Menu

Nejčastější problémy s Jelly Beanem – výsledky čtenářské ankety

S jakými problémy se potýkají naši čtenáři, kteří mají v telefonu či tabletu operační systém Android 4.1 nebo 4.2 Jelly Bean? To jsme zjišťovali anketou pod článkem Nejčastější problémy s Jelly Beanem a možná řešení a dnes se podíváme, jak to vlastně dopadlo. Získali jsme poměrně solidní vzorek dat – ankety se totiž zúčastnilo 508 respondentů.

Nejčastější problémy

Na první otázku “Které z uvedených problémů se týkají Vašeho telefonu/tabletu?” poměrně překvapivě 195 čtenářů (tj. 38,4 %) odpovědělo, že žádné problémy nezaznamenali, naopak většina (konkrétně 61,6 %) s Jelly Beanem nějaké problémy má.

Problémy s Jelly Beanem nemá jen 38 % uživatelů

Problémy s Jelly Beanem nemá jen 38 % uživatelů

Nejčetněji zastoupeným problémem je zhoršená životnost baterie, kterou hlásilo 11,8 % účastníků průzkumu, 9,8 % si stěžovalo na problémy s Wi-Fi. Zamrzání a náhodné restarty znesnadňují používání telefonu 8,9 % dotázaných a 5,3 % čtenářů reportovalo současné problémy se zamrzáním a restarty spolu se zhoršenou životností baterie.

Nejčastější problémy s Jelly Beanem

Nejčastější problémy s Jelly Beanem

Originální firmware, nebo alternativní ROM?

Ve většině byli uživatelé s originálním firmwarem od výrobce, kterých bylo 388, tedy 76,4 %. Alternativní ROM používalo 24,6 % uživatelů.

Více než 3/4 respondentů používají originální firmware od výrobce

Více než 3/4 respondentů používají originální firmware od výrobce

Samozřejmě stojíme před zajímavou otázkou: byli uživatelé bez problémů více zastoupeni mezi těmi s alternativní nebo originální ROMkou? V případě zařízení s originální ROM uvádí bezproblémový provoz 142 uživatelů, tj. 36,6 %. U “experimentátorů” s alternativním softwarem je to 53 ze 120, tedy 44,2 %.

Byť je výsledek poměrně těsný, je pro nás překvapivý – přeci jen od softwaru dodaného výrobcem bychom očekávali méně problémů než u alternativních ROM, nicméně zkušenosti našich čtenářů ukazují opak. Je otázkou, zda nejsou uživatelé s alternativními ROMkami o něco tolerantnější vůči chybám a problémům, nebo jestli jde o potvrzení nedobré podpory ze strany výrobců mobilních zařízení.

Původní, nebo aktualizovaný systém?

Další otázka se týkala způsobu, jakým čtenáři systém Jelly Bean získali. 261 (51,4 %) ho má v telefonu díky standardní systémové aktualizaci, 115 (22,6 %) zařízení s Jelly Beanem koupilo a 132 (26 %) nejnovější verzi OS do telefonu či tabletu dostalo “jiným způsobem”.

Více než polovina čtenářů na Jelly Bean aktualizovala

Více než polovina čtenářů na Jelly Bean aktualizovala

Samozřejmě i tentokrát jsme se podívali na to, kolik uživatelů nemá v jednotlivých skupinách žádné problémy.

  • Ze 261 respondentů, kteří Jelly Bean dostali jako standardní systémovou aktualizaci, se s žádnými problémy nepotýká 83 (31,8 %).
  • Ze 115 uživatelů, jež Jelly Bean koupili s novým telefonem, je bez problémů 58 (50,4 %).
  • Ze 132 čtenářů, kteří získali systém “jiným způsobem”, hlásí bezproblémový provoz 54 (40,9 %).
Největší šanci na bezproblémový provoz mají ti, jež Jelly Bean koupili s novým telefonem

Největší šanci na bezproblémový provoz mají ti, jež Jelly Bean koupili s novým telefonem

V tomto případě je výsledek očekávatelný – nejméně problematická jsou zařízení, která mají poslední Android již z výroby. S aktualizací procento problémů poměrně zásadně roste. Jistě ne náhodou je často pomůže vyřešit návrat do továrního nastavení s kompletním smazáním telefonu a opětovnou instalací všech aplikací, kdy se vlastně systém chová a jeví prakticky stejně, jako na právě zakoupeném zařízení.

Nicméně bezmála polovina uživatelů, kteří si koupili nový telefon či tablet s Jelly Beanem, a přesto s ním mají hned od začátku problémy, je poměrně varovným číslem. Tento fakt jsme ale konstatovali již v listopadu, kdy jsme publikovali zprávičku, převzatou ze serveru Android Headlines s vypovídajícím titulkem Je Android 4.2 nejproblémovější verzí od dob Honeycombu?.

Shrnutí

Celkově tedy můžeme konstatovat, že:

  • Nejproblematičtější je Android 4.1/4.2 Jelly Bean, který byl získán systémovou aktualizací.
  • Naopak nejméně problémů hlásí majitelé telefonů a tabletů, kteří zařízení s Jelly Beanem koupili.
  • Překvapivě méně problematický provoz hlásí uživatelé alternativních než originálních ROMek. Je otázkou, zda je za tím vyšší tolerance vůči chybám nebo lepší odladěnost alternativního firmware vývojáři.
  • Bezproblémový Jelly Bean mají v průměru jen dva z pěti čtenářů.
  • Nejčastěji zmiňovaným problémem je životnost baterie a připojení k Wi-Fi. Poměrně vysokým procentem jsou ale zastoupeni i uživatelé, reportující více než jeden problém.

Zdroj: čtenářská anketa pod článkem Nejčastější problémy s Jelly Beanem a možná řešení.

 

Komentáře

Bruk

15.4.2013 11:22

Doufám, že podobný průzkum řeší nebo alespoň vezmou na vědomí výrobci a google jako takový. Je to ostuda, aby si člověk koupil nový telefon za nemalé peníze a pak řešil denně nějaké problémy, za které ani nemůže.

Ondra

Ondra

15.4.2013 11:29

Ty vado, když někdo používá kšunty čínskejch nebo korejskejch imbecilů, tak se ani nedivim, že je taková nespokojenost, od doby kdy sem přešel na nexus, žadné větší problémy nemám a děkuji tomuto dnu, kdy jsem se tak rozhodl, čístý android, nic víc, nic míň.

marox7

marox7

15.4.2013 11:38

Odkud myslis ze je nexus :D

bizzi

15.4.2013 11:38

vtipný je,ze všechno je to “Čína” :) každopádně bych z toho asi vyseparoval výdrž. ano, alternativní romkou se mi povedlo zvýšit výdrž o 30%, je ale otázkou, co si hlasující představují pod problémem výdrže…to je hodně subjektivní.

marox7

marox7

15.4.2013 11:49

Nevi nekdo proc mi nejde do moji s2 dat cyanogen mod ? Mam root ,spoustim pres clockworkmode tam dam promazat veskere data a instal z sd karty a vzdy to napise nejakou chybu …. myslite ze to muze byt tim ze jsem si tam dal romku ktera je oficial a uz byla v prosinci s 4.1 androidem ?

outcastWBC

outcastWBC

15.4.2013 12:01

Možná špatná instalačka. Zkus ji stáhnout znovu a nebo z jinýho zdroje. Netuším jestli ji máš přímo ze stránek cyanogenu, ale zkus kouknout i na stránky XDA. A pro některé modely je více druhů instalaček, tak si zjisti, jestli je to ta správná. Jinak já jedu na CM 10.1 na Galaxy Ace a spokojenost. Pár chybek sice je, ale to je daň za slabý hardware.

