Google zakazuje výrobcům zasahovat do nativních oznámení

google-zakaz-zasahu-nativnich-oznameni-ico

Google vydal počátkem týdne novou verzi Compatibility Definition Document pro Android (dokumentu definice kompatibility pro Android). Zatímco u většiny změn jde spíše o kosmetické drobnosti, poměrně zásadní doplnění přišlo v sekci věnované podpoře nativních oznámení. Co to pro výrobce bude znamenat?

Google se zaměřil na výrobce, kteří jakýmkoli způsobem brání nebo dokonce odstraňují nativní akce notifikací, rychlé odpovědi, vstup do nastavení systému nebo svazování oznámení. Nejnovější dokument zakazuje takové praktiky s tím, že se výrobci musí přizpůsobit implementaci funkcí v podání společnosti Google.

Zákaz zásahu do nativních oznámení

V Android Compatibility Definition Document je konkrétně uvedeno:

“Implementace musí podporovat vlastnosti aktualizace, odstraňování, odpovídání a spojování notifikací, jak je popsáno dále. Provedení musí poskytovat:

  • Možnost ovládat notifikace přímo v panelu oznámení.
  • Vizuální provedení vyvolání ovládacího panelu v oznámení.
  • Možnost blokovat, ztišit a vymazat nastavení notifikací jak přes ovládací panel, tak i nastavení aplikací.”

I když většina výrobců, kromě některých čínských značek, do nativních oznámení zásadněji nezasahuje, měla by uvedená změna pravidel do budoucna zajistit konzistentní zkušenost napříč všemi zařízeními s Androidem. Za pozornost také stojí požadavek na přístup k ovládacímu panelu (tj. nastavení přepínačů rychlého přístupu) přímo z oznámení, což ale dnes už většina výrobců nějakou dobu poskytuje.

Nová verze Android Compatibility Definition Document se týká certifikovaných zařízení s Androidem verze 7.1 Nougat. Telefony a tablety se starší verzí systému tak uvedené podmínky splňovat nemusí. Úlohou CDD je kodifikovat a objasnit specifické požadavky a odstranit nejasnosti. Pokud chce výrobce své zařízení deklarovat jako kompatibilní, musí splnit podmínky stanovené v tomto dokumentu.

Výrobce tak sice bude moci provádět vizuální změny oznámení, nicméně bude muset dodržet rámec jejich fungování. Myšlenka to jistě není špatná, neboť pro uživatele, kteří změní značku telefonu, bývá velkým oříškem pochopit změny a odlišnosti jednotlivých výrobců.

Co říkáte na zákaz zasahování do nativních oznámení? V jakých dalších směrech byste výrobcům omezili jejich vlastní úpravy a implementace? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroje: androidpolice.com, source.android.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)