TOPlist

Recenze Samsung Galaxy S8: špičkový mobilní telefon se zbytečnými chybami

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
18.4.2017 (13.7.2017)
Ikona komentáře 33
recenze Samsung Galaxy S8

Recenze Samsungu Galaxy S8 jakožto nové vlajkové lodě přináší mnoho zajímavého. Samsung opět nezklamal a v telefonu Galaxy S8 ukázal to nejlepší co dovede. Nenechte se ale rozmlsat i zde se najdou mouchy, které jinak hodně povedený telefon zbytečně kazí. U S8 se můžete těšit na takové věci jako je, obrovský displej, skener oční duhovky, prémiové zpracování, voděodolnost, extrémní výkon i podivná čtečka otisků prstů. Takto by se dal popsat nový Samsung Galaxy S8. Jak ale obstál v našem testu?

Obsah recenze telefonu Samsung S8

Obsah balení Galaxy S8 – více než obvykle

Kromě standardních částí balení, jakými jsou mobilní telefon, nabíječka, USB kabel, sponka či papírové materiály,  přináší Samsung Galaxy S8 něco navíc. K dispozici jsou také kvalitní sluchátka, kterými se budeme věnovat v sekci zvuku, a OTG i USB-C redukce na tradiční MicroUSB. Pomocí zmíněné redukce na běžné USB-A jsme přenesli data ze staršího telefonu s Androidem (Samsung Galaxy S6), vše šlo snadno a rychle.

Recenze Samsung Galaxy S8 obsah balení


S8 má konečně nový design. Alespoň z poloviny

Předchozí generace smartphonů Samsung se podobaly jako vejce vejci a rozpoznat z přední strany Galaxy S6 od Galaxy S7 nemuselo být vždy snadné. To se ovšem se Samsung Galaxy S8 nestane, design přední strany se po delší době konečně mění. A změn je hned několik. Narostl displej, který má nyní v základní verzi úhlopříčku 5,8″, ve verzi Plus pak dokonce 6,2″. SuperAMOLED panel však zabírá více než 90 % přední strany. Stěžovali jste si na široké rámečky u předchozích TOP modelů Samsungu? Nyní už nebudete. Rámečky jsou totiž pekelně úzké, a to všude. Po stranách je displej mírně zaoblen, ne však tolik jako u verzí předchozích generací Samsung Galaxy S8 Edge.

S touto změnou, která je patrná na první pohled, přichází i další důležitý milník. Hardwarová tlačítka jsou minulostí, vše se nyní přesunulo na displej. Softwarová tlačítka  „esosmičce“ sluší, díky jejich automatickému skrývání v celoobrazovkovém režimu může uživatel využít celou plochu displeje. Aby nezmizela odezva z předchozího fyzického tlačítka, Samsung přidal vibraci po silnějším stisku domácího tlačítka. Kde jsme něco podobného viděli? Ano, u iPhonu 7. Na přední stranu se musel vejít i senzor duhovky, nechybí ani notifikační LED.

Samsung Galaxy S8 recenze konstrukce přední strana

Sklo všude, kam se podíváte

Zadní strana už tolik odlišná od Galaxy S7 není. Opět se zde setkáváme se zády, která jsou tvořena tvrzeným sklem (Corning Gorilla Glass 5). Stejně jako vpředu jsou i zde okraje zaobleny. Čočka fotoaparátu je pak ukázkově zapuštěna do těla telefonu. Záda jsou, totožně jako u předchozích dvou generací, obrovským lapačem otisků. Leštit budete opravdu každou chvíli. Pozornost si zaslouží čtečka otisků prstů, která se musela z přední strany přesunout sem. Bohužel to Samsung vyřešil trochu nešťastně – čtečka sídlí vedle fotoaparátu, což není zrovna místo, kam prst automaticky dosedá. Navíc není kruhová, takže není snadné se trefit. O tom si ale povíme v samostatné kapitole.

Boky telefonu jsou lemovány kovovým rámečkem, který se na bocích zužuje. V případě naší černé verze je i rámeček černý. Na spodní stranu se konečně dostal USB-C konektor, vedle kterého je umístěn reproduktor a 3,5mm jack. Na horní straně nalezneme slot pro paměťovou kartu a nanoSIM, stejně jako u Galaxy S7 chybí infraport. Mnoho uživatelů jistě potěší, že je celá konstrukce kryta certifikací IP68, což znamená, že telefon přežije i ponoření do vody (hloubka 1,5 metru po dobu 30 minut). Ke kvalitě zpracování máme jen jednu malou výtku – mezi sklem displeje a kovovým rámečkem je menší mezera, do které se časem dostávají nečistoty.

Samsung S8 recenze konstrukce zadní strana

Galaxy S8 je větší a užší, než jste možná čekali

Samsung Galaxy S8 přichází s obrovským 5,8″ displejem, který je sice dobře vměstnán do těla telefonu, ale i tak se podepsal na jeho rozměrech. Šířka je sice o něco menší než u S7, výška ale přesně naopak. Poměr stran u telefonu je tak trochu netypický. Do ruky však telefon sedne dobře a díky zaobleným hranám ani nijak neřeže. Na druhou stranu je vlivem skel na obou stranách trochu kluzký a uživatelé si musí dávat pozor. Hmotnost je na velikost telefonu příjemně nízká.