Eda

Eda

15.4.2013 12:19

Já mám Galaxy SIII. A teď se potýkám se zamrzáním telefonu. Mám tam Jelly Bean 4.1.2 origo od operátora VF. Dal jsem telefon na reklamaci vrátil se s tím že přehrály SW a že by mělo být vše vpořádku. V porádku to však není a po třech hodinách používání telefonu jsem musel pětkrát vyndat baterku a znovu zapnout telefon.

ajsp

ajsp

15.4.2013 12:46

Mohl bych se zeptat, v jakym softu jsou delany ty grafy? Dekuju ;)

jacek

jacek

15.4.2013 13:04

eda: nahraj novou ROMku, ALE před tím udělej veškerá možná WIPE a budeš mít klid.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

15.4.2013 13:12

To: ajsp
Dobrý den,

dělal jsem je v http://infogr.am/beta/ , nicméně nenašel jsem tam export do PNG, takže jsem následně pořizoval screenshoty :)) (ehm :) ).

fiXacek

15.4.2013 13:44

já jsem si nedávno (cca 14 dní zpátky) přehrál ROMku a rozhodl jsem se pro RootBox (v3.9.1) – na nějakém foru jsem četl dobré recenze. Jsem spokojen s možnostmi nastavení a úpravy “quick panelu” (nebo jak se tomu říká – ten panel, kde jsou přepínače na rychlé vypnutí/zapnutí WiFi či Bluetooth) – původní ROMku bych za normálních okolností neměnil, ale měl chuť zkusit něco jiného :).

Výdrž baterky se zvedl v tom smyslu, že při stejném používání mám na konci dne více procent baterky, než s originální ROMkou (když jsem teď bych doma kvůli nemoci, tak jsem byl připojen na WiFi a čas od času jsem kouknul, jestli mi někdo nepíše či nevolal => telefon vydržel dokonce i přes 2 dny – cca 2.5 dne).

Originální ROMku jsem chtěl odstranit z důvodu nízkého “výkonu” – proto jsem si instaloval i jiný launcher (určitě to bralo více paměti/CPU => baterky).

Jedinou chybu mám to, že se mi čas od času “spadne” UI systému (během pár vteřin se restartuje – ale padat by nemělo ;)).

fiXacek

15.4.2013 13:45

ještě jsem zapomněl dopsat: žádné výše uvedené problémy s JB jsem neměl :)

Mates

15.4.2013 14:06

Je to různé, já jsem vyměnil Desire HD za Galaxy Nexus a troufnu si říct, že na DHD jsem byl spokojený člověk. On totiž Android 4.2.x měl spatřit světlo světa tak o několik měsíců později.

Bruk

15.4.2013 15:05

Zajímalo by mě, kde jistý Ondřej přišel na to, že ty problémy jsou u lidí s nějakými jak píše “kšunty čínskejch nebo korejskejch imbecilů”.
Máš snad přístup k výsledkům ankety? Asi těžko. Problémy s JB má spoustu uživatelů i s tím tvým slavným nexusem. Bohužel, ano píšu to správně, bohužel jsi ta výjimka, která problémy nemá. Právě takovým jako jsi ty bych přál, aby se ti telefon nějak podělal a přestal si psát podobné žvásty. Fakt zbožňuji podobné namachrované trouby, co si myslí, že zrovna ten jejich telefon je prostě jediný na světě, který je nejlepší.
Android je živá platforma, která se stále vyvíjí a vývoj nese i své problémy. Problémy, které se snaží vývojáři řešit. A je dle mého vcelku jedno, kdo má jaký telefon.

Martin K.

Martin K.

15.4.2013 16:14

U vlajkovek je poslední verze OS nutností.

marox7

marox7

15.4.2013 16:38

Právě že to mám přímo ze stránek cyanogen

uni

uni

15.4.2013 16:54

Bruk: Ale naopak, v jakém přístroji je přímo kruciálně důležitá otázka:-) Je sice hezké, že vývojáři snaží potíže řešit, když ale distribuci aktualizací pak zasekne výrobce tvého zařízení, je ti to vcelku na nic. Ostatně sám Google jasně řekl, pokud někdo chce aktuální systém, musí zvolit “správného” výrobce. Poměrně tristní…

eperi

15.4.2013 17:46

bohuzel se mi fazole nesnesla s avastem, prisel jsem na to vyluckovou metodou. Prekvapilo me to, protoze vzdycky jel ok…. pak ale zamrzal treba 5x denne. Jinak jede svizne a nyni uz se nesekne, jsem spokojeny ale vzdy muze byt lepe :-)

limpy

limpy

15.4.2013 18:09

To Marok, co třeba zkusit taky flashnout nejnovější google apps? Dále flashnout boot logo a mělo by to makat. Mám ho na svém One XL

ddaveid

ddaveid

15.4.2013 21:58

Překvapivě méně problematický provoz hlásí uživatelé alternativních než originálních ROMek. Je otázkou, zda je za tím vyšší tolerance vůči chybám nebo lepší odladěnost alternativního firmware vývojáři.

