Obchod Play zvětšuje povolenou velikost APK souborů na 100 MB

obchod_play_100_mb

Zatímco patrně všichni, které Android nějakým způsobem zajímá, s napětím očekávají dnešní velkou událost v podobě představení dvou zařízení Nexus a operačního systému Android 6.0 Marshmallow, Google relativně v tichosti zvýšil včera večer povolenou velikost APK balíčků v Obchodě Play z dosavadních 50 MB až na 100 MB. Změna je do jisté míry spíše formalitou, vzhledem k tomu, že omezení velikosti souboru je umělým stropem. 50MB přitom platil od spuštění Android Marketu, který byl později přejmenován na Obchod Play.

Obchod Play zvětšuje povolenou velikost APK souborů na 100 MB Obchod Play zvětšuje povolenou velikost APK souborů na 100 MB

V roce 2012 přišel Google s řešením, které po vývojářích stále vyžadovalo, aby velikost APK balíčků drželi pod 50 MB, ale umožnil přidání až dvou “rozšiřujících souborů” (“expansion files”), jejichž velikost může být až 2 GB. Spustitelný kód se ovšem musel vejít do jediného APK souboru, zatímco rozšiřující soubory byly určeny pro datově náročnější zdroje, jako jsou mapy, audio, video a cokoli jiného, co se nevejde do limitu pro aplikace.

V počátcích Androidu, kdy trh ovládala zařízení s menšími obrazovkami a nižším rozlišením, nebylo příliš těžké udržet velikost aplikace pod 50 MB. V současnosti, kdy se standardem stávají telefony s QHD displeji, aplikace přirozeně narostly a poměrně snadno překračují hranici 50 MB. Díky navýšení povoleného limitu mohou vývojáři vytvářet své aplikace, aniž by museli několik přebývajících megabajtů umísťovat do rozšiřujících souborů.

Zvýšení limitu na 100 MB automaticky neznamená větší aplikace

Nepředpokládáme, že tato změna automaticky přinese větší aplikace, ale spíše usnadní vývojářům přípravu instalačních balíčků. Google upozorňuje vývojáře především na rozdílnou kvalitu připojení uživatelů k Internetu, FUP, rychlost instalace a často omezenou kapacitu interní paměti zařízení.

Podle oficiálního blogu Android Developers tato změna ovlivní také upozornění na stahování velkých aplikací. To by se mělo nyní zobrazit pouze v případech, kdy aplikace vyžaduje rozšiřující soubory a celková velikost bude více než 100 MB. Dokumentace pro vývojáře nebyla zatím aktualizována, takže nové změny ještě neodráží.

Zdroje: Android Police, Android Developers Blog.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek