Menu

Unikl Android 4.3 pro Nexus 4 (+videa)

Jak už od nás víte, na 24. července Google něco chystá. Možná ukáže druhou generaci Nexusu 7, třeba představí Moto X, ale velmi pravděpodobné je oznámení Androidu 4.3, který, stejně jako dva jeho předchůdci, ponese označení “Jelly Bean”. Zájemci o nejnovější Android ale již nemusejí čekat až do středy!

Android 4.3 Jelly Bean

Android 4.3 Jelly Bean

Několik týdnů po úniku Androidu 4.3 pro Samsung Galaxy S4 Google Edition se včera objevil stejný build (JWR66N) také pro LG Nexus 4. Firmware byl údajně vypreparován ze zakoupeného Nexusu, na kterém byla zatím stále budoucí verze systému předinstalována.

Nexus 4 s Androidem 4.3.3

Nexus 4 s Androidem 4.3.3

Soubory je možné obnovit skrze recovery TWRP, čehož následně využilo několik redaktorů zahraničních serverů k instalaci na své Nexusy. Krátce na to se začala objevovat první “hands-on” videa, ukazující, co je v Androidu 4.3 nového.

Podle redaktorů serveru Android Central je nový Android pro nezkušené oko prakticky identický se zatím poslední verzí 4.2.x a neobsahuje žádné zásadní nové uživatelsky orientované funkce. Podívejte se sami na čtyřminutové představení očekávaného Androidu.

Dosud zaznamenané novinky v Androidu 4.3:

  • Inovovaná aplikace Fotoaparát (stáhnout ji můžete skrze odkaz ve článku Stáhněte si Fotoaparát, bootovací animaci a živou tapetu z Androidu 4.3!).
  • Podpora Bluetooth LE (Low Energy).
  • Podpora OpenGL ES 3.0.
  • Nové možnosti aplikace pro vytáčení čísel (Telefon).
  • Nastavení “vždy zapnuto” pro lokalizaci skrze bezdrátové sítě.
  • K dispozici je také nové několik nových možností pro vývojáře.
  • Nastavení pro notifikace.
Detailní pohled: Nexus 4 s Androidem 4.3

Detailní pohled: Nexus 4 s Androidem 4.3

Jednou z nejvýznamnějších změn pro majitele Nexusů 4 bude jistě zlepšení citlivosti snímání doteků, což byla věc, na kterou si mnozí stěžovali zejména při práci s malými položkami na obrazovce.

Odkud stáhnout Android 4.3?

Během několika hodin se systémový dump Androidu 4.3 objevil na celé řadě úložišť, takže abyste to měli jednodušší, zde je jediný odkaz, na kterém najdete bezmála dvacet zdrojů. Kromě dumpu je tam k dispozici také “flashovatelný” ZIP.

Na závěr “námls” Androidu 4.3 od Tristana Smithe.

Zdroje: Android Central, MoDaCo, Android Central, Android Police.

 

Komentáře

FrantaH.

19.7.2013 7:49

Podle mě všechny telefony s Androidem mají automaticky dostávat nový verze androidu! Nesouhlasím s tím že některý founy to mají hned druzí až někdy a třetí nikdy! :-(

Bruk

19.7.2013 8:19

Různé verze OS na počítači taky nenainstaluješ na všechny typy PC. Musíš si uvědomit, že ne každý stroj má dostatek HW prostředků pro to, aby ten nový systém rozběhl. Ale je fakt, že spoustu telefonů je našlapaných až až a výrobce prostě update neudělá nebo mu to trvá strašně dlouho. Upgrade pro ně není prioritou. Prioritou jsou prodané kusy a nové modely. A proč by měli podporovat staré modely, když z něj už nic nemají? Raději budou nabízet něco nového, lepšího a i s tím novým OS.

