Menu

Po peněžence přichází na řadu klíče – odemykání mobilem s NFC

Telefony dnešní doby stále více zmenšují počet věcí, které nosíme po kapsách – málokdo ještě nosí mp3 přehrávač, foťák, herní konzole (ty kapesní, samozřejmě :) a nebude dlouho trvat než budou zbytečné i peněženky. Ale výrobci už jsou o krok napřed – v budoucnu nebudete potřebovat ani klíče, protože zámky budete odemykat telefonem s NFC (bezkontaktní komunikace). Společnost Yale Locks představila takové řešení na letošním CEDIA Expo a zatím se toho o této novince moc neví. Ale už teď je jisté, že v budoucnu bude telefon to nejdůležitější, co u sebe budete mít.

Krátké video s ukázkou technologie:

V České republice je s NFC zatím dostupný pouze Nexus S, jehož aktuální ceny můžete vidět na grafu níže.

Cena telefonu Nexus S s technologií NFC:
Graf ceny produktu Google Nexus S poskytuje server Heureka.cz

[Zdroj: CEPro]

 

Komentáře

hruskin

hruskin

21.9.2011 11:20

hrubkáááááááááááá “herní konzoly”

Mck182

Martin Klapetek 0

21.9.2011 11:36

Díkyyyyyyyyyyy, oprveno :)

Regis
Tom

Tom

21.9.2011 11:52

A pak telefon ztratíte, nebo vám ho ukradnou, a nedostanete se domů, a když ještě v mobilu máte dokumenty s adresou… :D

Sakul

Sakul

21.9.2011 12:14

Je to zajímavé, ale to bych si na dveře dal radši zámek na otisk prstu. Je to rychlejší a bezpečnější.

Regis

Regis

21.9.2011 12:15

Doporucuju se podivat na Mythbusers epizodu o zamcich na otisk prstu – jsou k nicemu. Primitivni latexovej odlitek je bezproblemu zmate, i ty superdrahy.

Damianus

Damianus

21.9.2011 13:26

Už vidím jak na root androidu stahuju apku na louskání zámků od dveří :D úplný deus ex

Greepm

Greepm

21.9.2011 14:03

Chapu ze u nas se do zda byti velkym bezpecnostim rizikem. Ale kdyz jsem ted byl (poprve) v usa a videl jak tam vsechno funguje na kartu tak tu technologii chapu. A to myslim aji jako platebni styk. V hospode si nechate projet kartu a proste pijete…a nestane se vam, ze by s karty zmizelo neco navic. Proste lidi jsou tam na to tak zvykli. U nas by clovek rano zjistil ze si na neho dal nekdo panaka ani by o tom nevedel….tam proste ne. Takze to, ze se vam nekdo bude snazit naborit do mobilu je asi to posledni. Pro ne je to ulehceni platby a myslim, ze nikoho ani nenapadne toho nejak zneuzivat.

Shavel

Shavel

21.9.2011 14:19

Pěkná aplikace. Myslim ze takto to urcite nebude fungovat, spiš si nejdriv mobil a zámek propojite nejakým klíčem a potom to nfc bude posílat nejak zakodované a jeste predtim budete muset zadat v mobilu nejake to heslo, jinak by to bylo opravdu dost divné :D

Sakul

Sakul

21.9.2011 14:39

RE:Regis
To je přesně o tom, že neexistuje nic co by nešlo obejít nebo prolomit. Je však nutné si uvědomit co pro takové prolomení je nutné a zda bude mít potenciální osoba důvod podniknout kroky k prolomení ochrany. Je to to samé jako třeba zabezpečení WIFI. Jsou tací co používají ve své domácí síti složitá šifrování. Já osobně používám pouze zabezpečení přes MAC. Samozřejmě MAC adresa jde v PC simulovat velmi snadno, ale než tak někdo učiní musí zjistit, které MAC mají přístup a pak počkat, až některá v systému povolená se odpojí. A teď ruku na srdce, koho to zajímá tak, že bude studovat něčí domácí síť, aby získal potřebné info a pak ho využil k připojení?
Stejně tak se zámkem na otisk. Kdo bude někde složitě vyrábět latexovej odlitek? Nejdřív musí mít, kde ho sejme a zajisté nějaké vybavení. Pokud si s tím bude dávat práci nějakej zloděj bytů, myslím, že páčidlo je efektivnější.
Spíše jde o ulehčení si od zbytečného svazku klíčů, který rozhodně není bezpečnější než zámek na otisk nebo třeba na NFC. Kopii klíče dělají na každém rohu.
Mě osobně třeba tahání skoro půl kilového svazku klíčů dost otravuje.

idaho

idaho

21.9.2011 14:58

iPhone 4 ma NFC? Neco je tu spatne.

balast

balast

21.9.2011 15:59

idaho: správně, to nebude nfc, ale normalní BT… nebo je to iPhone 5 :)

Damianus

Damianus

21.9.2011 16:37

pánové není to ani ip4 s nfc ani ip5 ani BT ani WIFI ale NFC doplněk pro ip4 v tom hnusném latex obalu okolo telefonu google it ;)

bstrd

bstrd

21.9.2011 18:05

Tak nexus s NFC na otvirani dveri v praci pouzivam uz ted. Kartu jsem driv zapominal na stole a tak, ale mobil mam u sebe porad ;)

Tomáš Procházka

Tomáš Procházka

21.9.2011 20:25

Sakul: Hackovat domácí WiFI bude každý, kdo se chce připojit k Internetu, nechce za to platit a je schopen si na to z Internetu stáhnout patřičný program ;-) U nešifrované sítě jdou všechny MAC adresy rovnou odposlechnout a není potřeba čekat až se odpojí, lze zarušit sít, což vyvolá odpojení a pak se lze připojit.

Sakul

Sakul

21.9.2011 22:08

RE:Tomáš Procházka
Netvrdím, že to nejde (jak už jsem psal). Ale už samo rušení je trochu problém na vybavení a zase jsme u toho, jestli se to někomu vyplatí. Nehledě na to, že na to majitel takřka okamžitě přijde. Celé je to pouze o přiměřené ochraně pro daný obsah.
Na tyto témata by šlo psát mnoho článků a teorií. Podle mého je zde dosud zbytečná nedůvěra lidí v tyto systémy, které mají dostatečné zabezpečení pro daný obsah. Každej inteligentní Hacker jde cestou nejnižšího odporu, což platí vlastně pro všechny a to včetně různých chmatáků a zlodějů.

RSS (komentáře k článku)