Tak to pro mě překvapivé vůbec není, vývojář ROM je buď dobrý nebo špatný a kdo by si nahazoval dobrovolně problémovou ROM, že? Jsem spokojený uživatel CyanogenModu a problémy s JB nemám.

Emjay

Emjay

16.4.2013 3:32

Má tu někdo prosím JB na htc one X ? už půl roku moc váhám updatu bojím se baterie a nekompatibility aplikací .. Můžete se podělit o zkušenosti ? děkuji moc

Johy

Johy

16.4.2013 7:57

Dnes mi naskočil JB update na Galaxy S2, brandovaný T-mobile.

mark651165

mark651165

16.4.2013 11:43

vyšší tolerance k chybám ? .. také za tím může být schopnost identifikovat vlastní chybu a neshazovat ji pokaždé na tu elektronkovou škatuli :-))

mark651165

mark651165

16.4.2013 11:46

více co udělá kombinace 1. neověřený laternativní launcher, 2. náročná živá cool tapeta, 3. x her s různými formami reklamního obtěžování … ? :-) pak může být systém jaký chce, s takovouhle obsluhou bude uživatel pochopitelně nadávat :-)

bkf1

bkf1

16.4.2013 15:22

Ja bohuzel musel vcera zrusit Jelly Bean na moji GALAXY S2 a nahrat zpet GB 2.3.4 (XWKI4), protoze tech chyb tam proste bylo vice (HLAVNE to neustale scanovani medii, ktere zere baterku jak cokl uzeny). Treba aktualizace 4.2.2, kterou Samsung take slibil, bude lepsi…

Faldicek

16.4.2013 15:47

Tak nevím, na Nexusech mám 4.2.2 a s žádným zmíněným problémem jsem se nesetkal…

vyvy

vyvy

16.4.2013 20:31

Prekvapujúce, ale mám S3 a NOTE2, na obidvoch 4.1.2 a žiadny problém.
Chcel by som vidieť zariadenia tích užívateľov, ktorí majú problémy! Hlavne ako ich používajú, inštalujú a podobne. Myslím si, že veľké percento je problém práve v nich!!!

Bruk

16.4.2013 22:45

To Vyvy: Tak u mě je problém s wifi od prvního spuštění na Padfone 2. Žádné nějaké přehnané instalace, čistá ROM bez root, prostě tak, jak by měl nový telefon vypadat a hlavně fungovat. Jediný problém, který připisuji problému s wifi by mohl být ten, že se mi natáhl seznam wifin včetně zabezpečení z původního Padfone 1.

Bruk

16.4.2013 22:46

Tím myslím, že se to natáhlo v rámci obnovení dat z google účtu.

Libor

Libor

17.4.2013 20:55

Néné. Nejsem žádný expert, ale s 4.1.2 na SGS2 nemam problem. Fakt je to, že jsem od verze čekal trošku více. Půjdu do SGS4. UVIDÍME. LIBOR. Začínal jsem na 2.3.x. Vše staženo přes KIES.

Libor

Libor

17.4.2013 21:09

Souhlasím s “vyvy”. Ano, problém je častokrát mezi tel. a židlí. Jo, jo. Libor

Honza

Honza

18.4.2013 11:28

Na SGS II funguje ok, jen mi vadí, že už nelze zakázat vibrace oznámení pro celý systém najednou. Musí se do každé aplikace zvlášť.

Nevíte někdo jak to vyřešit? Používám Audio Manager Pro a pokud mám telefon na stole, tak nechci aby vibroval. Pokud jdu ven, tak naopak povolené vibrace potřebuji.

RSS (komentáře k článku)