Menu

Jak důležitá je u mobilu kvalita fotografií? (Hlasovačka)

Při výběru mobilního telefonu hraje roli celá řada parametrů. Tím prvním bude u většiny zákazníků cena, kterou jsou ochotni zaplatit. Dále do hry vstupují prvky hardwarové výbavy, jako je procesor, operační paměť či interní úložiště. Jak důležitá je u mobilu kvalita fotografií? Na to se budeme ptát v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze.

Jak důležitá je pro vás kvalita fotografií?

Jak důležitá je pro vás kvalita fotografií?

Obsah článku

Mobil v roli fotoaparátu

V průběhu uplynulých několika let převzaly chytré telefony celou řadu funkcí, které původně zastávaly samostatné přístroje. Vidět to můžeme například u navigací, které smartphony nejen dokonale nahradí, ale díky své konektivitě často i předčí. Podobně bude asi existovat jen minimum lidí, kteří si na vstávání pořídí budík.

Podobný trend lze určitě zachytit i v segmentu fotoaparátů. Naznačila ho už naše Hlasovačka z července 2016, ze které vyplynulo, že 41 % našich čtenářů fotí své dovolené výhradně mobilním telefonem. Můžeme předpokládat, že v následujícím období se tento podíl ještě zvýšil.

Mobil v roli fotoaparátu

Mobil v roli fotoaparátu

Parametry a schopnosti fotoaparátu se tak pro mnohé staly jedním z důležitých kritérií při výběru. Výrobci samozřejmě reagují a vývoj v tomto segmentu neustává. Po hardwarové stránce přibývají megapixely, objevilo se hned několik způsobů využívání duálních fotoaparátů, vylepšení se dočkaly blesky, ostření i následné softwarové zpracování. Také v segmentu natáčení videa se odehrál poměrně překotný vývoj, který přinesl například fotočip, schopný zachytit až 960 snímků za jednu sekundu.

Celkem logicky se nejnovější technologie objevují jako první ve vlajkových lodích – tedy v nejvyšší cenové kategorií smartphonů. Teprve postupem času začnou pronikat do střední a následně i do nejlevnější třídy. Dá se tedy vysledovat přímá úměra mezi cenou chytrého telefonu a kvalitou pořizovaných snímků. Samozřejmě to neplatí vždy a beze zbytku – jistě bychom našli drahé telefony, které nefotí pěkně, stejně jako levné, které svými výsledky překvapí.

O kvalitu se nemusíte obávat

Každopádně se dá říci, že zatímco v minulosti byly fotoaparáty nejlevnějších mobilů spíše “obrázkovými záznamníky”, dnes i vysloveně levné modely pořídí v drtivé většině případů ucházející snímky. Kromě kvality obrázků se zlepšila rychlost spouštění fotografické aplikace, doba zpracování a čas, po kterém je možné udělat další fotku.

Na špičce je aktuálně Google Pixel 2

Na špičce je aktuálně Google Pixel 2

Určitým etalonem kvality fotoaparátu je test DxOMark, ve kterém spolu bojují telefony s Androidem a iOS doslova o každý bod. Nyní, na začátku roku 2018, je pořadí následující:

  1. Google Pixel 2 – 98 bodů
  2. Apple iPhone X – 97 bodů
  3. Huawei Mate 10 Pro – 97 bodů
  4. Apple iPhone 8 Plus – 94 bodů
  5. Samsung Galaxy Note 8 – 94 bodů
  6. Apple iPhone 8 – 92 bodů
  7. Google Pixel – 90 bodů
  8. HTC U11 – 90 bodů
  9. Xiaomi Mi Note 3 – 90 bodů
  10. Apple iPhone 7 Plus – 88 bodů

 

Právě deváté místo telefonu Xiaomi Mi Note 3 ukazuje, že opravdu dobré fotky lze pořídit i se zařízením střední cenové kategorie.

Jak důležitá je u mobilu kvalita fotografií?

Dostáváme se tedy k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze. Ptáme se, jak důležitá je pro vás při výběru telefonu kvalita fotografií.

V diskuzi se pak můžete rozepsat o tom, jak moc a proč je pro vás důležité, jaké fotky svým mobilním telefonem zvládnete pořídit. Můžete se také podělit o to, který mobil dle vašeho mínění fotí nejlépe, nebo jak jste spokojeni s fotkami z vašeho současného telefonu.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak skončil váš poslední telefon. Možná trochu překvapivě více než třetina mobilů skončila v šuplíku (či jiném obdobném místě). Zde zpravidla čekají jako záloha pro případ, že by s aktuálním telefonem nastal nějaký problém.

Čtvrtina respondentů svůj poslední telefon prodala, další pětina ho pak poslala dál – zpravidla členovi rodiny. Pouze 6 % hlasujících používá starý mobil v nějaké alternativní roli. 2 % nechala poslední telefon ekologicky zlikvidovat a jedna setina ho vyhodila do odpadu.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

 

Komentáře

60

13.1.2018 8:15

Mám Nokii 6 a fotí tak jak má zatím bez problémů a videa jsou lepší než u mé bývalé Lumie

František Flender

13.1.2018 8:28

U telefonu důležitá položka, do budoucna ale počítám, že AI dopočítá fotky do lepší kvality, takže za pár let udělá i z méně kvalitních fotek hezké vzpomínky.