Ovládací tlačítka pod displejem jsou dobře na dosah, stejně tak na pravé straně tlačítko napájení. Na protější straně sídlí tlačítko pro rychlé spuštění asistenta Bixby, nad ním tlačítka hlasitosti. Na ty už je trochu těžší dosáhnout pohodlně a je většinou potřeba si přehmátnout. Displej je obrovský a nelze palcem dosáhnout do všech jeho zákoutí, člověk si musí rovněž přehmátnout nebo použít funkci zmenšení displeje. Ta je standardně deaktivována, lze ji však nastavit například na opakované zmačknutí domácího tlačítka.

Pouzdro na Samsung S8

K telefonu je možné dokoupit tradiční flipcase obal, který slouží jako ochrana displeje i konstrukce telefonu. Vzhledem ke skleněnému provedení se bude podobný obal rozhodně hodit, na druhou stranu s ním spolehlivě „zabijete“ atraktivní design telefonu. Přístroj v takovém obalu naroste s rozměry a na pohled nevypadá nejlépe. Na druhou stranu může posloužit nejen jako ochrana, ale i jako stojánek.

Recenze Samsung S8 flipcase obal displej

SuperAMOLED displej – výborný jako vždy

V počátcích technologie SuperAMOLED přicházelo mnoho neduhů, které tyto displeje trochu srážely na zem. Samsung však vytrval a současná podoba panelů vlajkových modelů je velice oblíbená. Displej v modelu Samsung Galaxy S8 nabídne úhlopříčku 5,8″ a velmi jemné rozlišení 1440 x 2960 pixelů, které dává výslednou jemnost 570 ppi. A to je opravdu hodně. Paradoxně je však standardně v telefonu nastaveno rozlišení FHD+ (2220 x 1080 pixelů), uživatel jej může zvýšit nebo snížit na 1480 x 720 px. To samozřejmě ušetří trochu baterii.

Barevné podání displeje je opět skvělé a na své si přijdou zejména milovníci saturovanějších barev. Nejsou to však již takové omalovánky jako dříve, barevný režim si navíc může uživatel sám „vyladit“ včetně barevné teploty. Stejně dobře jsou na tom i pozorovací úhly a čitelnost na slunci, kterou Samsung značně vylepšil už u modelů Galaxy S6 a S7. Citlivost displeje je výborná a telefon se ovládá dobře. Jak jsou na tom zaoblené hrany displeje? Je vidět, že Samsung tento displej stále vylepšuje a náhodné přehmaty zde prakticky neexistují. Tato úprava displeje nám tedy nijak používání nezhoršovala, jako tomu bylo třeba u verzí Edge předchozích generací.

Recenze Samsung Galaxy S8 displej

Always On Display – mějte důležité informace vždy na očích

Nezapomnělo se samozřejmě ani na funkci, která i na zamčeném telefonu zobrazuje neustále hodiny a notifikace. Díky této obrazovce člověk získá přehled o zmeškaných notifikacích (telefon, SMS, WhatsApp, Hangouts, e-maily a další) a může ovládat i třeba hudební přehrávač. Podobu této obrazovky lze samozřejmě i upravit podle několika forem, potěší i možnost dostat se na notifikaci poklepáním, což u Galaxy S7 chybělo. Notifikační LED dioda přesto nechybí, pokud byste tuto funkci deaktivovali.

Na pravé straně displeje se tradičně ukrývá proužek s vysouvacím menu, kam lze umístit libovolné aplikace nebo třeba kontakty pro rychlé vytočení a napsání SMS. Zmínit můžeme také filtr modrého světla pro čtení v noci nebo funkce, která automaticky vypne displej při nošení v kapse.

Samsung Galaxy S8 recenze displej AlwaysOn

Navigační klávesy? Dobré využití potenciálu

Pro Samsung je nasazení softwarových tlačítek tak trochu novinka, a proto jsme byli zvědaví, jak se s tím popasoval. Tlačítka sídlí na displeji, čímž při běžném používání samozřejmě zabírají použitelnou část displeje. Samsung však zapracoval i na celoobrazovkovém režimu, ve kterém se tlačítka automaticky skryjí a uživatel může využít celý displej pro sledování filmů, hraní her či prohlížení galerie. Tyto aplikace, kde se budou klávesy skrývat, lze nastavit. Vzhledem k netypickému poměru stran má však většina videí a obrázků po stranách prázdný prostor. V případě videa se však Samsung zeptá, zda chcete obraz oříznout a přizpůsobit celé obrazovce. Je to na vás. Netypický poměr stran nám žádné problémy při používání nezpůsoboval.

Recenze Samsung S8 konstrukce tlačítka


Čtečka otisků prstů – špatné předzvěsti se naplnily

Terčem pozornosti se stala čtečka otisků prstů, kterou Samsung musel předělat. Přesun na zadní část by sám o sobě problémem nebyl a spousta zákazníků by to dokonce ocenila. Čtečka však nesídlí ve středu telefonu pod fotoaparátem, jak jsme zvyklí, ale vedle něj. Ani její tvar není typicky kulatý či čtvercový, ale obdélníkový. Tyto dva faktory bohužel způsobily, že čtečku nepochválíme. V první řadě je potřeba se naučit prst při odemčení nedávat tam, kdy přirozeně směřuje, ale o něco více do strany.