js

js

19.7.2013 8:19

“Podle mě všechny telefony s Androidem mají automaticky dostávat nový verze androidu! Nesouhlasím s tím že některý founy to mají hned druzí až někdy a třetí nikdy! :-(” Proto doma žádný telefon s androidem nemam a zatím mít nebudu… Microsoft oznámil nedávno prodloužení podpory WP8 na 36 měsíců a Apple své zařízení také podporuje dlouhodobě…

js

js

19.7.2013 8:32

“Různé verze OS na počítači taky nenainstaluješ na všechny typy PC.” tím si nejsem jistý, mám Win 8.1 nainstalované na 5 let starém PC a šlapou v pohodě, dokonce mi přijdou rychlejší něž XP… a s linuxem jde udělat to samé…
“A proč by měli podporovat staré modely…” tím chete říct, že si budete každý pulrok kupovat nový mobil za 8-10 tis a víc?
“Raději budou nabízet něco nového, lepšího a i s tím novým OS” problém je, že nic nového a lepšího nenabízí – vše je +- stejné… max tak větší a větší displej, což třeba já osobně nepotřebuji… a třeba rok či rok a půl starý HW (střední a vyšší třídy) má pořád dostatek výkonu na 4.3 a troufám si tvrdit, že i na 5.0, ale není pro něj ani android 4.2 a proč mít v telefonu verzi 4.0 a nižší s horší optimalizaci výkonu a více chybami, když novější (zvlášť ty minoritní) aktualizace nepřináší nic moc nového, co by vyžadovalo nějaký speciální HW navíc, a řeší špíš různé objevené chyby a optimalizaci?

fear30

fear30

19.7.2013 9:19

Tak že ho mužů nainstalovat na jakékoliv zařízení ?

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

19.7.2013 9:28

To: fear30
Titulek článku je “Unikl Android 4.3 pro Nexus 4”.
V textu je: “se včera objevil stejný build (JWR66N) také pro LG Nexus 4.”
Tak co myslíte? :)

Kailen

Kailen

19.7.2013 9:38

Ne, nejde nainstalovat na každém zařízení. Pokud vyšel Android 4.3 pro Nexus, tak pravděpodobně bude pouze pro Nexus…
Ne, není to vina Google, že Android není dostupný na všech zařízeních.
Je třeba si uvědomit, že Google má své telefony – Nexus řádu (a teď i Motorolu) a tam update vychází, jak je Google uvolní (takže hned).
To, že si Samsung nebo HTC (ne)usmyslí vydat update je čistě na nich.
Tak by bylo na místě přestat to dávat na vinu Android OS.
Jsme spokojeným majitelem Nexusu a na četnost updatu si nemůžu stěžovat. Příště zvažte, jestli si koupíte mobil s narvaným bloatwarem až po okraj nebo pure Android na google telefonech.

knizmi

knizmi

19.7.2013 10:10

Trochu nerozumím těm nářkům na to, že většina telefonů 4.3 nedostane a většina z nich nikdy neuvidí ani tu 4.2.
Koupili jste si telefon od výrobce, který na zákazníky se*e? Dobře vám tak, ale nenaříkejte proboha pořád ve fórech. Nebo se snad u nás Nexusy neprodávají?
Pokud chcete argumentovat tím, kolik telefony s dobrou podporou stojí, tak si kdykoliv můžete koupil levnější model, který má oficiální podporu CM. Akorát se budete muset něco trochu přiučit. Je spousta výrobců, kteří svým zákazníkům nabízejí odemčení bootloaderu oficiální cestou a můžete tak flashovat co hrdlo ráčí a bez jakéhokoliv rizika. Bricknout si takový telefon snad ani nejde.

Na druhou stranu jsou liché i argumenty ohledně toho, že některé telefony novější verze Androidu neutáhnou. 4.2.2 běží na čemkoliv, co má alespoň 512 MB RAM a pokud to má aspoň 1GHz procesor, tak to nejspíš poběží i naprosto plynule. Sám provozuji CM10.1 na Xperii Mini Pro (ano Sony je jeden z těch výrobců, kteří nabízejí oficiální odemčení telefonu) a je to rychlejší, než cokoliv, co Sony pro tento telefon kdy vydala.

