Proč 3,5 mm jack mizí z telefonů? Nestačí na USB-C

jack 3,5

Objevilo se již hodně zpráv a článku pojednávajících o tom, že odstranění konektoru jack 3,5 mm z telefonů bylo pro uživatele příliš drastické. Odstranění tohoto klasického analogového výstupu také vyvolalo velké množství emocí. Mnozí potenciální zákazníci si i vysloveně odmítli koupit jakýkoliv telefon pouze s konektorem USB-C.

3,5 mm jack se stal standardem, se kterým se těžko loučí

Mobilní telefony nebyly vždy vybaveny jack 3,5 mm audio výstupem. Zhruba před deseti lety jim disponovalo relativně malé množství telefonů. V podstatě jediným možným způsobem, jak na nich poslouchat hudbu, bylo příslušenství s konkrétním konektorem vybrané značky.

Staré konektory mobilních telefonů sloužily pochopitelně jak pro nabíjení, tak i pro připojení sluchátek. Nikdo si v té době příliš nestěžoval a ti největší kutilové byli schopni si podle návodu vyrobit redukci například z Pop-Port konektoru Nokie na 3,5 jacka. S příchodem mini a micro USB se telefony s analogovým výstupem staly takřka standardem.

Zákazníci si na 3,5 mm jacka příliš zvykli a proto například příchod telefonu Oppo R5, který jako jeden z prvních v roce 2014 postrádal analogový výstup, možní zákazníci nesli příliš těžce. Následovaly smartphony jako Moto Z, LeEco, Xiaomi Mi6 nebo iPhone 7. U posledního z nich absenci jack 3,5 mm audio výstupu kritizoval i Steve Wozniak.

Apple-iPhone-7-Plus-konstrukce-reproduktor

Proč už jack 3,5 mm není IN?

Důvodů pro odstranění tohoto klasického analogového výstupu najdeme hned několik. Mezi ty nejklasičtější oficiální patří především fakt, že výrobci se snaží telefony stále ztenčovat. Na jack 3,5 už ve smartphonech není prostě místo. Jsou však telefony, kde tento konektor v designu příliš nevyčnívá, ale i ty, kde to bije do očí. Mezi ty druhé patří například Motorola Nexus 6, která má vrchní část značně vystouplou. Je tu i další nezpochybnitelný fakt. USB-C nabízí oproti 3,5 mm jacku o jeden otvor méně kvůli voděodolnosti.

Dalším z argumentů výrobců byl i ten, že bezdrátové příslušenství je praktičtější a sluchátka s konektorem USB-C nabízejí lepší kvalitu poslechu. Uživatelé však ihned nabídli i nevýhody. Mezi ně můžeme zařadit, že smartphony nelze nabíjet a poslouchat na nich hudbu zároveň. Redukci po kapsách také skoro nikdo nechce nosit a argument, že sluchátka budou mnohem dražší, se stal také pravdou. Objevily se dokonce i konspirační teorie, že USB-C výrobci zavádějí schválně, aby si zákazníci koupili originální příslušenství přímo od nich.

V čem spočívá výhoda USB-C sluchátek?

Mnozí uživatelé také tvrdí, že jack 3,5 mm je dnes přežitkem a nelze se bránit pokroku. K nabíjení smartphonu používají bezdrátovou nabíječku a k poslechu hudby využívají bluetooth sluchátka. V čem tedy spočívá výhoda?

Existují v podstatě dvě verze USB-C sluchátek. Ty první jsou ryze digitální, což znamená, že po připojení k telefonu se konektorem přenáší pouze digitální informace. Tedy jedničky a nuly. Na stejném principu fungují i bluetooth sluchátka, jen se digitální informace mezi zařízením přenáší bezdrátově. Na trhu už i nalezneme bluetooth sluchátka s certifikací aptX. Pokud jsou aptX kodekem vybaveny jak telefon, tak i sluchátka, můžete hudbu přenášet v tzv. bezztrátové kvalitě.

Sluchátka s vlastním D/A mají největší výhodu především v tom, že co se týče poslechu, jsou mnohem kvalitnější. Ve většině případů mají speciální sluchátka s vlastním D/A převodníkem mnohem větší poslechovou kvalitu především díky tomu, že integrovaný D/A převodník je kvalitnější než ten, kterým disponují smartphony.

Druhá verze sluchátek s USB-C je ryze analogová. Tyto sluchátka budou zpravidla dodávány jako příslušenství ke konkrétním značkám smartphonů. Typ USB-C je de facto vybaven 24 piny z čeho 2 piny (D+, D-) na každé straně oboustranně použitelného konektoru jsou určeny pro přenos analogového spojitého signálu levý/pravý kanál.

jack 3,5 Type-C

U druhé verze můžete využít i pasivní redukci z USB-C na klasický jack 3,5 mm. Nevýhodou tohoto propojení však je fakt, že dochází k většímu rušení analogového signálu, a proto i poslech je méně kvalitnější, než když telefon disponuje vlastním jack 3,5 analogovým výstupem. Vždy tedy existuje řešení. Absenci konektoru jack 3,5 mm můžete nahradit redukcí na USB-C nebo si zakoupit bluetooth sluchátka.

jack Xiaomi-Mi6-redukce-na-sluchátka

Jak dosáhnout nejkvalitnějšího poslechu na smartphonu s USB-C?

Jestliže již vlastníte drahá analogová sluchátka s jackem 3,5 mm a zároveň z vašeho telefonu chcete vytáhnout co nejvíce, nejlepším řešením je koupit si sluchátkový zesilovač s D/A převodníkem. Už od tisíce korun je možné zakoupit malý sluchátkový zesilovač s D/A převodníkem lepší kvality, než bývá ve smartphonech. Ten jednoduše připojíte do telefonu a nabídne vám analogový výstup, ke kterému sluchátka připojíte.

Koupili byste si mobil bez 3,5 mm jack konektoru?

Radek Toman
O Autorovi - Radek Toman

Býval dobrým školitelem jednoho nejmenovaného elektra, ale namísto toho, aby využili jeho znalosti, zabili vášeň k elektru, kterou miloval. Obviněn ze zrady nyní projíždí Světem… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (74)