S tím by se člověk ještě asi naučil žít, ale kvůli netypickému tvaru prst často nedosedne správně a telefon zahlásí, že jej nerozpoznal. A to bohužel někdy i opakovaně a odemykat telefon na 3. pokus není zrovna příjemné. Stačí si uvědomit, že dnes i přístroje okolo 4 tisíc disponují čtečkou prstů, která funguje výborně (například Redmi 3S). Nelze samozřejmě říci, že je čtečka nepoužitelná, ale bohužel se vám prostě bude stávat, že ne vždy odemknete telefon na první pokus. Škoda.

Recenze Samsung Galaxy S8 konstrukce čtečka tlačítka

Skener oční duhovky – zajímavá alternativa

Kromě tradičního snímače otisků prstů je Samsung Galaxy S8 vybaven také skenerem oční duhovky, který je bezpečnější než otisky prstů. Na přední straně k tomu slouží kamera a infračervená LED. Uživatel si do telefonu uloží svůj „otisk“ duhovky, který pak může využívat hlavně pro odemykání telefonu. Jak je to se spolehlivostí a rychlostí odemčení? Při pokusu o odemčení zamykací obrazovky se na displeji objeví kruhy, do který je potřeba „umístit“ oči, telefon je přitom potřeba držet v přirozené vzdálenosti od hlavy.

Pokud člověk klidně sedí a je v okolí dostatek světla, odemčení bývá poměrně rychlé a přesné. Bohužel při každodenním používání se nám nespočetněkrát stalo, že naskenování nebylo zdaleka tak rychlé – buď jsme drželi telefon ve špatném úhlu či vzdálenosti, nebo byly špatné okolní podmínky. Senzor díky infračervené LED funguje i v úplné tmě, paradoxně ale funguje hůř za přímého svitu slunce, na což i Samsung upozorňuje. Tuto funkci bereme jako příjemný bonus, který je možné každodenně využívat, ale zatím to není vždy 100%.

Možností je i rozpoznávání obličeje, které paradoxně za dobrých světelných podmínek funguje ještě lépe než skener oční duhovky. V tomto režimu však člověk na displeji nevidí žádný obraz, takže v případě špatného natočení telefonu neví, jak telefon správně nasměrovat. Skener oční duhovky a rozpoznávání obličeje nelze zkombinovat, člověk může využívat jen jedno z toho.

Samsung Galaxy S8 recenze skener duhovky


Špičkový hardware pod kapotou

Od vlajkové řady Galaxy S se vždy čeká, že bude výkonově na špici. Ani v případě Samsungu Galaxy S8 tomu nebude jinak. Poháněn je totiž osmijádrovým čipem Exynos 8895, který je doplněn 4GB RAM a 64GB vnitřním úložištěm. Potěší i možnost rozšíření paměti až o 256 GB díky paměťové kartě MicroSD. Osmijádrový čip se skládá ze 4 jader, které navrhl sám Samsung, a čtveřice úspornějších Cortex-A53. Grafickým akcelerátorem je 20jádrový čip Mali-G71, který opět poskytne brutální výkon. V AnTuTu to stačí na skóre 173 410 bodů.

Zmínit můžeme také podporu nejrychlejších Wi-Fi sítí včetně 802.11ac (5 GHz), nového standardu Bluetooth 5.0, NFC nebo reversibilní USB-C konektor. Otestovali jsme také lokalizaci polohy, která je díky GPS i Glonass přesná a stabilní. Fix trvá vždy jen několik sekund. Baterie nabídne kapacitu 3000 mAh, což není na tak velký displej a výkonný hardware již žádná sláva. Výsledky si povíme v sekci Výdrže. Nedostalo se na infraport ani FM rádio.

[aps_product_sz id=“431109″]

Galaxy S8 má výkonu opravdu dostatek

Exynos 8895 spolu s grafickým akcelerátorem Mali-G71 nabídne dostatečnou porci výkonu pro hraní nejnáročnějších současných titulů. Vyzkoušeli jsme například Real Racing 3, Gods of Rome, N.O.V.A. Legady, GTA 3 či Unkilled. Užitečným pomocníkem je aplikace Game Launcher, která sdružuje herní tituly a umožní nám například zapnout Vysoký výkon, ztlumit zvuk hry či deaktivovat všechny její upozornění. Zároveň lze rovnou nahrávat i třeba obraz ze hry. Tyto možnosti jsou dostupné přímo z her, které lze zároveň spouštět i na celou obrazovku (bez černých okrajů). Překvapilo nás, že se Galaxy S8 ani po delším hraní přehnaně nezahřívá. Bez problémů telefon přehraje i 4K video s 60 FPS.

Samsung Galaxy S8 recenze cz herní režim


Výdrž baterie – jednodenní smartphone při náročném používání

Baterie v Samsung Galaxy S8 nabídne kapacitu 3000 mAh, což na velikost displeje a výkonný hardware není zrovna luxusní hodnota. A výsledky tak nějak potvrdily naše očekávání. Pokud telefon člověk využívá opravdu intenzivně, tedy je neustále online na Wi-Fi či datech, věnuje pár hodin prohlížení internetu, poslechu hudby, chvilku navigace a vyřídí spousty hovorů či zpráv, zbude mu na konci dne okolo 25-35 % baterie. A to je většinou důvod jej hned dát na nabíječku.

