Menu

Nový patent Googlu dokáže vylepšit fotografie díky informacím o počasí

Společnost Google vlastní nový patent, který by měl pomoci vylepšit fotografie pořízené mobilním přístrojem. Jak to společnost zamýšlí? V době pořizování fotografie si přístroj pomocí GPS zjistí svou polohu, kterou poté odešle serveru o počasí. Ten mu vrátí informace o počasí, které přístroj stejně jako informace ze světelného senzoru zužitkuje a upraví výsledný obraz – jas, kontrast, saturaci, vyvážení bílé atp.

google_camera_weather_patent

Zatím není jasné, na kolik můžou tyto informace výsledné snímky vylepšit, když hlavní slovo mají zcela jistě senzory přímo v přístroji. Stejně tak nemůžeme zaručit, že se tato technologie někdy objeví v reálném přístroji.

zdroj: talkandroid.com

 

Komentáře

Kynio

Kynio

31.3.2013 13:06

Naprostá blbost a nesmysl! V 70% kouknutí se na počasí v mobilu nesouhlasí se skutečností. Jak asi meteo stanice pozná, jestli zrovna na to místo které fotím svítí slunce, nebo je na obloze jeden mrak, co zrovna stíní :)

bizzi

31.3.2013 12:18

připojení se na družici a sejmutí snímku s polohou:-) dělám si srandu. někdo vymyslel něco co tu ještě není…to je hezké. avšak úplně mimo mísu. co když budu třeba v baráku?;)

Kuba

Kuba

31.3.2013 16:18

bizzi: tak nechytíš ani GPS signál :-D vylepšení podle senzorů mi přijde v pohodě, ale podle počasí z internetu, to asi bude o ničem

Sakul

Sakul

31.3.2013 17:05

Naprostá kravina. V reálu nepoužitelné. Možná trochu ten senzor přímo v telefonu, ale to by musel být již pro tuto funkci upraven, takže žádný stávající telefon nebude použitelný.

astromedia

astromedia

31.3.2013 17:16

Já bych to uplně neodsuzoval, záleží na způsobu použití a zpracování a upřímě google se ve fotkách hrabe rád a docela úspěšně :) Vzhledem k počtu rozpoznávacích algoritmů bych se nebál že to i pozná co fotíš natož zda se nacházíš venku nebo uvnitř … ostatně aplikaci ktera pozná zda jsi venku nebo uvnitř bych nejspíše napsal i já :D

Co se týče nepřesnosti předpovědí počasí tak se upřímě přiznejte, kdo k tomu používá výsledky z googlu a kdo jiné zdroje :) Google na tom co se týče počasí zas tak mizerně nebude :) Navíc spolu se senzory, případně se snímky z radaru by šlo i poznat, zda fotíš místo zatažené mrakem nebo ne. Jak říkám záleží tu hodně na použití a zpracování. Docela se divím, že s tím nepřišel spíš Samsung při tom kolik software vychytávek se snaží do svých zařízení narvat (o jejich užitečnosti nebudeme diskutovat :) )

Když to schrnu tak pokud se to dobře naprogramuje a dá se to jako možnost (třeba tlačítko) tzv nebude-li se to pokoušet android provádět automaticky s každou fotkou tak se najde spousta uživatelů co si to oblíbí a ti kteří ne, těm to bude moci být víceméně jedno :) Já osobně fandím každé technologii, která dobře provedená.

fffapéginwbo

fffapéginwbo

31.3.2013 21:15

Kynio: Tak takovouhle maličkost asi pozná světelný senzor, ne?

Filip Sladký

Filip Sladký

31.3.2013 21:43

Já to chápu tak, že dneska se snaží každá firma (díky Apple) okamžitě patentovat kdejakou totální pitomost.

ekoman1

ekoman1

31.3.2013 23:56

Filip Sladký: No to je jasný, každej si nechá patentovat věc kterou třeba i nepoužije, protože kdyby jí náhodou použil někdo jinej, tak aby jí náhodou nepoužil k velkým výdělku ;)

Sakul

Sakul

1.4.2013 1:04

Problém senzoru okolního světla je v tom, že funguje pouze pokud je displejem ke zdroji světla a tedy i samotným senzorem. Což při focení zcela jistě nebude. Pravděpodobně bude ještě stíněn obsluhou. Takže tento senzor při focení nemůže přinést nic dobrého a to ani teoreticky. GPS může určit polohu velmi přesně a to i v budovách. Např můj SGS3 určí polohu i v průmyslových halách, kde telefony pouze s GPS nechytí ani jeden satelit. Nicméně opravdu nevidím souvislost s polohou a přesným určením klimatických podmínek s přihlédnutím na další faktory, které i tu nejlepší předpověď zkreslí takovým způsobem, že je nepoužitelná. Dovedu si představit, že by telefon dokázal s patřičným programem určovat zda je v budově či nikoli, ale to vše na úkor extrémní spotřeby, a zpoždění by bylo tak velké až by opět vnášelo extrémní nepřesnost.
Avšak nepochybuji, že google má důvod k tomuto tahu, ale rozhodně to nebude vylepšovat fotky, tak jak by si někdo mohl po přečtení této zprávy představovat.

jinryd

jinryd

1.4.2013 8:58

autor publikoval článek o 12 hodin dřív :-)

RSS (komentáře k článku)