace je na první pohled jednoduchá a přehledná. K jejímu ovládání lze použít i swipovací gesta. Nabízí řadu fotografických režimů včetně manuálního a další režimy by mohli přijít časem skrze obchod s aplikacemi od Samsungu. Nechybí ani nálepky, které můžete do snímku přidat ještě před jeho pořízením ani propojení s asistentem Bixby.

Fotografie z Galaxy Note 8

Video z Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 8 – ukázka videa (FullHD, 60 FPS)

Samsung Galaxy Note 8  - ukázka videa (FullHD, 60 FPS)

Samsung Galaxy Note 8 – ukázka videa (4K, 30 FPS)

Samsung Galaxy Note 8 - ukázka videa (4K, 30 FPS)

Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE.

Závěr

Samsug Galaxy Note 8 na našem trhu seženete za 26 999 Kč s DPH, což z něj dělá vůbec nejdražší Galaxy Note v historii a jeden z nejdražších telefonů na našem trhu. S ohledem na prakticky nulovou konkurenci však telefon svou cenu obhájit dokáže.

Největším argumentem pro koupi je zde dle očekávání stylus S Pen, musíte si však položit otázku zda jej skutečně potřebujete. Bez sebemenších pochyb se sice jedná o šikovného pomocníka s řadou funkcí, dle nás jej však zdaleka ne každý uživatel dokáže opravdu využít. Pokud jste přesvědčeni, že S Pen využijete a zároveň pro vás není překážkou vysoká cena Galaxy Note 8, směle do něj. Pokud však není S Pen nic pro vás, měli byste si rozmyslet, zda je pro vás duální fotoaparát dostatečným argumentem pro koupi právě Galaxy Note 8, nebo by vám vyhovoval i o pár tisíc levnější Samsung Galaxy S8+.

S tím Galaxy Note 8 sdílí většinu kladů i záporů. Mezi negativní vlastnosti tohoto obra musíme zařadit především hloupé umístění úzké čtečky otisků prstů. Při velikosti celého zařízení nás pak zamrzelo použití menší baterie s přinejmenším průměrnou výdrží. Jako poslední velké mínus pak musíme zmínit podprůměrný hlasitý reproduktor, který rozhodně není hoden TOP modelu s cenou atakující 30 tisíc korun.

Pokukujete po novějším Samsung Galaxy Note9? Přečtete si naší recenzi

Klady

+ nádherný displej s podporou HDR
+ certifikace IP68
+ S Pen
+ výborný fotoaparát

+ bezdrátové nabíjení
+ Always-On display
+ intuitivní a dobře optimalizovaný systém

Zápory

– špatně umístěná čtečka otisků
– průměrná výdrž na nabití
– podprůměrný hlasitý reproduktor
– vysoká cena

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Jak se vám líbí Samsung Galaxy Note 8?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)