Pokud budete Samsung Galaxy S8 šetřit, dalo by se teoreticky dosáhnout i dvou dnů. Za „dvoudenní smartphone“ bychom jej ale rozhodně nenazývali. Samsung umožní použít některý z předvolených režimů úspory energie nebo zakázat spotřebu baterie aplikacím, když je nepoužíváte.

Samsung Galaxy S8 parametry recenze využití baterie

A co funkce Always On Display? Logicky stále aktivní displej spotřebovává nějakou energii navíc, díky SuperAMOLED displeji to však není mnoho. Běžně se spotřeba pohybuje okolo 0,5 % za hodinu navíc, což je vzhledem k přínosu zanedbatelné. Uživatel může tuto funkci samozřejmě zcela deaktivovat a spolehnout se jen na notifikační LED diodu. My jsme zvolili kompromis – tuto funkci jsme měli aktivní, ale pouze od 8 do 22 hodin, kdy jsme smartphone používali. Aktivní pásmo lze nastavit, což chválíme.

Samsung je jeden z mála výrobců, který stále udržuje možnost bezdrátového nabíjení. To představuje pohodlný způsob, jak nabít váš smarthone, ale samozřejmě je o poznání pomalejší než použití rychlonabíječek. Samsung konečně sáhl po USB-C konektoru, ale používá svou verzi rychlonabíjení, která operuje s napětím 9 a 5 V. Telefon se díky tomu z 15 % do 100 % nabije za 1,5 hodiny.

Samsung Experience – nový systém s Androidem 7.0

Změna se odehrála i po softwarové stránce a vypadá to, že se po dlouhých letech loučíme s nadstavbou TouchWiz minimálně u vlajkových modelů. Nové prostředí totiž Samsung pojmenoval jako Experience a rozdíly jsou patrné na první pohled. Znovu se jedná o rozhraní, které si Samsung sám upravil, ale stále vychází z Androidu. Tentokrát z jeho verze 7.0. Čistá podoba Android se však moc často neukáže a v uživatelském rozhraní nezůstal kámen na kameni.

Změnou je hned notifikační lišta, která působí jednodušším a modernějším dojmem než u postaršího rozhraní TouchWiz. To samé lze říci o sekci Nastavení, která je předělána. Nechybí však tlačítko hledat, pokud byste nemohli některé prvky najít. Můžeme prozradit, že se zpočátku opravdu bude hodit. Do nového kabátku se převlékly takřka všechny systémové aplikace (Volání, Zprávy, Kontakty, Galerie a další), nutno ale podotknout, že nové prostředí vypadá dobře. Samsung přidal i aplikaci Údržba zařízení, která funguje podobě jako Optimalizace u Xiaomi či Huawei – snaží se zjistit, které procesy zbytečně spotřebovávají baterii, zabírají místo apod.

Launcher si vzal důležitou novinku z Pixelů a přístup ke všem aplikacím dostaneme po tažení prstu směrem vzhůru. Pozitivní je, že v telefonu jsme nenašli ani příliš mnoho předinstalovaných a zbytečných aplikací – nad rámec zde máme například Game Launcher, Samsung Gear či S-Health, Facebook nebo balík Office. Přebytečné aplikace lze deaktivovat, aby nezabíraly místo a neobjevovaly se v menu.

Rychlé a bleskové prostředí

S optimalizací a rychlostí prostředí je na tom Samsung čím dál lépe. Už Samsung Galaxy S6 si vedl v tomto ohledu obstojně, Galaxy S7 zrovna tak. Nejnovější řada S8 se díky dobré optimalizaci a extrémně výkonnému hardwaru opět posouvá vpřed. Prostředí je velmi rychlé, plynulé i stabilní. Neměli jsme v průběhu recenze žádné problémy a nedocházelo ani k samovolnému ukončování aplikací na pozadí. Paměti bylo naopak vždy dost.

Asistent Bixby jde Google Now po krku

Novinkou v systému je asistent Hello Bixby, který nápadně připomíná Google Now či Google Assistent. Prozatím se naučil 3 základní funkce – rozpoznávání obrázků, chytré karty a připomínání. Chytré karty vypadají, fungují a sídlí na stejném místě, jako jsme zvyklí u Google Now. Lze se k nim dostat také hardwarovým tlačítkem na boku telefonu. Ukazují nám informace o počasí, nadcházející připomenutí, události v kalendáři, denní aktivitu či třeba doporučené aplikace a webové stránky. V dolní části pak na nás čekají zajímavé články podle našeho výběru. Jednotlivé karty lze posouvat nebo skrývat. Tento panel vypadá dobře, ale trochu nám uniká, proč bychom jej měli používat místo Google Now.

Druhou funkcí jsou připomenutí, která fungují obdobně jako Google Keep. Lze sem přidávat různé události a notifikace nastavit buď na čas, nebo lokaci. Tato upozornění se pak integrují do panelu Hello Bixby. Možnosti jsou však oproti Google Keep omezené, na druhou stranu se jedná o součást systému a není třeba nic instalovat navíc.

