Obchod Play pomůže odstranit nepoužívané aplikace

obchod_play_uninstall_manager_ico

Dávno jsou pryč doby, kdy aplikace pro Android udivovaly poměrem své malé velikosti a velké funkčnosti. Dnešní programy postupně kynou a rostou, v případě některých her pak dosahují velikosti větší než 1 GB. Pro telefony s menším interním úložištěm je to stále poměrně nepříjemný problém – kromě vlajkových lodí se 64 či 128 GB interní paměti začne dříve či později bojovat s nedostatkem prostoru asi každý aktivní uživatel. Právě z tohoto důvodu přichází Obchod Play s aktualizací, která obsahuje správce odinstalací, o kterém se začalo mluvit již před devíti měsíci.

Obchod Play přichází se správcem odinstalací

Jak správce odinstalací funguje? Přesně tak, jak bychom čekali: v případě, že se uživatel pokusí nainstalovat aplikaci, která se do paměti zařízení nevejde, nabídne Obchod Play dialogové okno se seznamem nepoužívaných programů zabírajících nejvíce místa, které by mohlo být využito právě instalovanou aplikací. Kromě toho ukazuje, kolik místa jednotlivé programy zabírají a kolik je potřeba pro právě instalovanou aplikaci. Zatím není zřejmé, dle jakého klíče jsou aplikace seřazeny – jestli v sestupném pořadí podle velikosti, nebo je použit nějaký algoritmus, který na první místa zařadí ty nejméně používané položky.

Obchod Play přichází se správcem odinstalací Obchod Play přichází se správcem odinstalací

Samozřejmě nejde o všechny “prostorově výrazné” soubory, zabírající místo v zařízení – významný podíl na zaplněné paměti mívají často fotky, videa, stažené soubory a další data. Pro tyto účely Obchod Play odkazuje na správu úložiště, kde je možné tyto soubory odstranit, nicméně nenabízí jejich nahrání do cloudového úložiště jako Fotky Google či Hudba Google. Nesporně se jedná o užitečný nástroj pro uživatele, kteří bojují s malým prostorem pro ukládání dat.

Zatím není zřejmé, jakým tempem a způsobem Google tuto funkci uvolňuje, nicméně dle reakcí zahraničních čtenářů to vypadá, že je spouštěna postupně. Nejde ale o něco, co by uživatel mohl zapnout či vypnout – vše patrně probíhá na straně serveru, takže je na Googlu, kdy a komu funkci aktivuje. Dejte nám vědět v komentářích, zda jste správce odinstalací již viděli i na svém telefonu či tabletu!

Zdroje: androidpolice.com, androidauthority.com, 9to5google.com, androidandme.com, phandroid.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)