MWC 2011: Čtyřjádrové tablety v srpnu, telefony v prosinci

No Image-02

Uplynula relativně krátká doba od uvedení prvního telefonu s dvoujádrovým procesorem LG Optimus 2X. Stejně tak nedávno se objevily první CPU, jejich srdce tepalo rychlostí 1 GHz. Příznivci špičkových telefonů ale nemají nikdy dost jader, rychlosti, ani výkonu :). Nuže, přichází čtyřjádro!

Společnost NVIDIA nejen oznámila, že se letos v srpnu dočkáme prvních tabletů se čtyřjádrovými čipy a v telefonech takové procesory budou ještě před Vánocemi, ale také předvedla první demo a ukázala, jak se podílí takto výkonný procesor na celkové rychlosti telefonu. Výsledky jsou velmi překvapivé.

Project Kal-El web-browsing benchmark

Project Kal-El web-browsing benchmark

Coremark performance on Kal-El

Coremark performance on Kal-El

Projekt nese pracovní označení Kal-El a kromě čtyř jader CPU bude disponovat ještě dvanácti jádry grafického akcelerátoru, jemuž samozřejmě nebude chybět podpora 3D. Toto spřežení by mělo poskytnout pětinásobný výkon ve srovnání s dnešní Tegrou 2. O dimenzích, kam tento procesor může posunout vnímání mobilního světa, svědčí maximální možné rozlišení video-výstupu až 2560 x 1600 px.

NVIDIA tak získá náskok před Qualcommem, který uvedení procesoru se čtyřmi jádry (APQ8064) připravuje až na začátek roku 2012.

Nvidia quad-core mobile processor (Kal-El) demo

Nvidia quad-core mobile processor (Kal-El) demo

Časté jsou otázky ohledně spotřeby elektrické energie takových zařízení. Vzhledem k tomu, že veškeré operace (míněno samozřejmě v případě použití aplikací a systémů nativně podporujících vícejádrové procesory) jsou rozděleny mezi čtyři jádra, nedochází k takovému zatěžování jednotlivých jader, jako v případě konvenčních CPU. Každé jádro je tedy častěji v “klidovém režimu,” kdy spotřebovává méně energie. Sečteno a podtrženo to neznamená nic jiného než delší životnost baterie.

NVIDIA také naznačila, co nás čeká v blízké budoucnosti. V roce 2014 by procesory měly dosahovat 75krát vyššího výkonu než současný model Tegra 2. Už také dostaly kódové označení Stark. Kromě toho se pracuje na dvou dalších modelech: první s názvem Wayne by se měl objevit již příští rok, druhý, pojmenovaný Logan, o rok později.

Už víte, o co si letos napíšete Ježíškovi? :)

Zdroj: Android Phone Fans, AndroidCentral

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)