Poslední možností je využít obrazové rozpoznávání Hello Bixby, které funguje v aplikaci Fotoaparát nebo Galerie. Hello Bixby se v tomto případě snaží odhadnout, co je na obrázku, a poskytnout nám relevantní výsledky. K tomu využívá službu Pinterest. A jak to funguje v praxi? Většina předmětů na obrázku je rozpoznána správně a Pinterest nám ukáže podobné předměty. Jedná se však většinou o obecný odhad, například naskenovaný Samsung Galaxy S6 byl oštítkován i jako iPhone. Tato funkce vypadá zajímavě, ale v praxi nám nepřišla přínosná.

Hlasové ovládání až koncem roku

Hlasové ovládání je prozatím deaktivované a dočkáme se jej až koncem roku, a to nejspíše zatím pouze v angličtině. Asistent Hello Bixby od Samsungu je v našich očích snaha oprostit se od Google služeb. Skoro to vypadá, jako by se Samsung připravoval na systém pro telefony bez Googlu. V současné době nám ale Bixby nepřijde lepší než Google Now a neměli jsme jej potřebu více využívat. Lepší využití ukáže až čas a další funkce, které se naučí.

Samsung Dex – jak proměnit telefon v počítač?

Samsung přišel po vzoru Microsoftu se svým řešením Dex, které promění mobilní telefon díky jednoduché dokovací stanici v počítač s monitorem, myší a klávesnicí. V recenzi jsme měli možnost toto zařízení vyzkoušet a naše pocity jsou smíšené. Zapojení a zprovoznění je snadné – prostě jen zasunete mobilní telefon do dokovací stanice, připojíte napájení, monitor, myš, klávesnici a je hotovo. Prostředí na první pohled připomíná Windows a souhlasí i rozmístění jednotlivých prvků. Líbí se nám.

Problém nastává s aplikacemi, které nejsou v drtivé většině případů pro toto rozhraní přizpůsobeny. Spousta z nich běží jen v okně a některé dokonce nejde ani spustit. Kvůli tomu si zatím nedovedeme Samsung Dex představit jako plnohodnotnou náhradu počítače či notebooku. Recenze Samsung DeX už je také na našem webu.

Samsung Galaxy S8 recenze Dex


Výborný zvuk do sluchátek a spíše průměrný reproduktor

Vašek Švec, který je autorem recenze Samsung Galaxy S7, si u předchůdce na kvalitu reproduktoru stěžoval. Došlo k nějakým změnám v nové generaci? Bohužel ne. Reproduktor je opět na spodní straně bez stereo provedení. Jeho kvalita je na vlajkové modely rozhodně podprůměrná. Hlasitost je sice na dobré úrovni, bohužel je zvuk značně zkreslený a skoro se nám i zdálo, že jej v přesnosti poráží i Samsung Galaxy S6. Navíc je opět v pozici, kdy si jej při držení telefonu na šířku snadno překryjete.

Výstup do sluchátek je naopak výborný a postačí i náročnějším posluchačům v kombinaci s kvalitními sluchátky. Pro ty nemusíte jít vůbec daleko – v balení jsme nalezli sluchátka AKG, která jsou po stránce kvality opravdu dobrá. Jedná se po dlouhé době o telefon, u kterého nemáme nutkání sluchátka po prvních minutách poslechu vyhodit, ale naopak jsme s nimi vydrželi až na konec testu. A oproti takovým Xiaomi Hybrid Dual obstojí dobře.

Recenze Samsung Galaxy S8 sluchátka


Fotoaparát – skvělý za světla, velmi dobrý v noci

Jihokorejská společnost stejně jako u předchozích generací používá dva různé snímače fotoaparátů, které můžete potkat. V našem případě byl Samsung Galaxy S8 vybaven čipem ISOCELL S5K2L2, některé kusy dostaly Sony IMX333. Obě verze fotoaparátů se pochlubí rozlišením 12,2 megapixelů, funkcí ostření Dual Pixel, optickou stabilizací obrazu, vysokou světelností F1.7 i podpory 4K videa. Oceňujeme i možnost fotit do RAWu a manuální režim.

V případě videa nabídne Samsung Galaxy S8 UHD rozlišení (3840 x  2160 px) s 30 FPS, nechybí ale ani možnost natáčet Full HD video s 60 snímky za sekundu. V případě videí Slow Motion je použito HD rozlišení a 240 FPS. Vyzkoušeli jsme také režim HyperLapse, který zrychlí dané video a odstraní třes. Výsledky vypadají dobře. Samotná aplikace pro fotografování se nese v jednoduchém duchu a jediné, co jsme zpočátku trochu hledali, je změna režimů. Tu vyvoláte posunutím prstu do stran.

Kvalita fotografií je na skvělé úrovni a jen potvrzuje, že Samsung fotoaparáty do mobilních telefonů umí. Fotografie za dobrých světelných podmínek jsou skvělé – nabízejí vysokou ostrost, na poměry telefonů spoustu detailů i povedené barevné podání. V případě fotografií ve špatných podmínkách jde samozřejmě kvalita dolů, oproti konkurenci si však Samsung Galaxy S8 vede znovu výborně. V podobném duchu se nese i natáčení videa, a to včetně režimu Slow Motion a Time Lapse.

