Patentové zákony se musí změnit, říká Samsung. Kdo ho podpoří?

samsung apple spor vs android

O patentech toho bylo popsáno již mnoho a nejedenkrát jsme vás informovali o různých kauzách, ve kterých byl zamotaný jak Samsung, tak Apple. Korejská společnost se po eskapádách dala slyšet, že patentová pravidla se zkrátka musí změnit. Tvrdí, že doba se změnila natolik, že zákony spíše brání v pokroku a navíc je téměř nemožné mít dostatečný přehled o každém jediném patentu a vyhnout se tak jeho porušení. Máte stejný názor?

V patentech je zmatek

Pokud dnes vyrobíte smartphone, nesestává se z jednoho, dvou nebo deseti patentů. Většinou se jedná o tisíce patentovaných technologií, drobností a designových vychytávek, jež podléhají přísným pravidlům. S tím však současná podoba patentových zákonů vůbec nepočítá.

samsung čip biprocessor

Zastaralé zákony působí problémy – Samsung o tom ví své

Protože je v současné době zaznamenáno nepřeberné množství patentů, jež využívá spousta různých společností, je velmi těžké dodržovat předepsané zaznamenávání událostí. Mezi vlastním nápadem, okoukaným konceptem a opravdovým patentem je dnes velmi tenká čára. To Samsungu leží v žaludku: „ Pokud se objeví porušení byť jednoho jediného designového patentu, veškerý profit z prodeje zařízení dostane poškozený subjekt.“ A Samsung ví, o čem mluví.

Petice u nejvyššího soudu

Samsung je ve Spojených státech v současnosti největším držitelem designových patentů. Přesto se ocitl už v mnoha tahanicích – což je také důvodem jeho snahy o změnu. Výsledkem podané petice u Nejvyššího soudu v USA v prosinci loňského roku by mělo být projednání patentových pravidel – zejména pak zmírnění sankcí a celkové přehodnocení přístupu k technickému pokroku jako takovému.

Samsung A3 (5 of 6)

Úprava zákonů – hloupost nebo nutnost?

Úprava stávajících zákonů by měla ochránit jak firmy, výrobce tak i spotřebitele a umožnit rychlejší pokrok bez brzdění starších patentů. Samsung vyzývá všechny technologické společnosti, distributory, výrobce i spotřebitele, aby se v boji za úpravu patentových zákonů přidali.

Měly by se podle vás zákony ohledně patentů zmírnit?

Zdroj: AC

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)