Ota Navrátil

19.7.2013 11:21

Google jakožto hlavní vývojář androidu by měl tlačit na výrobce, aby aktualizace byly i pro starší telefony. Výrobci si neuvědomují, že v silné konkurenci potřebují věrné zákazníky. Nestačí věci dělat jinak, musí se starat o své platící ovečky. Po x-letech pochopili, že zákazník chce jejich telefon, ale nechce UI. Software není oproti hardwaru žádné neméně slovo boží. Takže sem s aktualizací…

knizmi

knizmi

19.7.2013 11:46

>Ota Navrátil
Další, co nepochopil. Můžete si koupit telefon s podporou nebo bez podpory. Jak se který výrobce chová, je snad dostatečně známé. Pokud koupíte telefon, o kterém víte, že novější systém nikdy neuvidí, tak tady nenaříkejte a příště hlasujte peněženkou.

A věta “Výrobci si neuvědomují, že v silné konkurenci potřebují věrné zákazníky.” je už totálně mimo. Výrobci si velice dobře uvědomují, že většině lidí je to naprosto jedno a novější systém po nich prostě nepožadují. Zkuste se zeptat svých rodičů/sestry/přítelkyně, jestli pozná rozdíl mezi 4.0.4 a 4.2.2 a jestli jim neaktuální systém vadí.

peeepan

peeepan

19.7.2013 12:59

idealne by to malo byt tak, ze sw by mal byt aktualny vzdy, aj na starych mobiloch, to ze sa neaktualizuje sposobuje len spomalenie penetracie novych technologii, ci uz HW, SW alebo sluzieb.

Ta hybna sila celeho ekosystemu by bola ovela vacsia (HW, SW, sluzby), ak by vsetky casti robili to co maju a nestavali umele prekazky. najprv je treba pripravit sluzbu, aktualizovat SW a potom akonahle narasta uzivatelska zakladna tak sa vytvara “tlak” na ludi vymenit HW.

Dnes sa to vsetko navzajom brzdi; HW sa meni priliz casto a priliz malo; SW sa meni s HW ale neaktualizuje sa stary HW; moznosti sluzieb sa stale rosiruju, ale nikto sa do toho moc nehrnie lebo neni HW a na nom potrebny SW.

Chcel by som telfon z NFC, ale naco mi je ked to neni kde pouzit, a aj ked je tak musim mat samsung lebo ine nie su podporovane…

Podla mna chybu robia obe strany, google nedovoluje take zmeny v kode ktore by umoznovali lahsiu integraciu sw vyrobcov, vyrobcovia si upravuju android podla seba a potom maju problem vytvarat aktualizacie.

mangekiu

19.7.2013 14:30

i pirate bay tuto verzi bych bral pro můj lg 4x hd

Milan

Milan

19.7.2013 19:20

A ten flashovatelný zip je který dokaz????

s3icc0

s3icc0

23.7.2013 9:12

Existují alternativní ROM (Cyanogenmod, MIUI, PAC, PA … ), které za cenu toho že se změní prostředí a třeba i softwarové funkce telefonu dokážou na velké množství telefonů aktualizaci dostat (za všechny můj Samsung Galaxy S i9000, na kterém mám Android 4.2.2).
Co jsem ale chtěl říct je, že aktualizace na android 4.2 a vyšší spousta telefonů nedostala i kvůli tomu, že neměly gyroskop a tzv. “photosphere” funkce foťáku tohle potřebovala. Ano např. cyanogenmod tuhle funkci pro telefony bez gyroskopu deaktivoval – ale to není filozofie androidu – Googlu.

myerye

myerye

30.7.2013 8:25

pre nexus4 dostupna aktualizacia na SR dnes rano

RSS (komentáře k článku)