Fotografie a videa ke stažení

Samsung Galaxy S8 a cena. Vyplatí se?

Samsung Galaxy S8 je v současné době možné předobjednat, na pulty obchodů se dostane 28. dubna. Cena pak činí 21 999 Kč. Za model Samsung Galaxy S8+ vyjde na 24 999 Kč. Je to hodně, nebo málo? Samsung tentokrát cenu mírně navýšil, neboť předchozí Samsung Galaxy S7 startoval na částce 19 799 Kč. Tím se dostáváme do úplného závěru recenze. Jak Samsung Galaxy S8 dopadl? Stane se opět nejlepším smartphonem na trhu? Vyplatí se přecházet ze Samsungu Galaxy S7? Pojďme si na to popořadě odpovědět.

Samsung S8 je povedený smartphone se zbytečnými „ale“

Nová konstrukce telefonu Samsung Galaxy S8 se nám líbí, a to jak po stránce designu, tak i provedení. Jihokorejská společnost konečně přichází s inovovaným designem, tedy alespoň přední části. Líbí se nám také zaoblené hrany displeje a oceňujeme certifikaci IP68. Nadšeni snad nebudou jen ti, kteří dychtí po kompaktním telefonu. Rozměry totiž oproti minulé generaci narostly. Displej telefonu je znovu skvělý a poměrně rychle jsme si zvykli i na softwarová tlačítka v něm.

Výkonu je na rozdávání a Samsung Galaxy S8 se zařadí mezi nejvýkonnější a nejvybavenější telefony na světě. Výborný je opět fotoaparát, který natáčí i fotí skvěle, a to ve všech podmínkách. Bonusem je pak velmi dobrý zvukový výstup, funkce Samsung Dex, bezdrátové nabíjení nebo třeba slot pro paměťovou kartu. Vylepšení se dočkalo i prostředí systému Android, které je nově nazváno Samsung Experience. Ani v tomto případě na nás nečeká zklamání ba spíše naopak. Prostředí je jednoduché, moderní a zároveň velmi svižné.

Nepovedená čtečka otisků prstů

Největším neduhem je v našich očích čtečka otisků prstů, která dnes slouží jako hlavní způsob odemykání telefonu. Kvůli jejímu umístění, provedení a bohužel i slabší přesnosti není odemykání telefonu ani zdaleka stoprocentní. Alternativou je skener oční duhovky, který je zároveň bezpečnější. Bohužel ani ten není úplně spolehlivý a většinou neodemkne telefon na první pokus. Je škoda, že se Samsung dodnes nenaučil vyrobit spolehlivou čtečku otisků prstů jako konkurence. Vždyť i velmi levné telefony od Xiaomi mají bezproblémové čtečky otisků prstů. Nepotěšil nás ani reproduktor, který hraje podprůměrně a je snadné si jej zakrýt rukou. Spoustu modelů na trhu má dnes infraport a skleněná konstrukce je během chvíle plná vašich otisků.

Závěrečné zhodnocení recenze: Samsung Galaxy S8 se bezesporu zařadí mezi nejlepší telefony na světě a již nyní nepochybujeme o velkém prodejním úspěchu. Nemůžeme se však zbavit dojmu, že se Samsung dopustil několika zbytečných chyb, které budou opraveny nejspíše až s modelem Samsung Galaxy S9. Řeč je hlavně o čtečce otisků prstů.

Vyplatí se přechod z telefonu Samsung Galaxy S7? V našich očích zde není příliš důvodu pro novější generaci. Jmenovat můžeme snad jen novější design, o něco vyšší výkon či podporu Samsung Dex. Jinak ovšem Samsung Galaxy S7 stále zůstává jedním z nejlepších smartphonů na světě.

[one_half]

Klady

+ Vysoký výkon
+ Vynikající fotoaparát
+ Design a kvalita zpracování
+ Skvělý displej
+ Voděodolnost IP68
+ Rychlý systém plný doplňkových funkcí
+ Velmi dobrý zvukový výstup
+ Funkce Samsung Dex
+ Bezdrátové nabíjení, slot pro paměťovou kartu
+ Kvalitní sluchátka v balení

[/one_half]

[one_half_last]

Zápory

– Vysoká cena
– Nepovedená čtečka otisků prstů
– Podprůměrný hlasitý reproduktor
– Chybí FM rádio a infraport
– Lapač otisků prstů
– Mezi kovový rámeček a displej se dostávají nečistoty

[/one_half_last]

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy S8 na recenzi děkujeme společnosti Samsung.

Jak se vám líbí Samsung Galaxy S8?

