Praha chytře pro obyvatele i návštěvníky – tipy na kulturní akce, parkování v centru, aktuální provoz nebo oprava osvětlení

Praha COVER

Kde jenom v centru zaparkovat? Nedávají něco v kině? Sháníte nejbližší lékárnu nebo vám před domem nesvítí pouliční lampa? Na všechny otázky vám odpoví oficiální aplikace Praha, kterou město vyvinulo jak pro obyvatele tak pro pravidelné i nepravidelné návštěvníky metropole.

Bez názvu_Fotor_Collage

Jízda autem do centra se často může změnit v horor, pokud uvíznete v zácpě a navíc nevíte, kde najít místo k zaparkování. Všude modré zóny a hustý provoz. S aplikací Praha bude vaše trápení o poznání menší díky kompletnímu dopravnímu servisu, který zahrnuje přehled stupňů provozu, pohledy z dopravních kamer či mimořádné uzavírky. Pokud vás dopravní situace přesvědčí, že cukat autem v zácpě není vhodnou volbou, jistě oceníte přehled volných míst na všech záchytných P+R parkovištích. Ve chvíli, kdy se do centra vydáte, využijete pro změnu přehled parkovacích zón – od modrých (rezidenti) po oranžové (max. 2 hodiny) a zelené (max. 6 hodin). Aplikace nám dokonce ukáže i umístění některých pevných radarů a v případě teplot kolem 0°C se mohou hodit i data z meteočidel, která bdí nad teplotou vzduchu a vozovky.

Praha Chytře5

Praha Chytře2

Kromě dopravního servisu nám aplikace přináší i tipy na zajímavé kulturní a sportovní akce či místa a podniky, kde lze příjemně trávit čas. V přehledu míst nechybí známé pražské hudební kluby, kina a multikina, výběr čajoven nebo třeba sportovní areály. Samostatnou záložku tvoří novinky z Prahy, kde se dozvíte informace o projektech a chystaných událostech souvisejících přímo s Prahou a magistrátem.

Praha Chytře 17

Praha Chytře 20

Další kapitolou, kterou ocení především Pražané je možnost prolistovat si seznam všech úřadů, jejich odborů i s příslušnými kontakty, což vám ušetří další hledání. Neméně zajímavou záložkou jsou „životní situace“. Zde najdete informace o nejběžnějších záležitostech, které se na úřadech vyřizují. Například, jak postupovat při ztrátě dokladů, jak zažádat o výměnu řidičského průkazu či jak prodloužit platnost karty Opencard. Opět velmi užitečné.

Praha Chytře8

Přímo z aplikace můžete kontaktovat i složky integrovaného záchranného systému. Kromě čísel hasičů, záchranky či policie můžete zatelefonovat i na krizový štáb.

Praha Chytře10

Aplikace vám pomůže i v případě, že sháníte nejbližší lékárnu. Jejich výčet je obsáhlý a aplikace je řadí podle vzdálenosti od vaší polohy. Zároveň si je můžete (jako všechny ostatní místa) nechat zobrazit přímo na mapě, popřípadě se rovnou nechat na místo navigovat. Je škoda, že aplikace nenabízí informace o otevíracích dobách, které by se zvlášť o víkendech, kdy všechny lékárny otevřeny nejsou, hodily.

Praha Chytře 13

Poslední a o to zajímavější funkcí, kterou můžete využít, je nahlášení problému. Zde můžete reportovat všechny závady ve vašem okolí. Nesvítí u vás pouliční lampa? Stačí uvést polohu, připojit foto, problém popsat a město se o to (snad) postará. Dále můžete nahlásit černou skládku nebo upozornit na vandalismus všeho druhu od graffity po zničený koš. Podle ohlasů to vypadá, že město na podněty opravdu dbá a tak se často dočkáte nápravy.

Praha Chytře 15

 Shrnutí

Celkově aplikaci považuji za velmi užitečnou a stále vidím velký potenciál pro další rozvoj. Například informace o městské hromadné dopravě s možností zakoupení jízdenky by přišly vhod. Možnost rovnou se objednat na úřad by do konceptu moderního města a moderní státní správy také zapadlo. Jako nutnost vidím doplnění otevíracích dob lékáren a úřadů.

Prostředí aplikace je velmi intuitivní, po grafické stránce povedené a během používání jsem se nesetkal ani se záseky ani s neočekávanými pády. Pro obyvatele a návštěvníky Prahy se jedná o užitečný zdroj informací. Cizinci si ji zatím příliš neužijí, poněvadž je dostupná pouze v češtině.

Aplikaci si mohou užít vlastníci smartphonů s operačním systémem Android či iOS.

Moje Praha

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)