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte:

Komentáře

uni:

Tohle mě osobně je jedno. Mě zase irituji lidé s ušmudlanými, olezlými, otrhanými foldable pouzdry. Brrr ?
18.11.2020 12:07

cardi:

Čtečka umístěna nevhodné je ale odemikam napoprvé takze to je rukama milá redakce a rychlost úplně v pohodě a srovnávat s xiashitem to je dobra sranda :D plus odemikani obličejem taky v pohodě...njn zde už jsem si zvykl na vše
24.6.2018 19:24

sagitarius64:

Málo-kdo však ví, že S8 se bude dodávat v podstatně větším balení, než předchozí verze, protože kromě sluchátek a nabíječky bude v krabici ještě přiložen hasící přístroj.
22.4.2017 15:18

DeX.DC:

Frerry: A ani neumis vymyslet nic sveho. Dasli palec nahoru :-D
19.4.2017 16:57

Frerry:

DeX.DC nápodobně :)
19.4.2017 16:52

DeX.DC:

Frerry + uni = bla bla bla Naroz ci konetar, at je sebevic hloupejsi se ma akceptovat, takze ten Vas komentar beru na vedomi.
19.4.2017 16:33

Frerry:

DeX.DC 18 hodin po recerzi a jen 21 komentaru?? Asi S8 zas tak velka bomba nebude až budeš pořádně makat a nebudeš se flákat na podpoře,tak také nebudeš mít čas,přes den,psát blbosti,které nemají hlavu ani patu :)
19.4.2017 15:39

loula75:

Pokud se podivas na samfirmware.com tak nový Update je postupně uvolnovan, ale Papua a New Quinea maji přednost.. S8 bude mit ted updatu hodně, protože se dokoncovalo narychlo - viz. Bixby...
19.4.2017 13:44

uni:

DeX.DC: Dostals jich tak osm, teď zavři hu*** a di koupit novej mobil. Skoro citace PR Samsungu:)
19.4.2017 13:41

DeX.DC:

Kdyz uz se tak redakce rozplyva nad S8/S8+ a je jedna ruka se Samsungem, tak by mohla zjistit, kdy uz konecne vyjde DUBNOVA BEZPECNOSTNI ZAPLATA na S7. Posladni mam z 1.LEDNA 2017. Chapu, ze Samsung se zameril na S8/S8+, ktere tak nejak jsou o nicem a zapomnela na majitele minule vlakove lodi. Dalsi FAIL pro Samsung. Sliby, chyby
19.4.2017 13:19

DeX.DC:

uni: Tomu aj verim a myslim, ze tech 21 komentu beud po kazdych 18 minutach.
19.4.2017 12:21

uni:

DeX.DC: Asi bude brzy článek o novém iPadu (coby defakto jediný letošní mainstream tablet), aby se to trochu rozproudilo:)
19.4.2017 11:43

DeX.DC:

18 hodin po recerzi a jen 21 komentaru?? Asi S8 zas tak velka bomba nebude
19.4.2017 11:17

Jirka2014:

Adiééé pingpong nebo jak se to jmenovalo. ?
19.4.2017 10:25

Black:

Telefón za 900 až 1000€. Už len to že si mám dať obal (ohavnosť) na telefón.1 mizerný reproduktor v tejto top kategórii, bez fm rádia, bez infra. na ovládanie TV... Vlastne ani viac písať nebudem - toľko kompromisov neurobím u telefónu za 250€ a batéria 3000 vážne 1 deň jedine ak má deň u vás 8 hod.ja pracujem 12 alebo 24 hod. a deň má 24 hod. Ten veľký bonus PC hm... Notebook stoji od 300 do 400€ tak 5 krát výkonnejší plnohodnotný operačný systém... Takto si top smartfón nepredstavujem a je my jedno či tam ma napísane samsung, lg, htc..
19.4.2017 10:17

Tester0126:

Já jsem zvědavej, jak na tom bude baterka. Teď mám S7 Edge, kde je 3600mAh a po update na Android 7.0 mi přes noc zmizí 15% baterky! To je šílený. Telefon je jenom na datech a má zapnutou sync (nic hroznýho). Jinak Always On vypnuté, bloatware též, factory reset urobeno. Tak by mě zajímalo, kde soudruzi udělali chybu, když mi S6 Edge + s o 600mAh menší baterkou vydržela dýl a přes noc sežrala max 3%......A to měla větší display....
19.4.2017 09:49

uni:

No zmiňovat FM, coby aktuálně plošně vypínanou technologii mi přejde poměrně zcestné, max. tak jako přijímač RDS do auta, ale to předpokládám tak jako tak zastane DAB+ příp. internet (v budoucnu asi i peertopeer komunikace vozů).
19.4.2017 09:29

Rocky:

Petr Mišák: Jsem zvyklý číst si v posteli v leže na zádech a zahnutý displej mi na držení jednou rukou moc user friendly nepřijde. Hodně lidí se zmiňuje o nechtěných dotycích při běžném používání. Takže za mne opravdu mínus. Proti notifikacím samozřekmě nic nemám ;-)
19.4.2017 07:06

kulichoid:

Škoda těch záporů. Moc nechápu, proč je nevychytali. Levnější a starší modely zmíněná negativa nemají.
18.4.2017 23:39

DeX.DC:

Libb: Mel sem S1,2,3,4,5, iPhone 6 a ted S7, S6 sem vynechal jelikoz to byl za me krok zpet optoto S5 a S8 vychazam jelikoz to je nesmyslne navtzena hracka na design a ne prakticnost. No uvidi se co NOTE 8, ale pokud to pujde tak dal tak bud zustanu u S7 a nebo presedlam na iPhone 7s nebo 8, pokud nebude met zahnuty displej ta 8
18.4.2017 22:37

JJJJ:

Ten samsungovský design mi připomíná ojety hyundai..
18.4.2017 22:11

Libb:

Pár poznámek: 1. Always On Displej u S7 umí poklepání 2. Čtečka otisků prstů: jakékoliv úvahy o tom, že by měla být kdekoliv jinde, než na přední straně, absolutně odmítám. <strong>@DeX.DC</strong> - asi tak :) Mám S7, a to je víc než dostačující stroj. Nemám chuť zase cpát do chřtánu Samsungu prachy, zvláště když S8 má snad všechno špatně: zaoblený displej, chybějící hardwarová tlačítka vepředu (+ naopak nesmyslné nové na boku) a čtečka otisků vzadu. Tudy cesta nevede...
18.4.2017 21:54

Hurec:

Spis to bandu nebere. Za ty prachy je ten mobil out. To radeji za 11t kc vzit S7 a muzes si v pohode piskat , jaky dobry kauf jsi udelal. Toto je predrazena hracka s velkym displejem a zahnutym displejem... Ten rozdil penize x vykon , rozhodne neni duvod prechazet ze s7 na s8. Proto tamtung bude asi cumet.... takovy boom to nebude.
18.4.2017 21:18

DeX.DC:

Tak to sem jeste nezazil, aby u nejocekavanejsiho mobilu vsech dob bylo po vic jak 4 hodkach od uvedeni recenze jen 10 komentaru :-D Bud S8, zas tak velka bomba neni, nebo lidi nevi do ted co si o tom myslet a nekomentu a nebo ten mobil nikoho nezajima a nehodla ani ztracet cas psanim :-D
18.4.2017 21:12

keystarchannel:

Teď přichází ta chvíle na porovnávací recenzi S8 vs. LG G6 ;-)
18.4.2017 18:49

Jan Dolejš:

V6ak Díky.
18.4.2017 18:47

Hurec:

No za ty prachy me fakt nebere. Zahnuty displej , velky jak cyp , chyby fakt ma , uz nekterym zacina ruzovet displej.... :-) Vidim to na jine mobily za zajimave ceny.
18.4.2017 18:34

Benoni:

Jak mohou udělat špičkový smartphone bez vymene baterie? Skandál.
18.4.2017 18:32

v6ak:

Co jsou to ta „Softwarová sluchátka“? Asi tiskařský šotek. ? Co se týče skrývání navigačních tlačítek, jak se to liší do skrývání v čistém Androidu?
18.4.2017 18:27

DeX.DC:

Na to jak je to super mobil a evolucni revoluce, tak minusu je tam pozehnane. Klady jsou vycet krom skenru oci toho co ma S7. S8/S8+ a G6 to trochu s tim pomerem 18:9 prehnaly. Jako k cemu met super ultra nej displej, kdyz mam fotky 4:3 a video mam oriznute kdyz je v pomeru 16:9 + k tomu ten nesmysl v podani zakriveneho displeje, aplikace a hry se daji roztahnout na celou obrazovku, ale funkcni klavesy mohou byt orezany. Uzitecna vec ten pomer stran. Pro levaka je ctecka otisku nepouzitelna, tlacitka se nedaji preprogramovat jeliko Bixby ma podporu jen castecne v USA a jinde ji met bude tak nikdy, jazyk Bixby jen jeden a to ještě ne pro všechny. Pokud ten mobil lezi jen tak na stojanku v prodejne, tak je krasny, ale jak se s nim ma něco delat tak ta nudle u S8 a nebo ta 6,2“ uhlopricka u S8+ je mimo dle me. Velka uhlopricka ANO ale nechat 5,1“ a telo udelat treba 4,7“. Pocesor taky nenadchnul jelikoz iPhone 7 je dle všech testu vykonejsi a i testy na youtu*e ukazuju ze iPhone vede ve speed testech. Jedine co se me libi je DEX, u nej je skoda, ze nema podporu S7. Prijde me, ze S8/S8+ je neco jako S6 a tim myslim to, ze Samsung zkousi co lide vydrzi a S9 zase bude super jako S7
18.4.2017 18:22

Petr Mišák:

<strong>Arduino:</strong> pravděpodobně máte problém v aplikace pro čtení Svět Androida. Doporučuji přejít na web, kde je vše OK https://www.svetandroida.cz/samsung-galaxy-s8-recenze-201704 <strong>Rocky:</strong> zahnutý displej je v suprový a funkční, ale s tou čtečkou bohužel souhlas.
18.4.2017 18:01

Rocky:

Takže nám Huawei zase zdraží, protože tohle pro něj není konkurence. Už jsem se pomalu chystal na změnu, ale zahnutý displej - NIKDY! A polofunkční, naprosto nesmyslně umístěná čtečka otisků to definitivně poslala do kytek. Jestli budou pokračovat tímhle směrem - je nám jedno co chce zákazník, tak dopadnou za čas jako Nokia. Ti taky nejlíp věděli "co lidi potřebují".
18.4.2017 17:57

Arduino:

Moje nervy to co je za recenziu -_- kedze ma zaujimali len klady a zapory a celkove hodnotenie tak som sa chcel dostat na spodok clanku a v mobile cez aplikaciu prist az dole bol docela challenge
18.4.2017 17:31