Janantosovsky

Stringo 3

13.1.2018 8:55

Fotoaparát v telefonu se stal nedílnou součástí každodenního života, dnes už denně využívám fotoaparát v mobilu na posílání zpráv, které bych zdlouhavě popisoval v SMS nebo hovorem. Vyfotím, pošlu přes messanger a případně zavolám a řeknu detaily. Takže čím kvalitnější fotoaparát, tím lépe, ale stále je to jen doplněk telefonu pro momentky. Když chci kvalitní foto, beru si klasický fotoaparát, kde jsou fotky daleko kvalitnější. Jinak mě ale dokáže naštvat, když před 10ti lety dokázal můj SONY Ericsson s xenonovým bleskem udělat perfektní ostrou fotku a dnešní telefony střešní třídy neumí po stisku tlačítka doostřit fotku před vlastním zachycením. To se to tváří že to pořád ostří a pak fotka vypadá strašně. Věřím že se jedná o SW záležitost, než kvalitu HW. Takže toto mě opravdu štve.

JorEL

13.1.2018 10:03

Pracovně pořád, je to spíš takový obrazový záznamník. Na vše ostatní mám fotoaparát. Telefony fotí “hezky”, ale v porovnání s fotoaparáty je to pořád nebe a dudy. Ať obrazem, oládáním atd.. Malý čip má své limity a jak to za něj začne suplovat sw, poleze z toho přesně to co leze z dnešních telefonů.

Karle

karle40 27

13.1.2018 10:36

Hlasuji nepodstatná, pro upřesnění – na výlety, dovolené beru lepší kompakt, na focení zrcadlovku, foťák v mobilu slouží jako zápisník pro případ okamžité potřeby – havárie, otevírací doba prodejny, zajímavost (fronta na maso). Formulace, že s ním nefotím, je tedy příliš přísná. Z loňska mám schovaných asi dvacet fotek z mobilu (a asi 400 z foťáků). Při výběru mobilu koukám i na foťák – aby neměl nesmyslný počet megapixelů, tedy aby nefotil hlavně šum i při dobrém světle. 12-13 MPx je tak akorát přijatelné maximum. Dohánět šum z 23 MPx softwarově znamená akvarel, ne fotku.

Abkraka_a

AlešA 7

13.1.2018 10:54

Naprosto klicova- pro pracovni pouziti.
A ono tahat sebou furt zrcadlo take neni nic moc prijemne… navic se na nej nedela ATEX pouzdro:( takze vysledne foto se pouzit nedaji exif data..
Tak je alespon moznost nekrestansky draheho krytu na telefon.. A to je pak vysledna kvalita celkem dulezita, protoze 70% fotek je ve tme pomoci blesku a celovky…
Na vylety jsem tahal nikon kompakt, ale posledni rok ho vklidu nahradi s7/n8. Do prirody a vylozene na foceni nosim zrcadlo..
Takze ano musi byt top HW a top foto cip. Ktery pri spatnem svetle nedela jen zasumnene fotky….

Abkraka_a

AlešA 7

13.1.2018 10:57

Karle: treba takova lumie 1020 lec mela 41mpx tak foto bylo vazne paradni co do hloubky, detailu a minimalniho sumu. Ovsem par fotek a baterie ko. V klidu fotila letajici ptaky ostre:)
BTW fotak pouzivam i jako lupu, kdyz neco nevidim nebo neprectu 1mm pismenka :D

mimar48

13.1.2018 13:27

Asi už začínám být dementní, protože se zde neumím přihlásit přes PC. Nejspíš to bude tím, že přes PC sem jdu po hodně dlouhé době a asi už jsem zapomněl, jak se to dělá.
Nikde zde nevidím odklik na přihlášení … ale jinak reklamy jsou v poho, to jo, ty jdou krásně :)

Naštěstí na mobilu mi to ještě jde.

Jinak je jasné, že kdo to myslí s focením trochu vážněji, sáhne radši po jiném nástroji, než po telefonu. Taky jsem měl období, kdy jsem fotil na kinofilmový Pentax s výměnnými objektivy a některé fotky z něj patří do rodinného stříbra. Hlavně pak portréty a momentky pořízené přes teleobjektiv, kdy se lidi tváří přirozeně, protože nejsou rušeni fotografem.

Pak jsme na dovolených přešli na pohodlnější a pohotovější kompakt, jenže ten s rostoucí kvalitou fotomobilů postupně taky přestal být vytahovaný z kapsy čím dál míň. Než se vytáhl z pouzdra a než se spustil, udělal telefon tu fotku skoro stejně kvalitní mnohem rychleji.
A pro zimní vzpomínání na letní dovolenou to stačí bohatě…

Telefon je pro mě souhrn vícero vlastností a funkcí a focení určitě patří na přední místa. Není to však výhradní a jediná funkce, podle které si mobil vybírám. Proto jsou pro mě osobně opakovaně favorité mobily z modelové řady Note od Samsungu.

Daevis

David TrlicaRedaktor 34

13.1.2018 17:12

Po celkovém krátkém výpadku vlivem útoku na náš server jsme zaznamenali některé přetrvávající problémy, které momentálně řešíme. Abyste i nadále mohli bez větších omezení konzumovat informace z našeho webu, museli jsme některé funkce dočasně vypnout. Za vzniklé problémy se omlouváme. Jakmile problém vyřešíme, vydáme oficiální zprávu k tomu, co se přesně stalo.

Děkujeme za pochopení,

Tým Svět Androida

Jirka Trnka

13.1.2018 17:33

Telefon nikdy nemůže už jen ze své podstaty fotit technicky kvalitně. Mini čip, mini čočka, nemožnost mechanického clonění…
Ale je skupina lidí, které to stačí.

Libb

Libb 59

13.1.2018 19:59

Jirka: ono je to relativní. Já fotím dost, hlavně v ateliéru a určitě bych se nikdy nesnažil nahradil fullframe mobilem. Ale na výletě fotím hlavně mobilem nebo kompaktem, protože ty s sebou mám. Zrcadlovku se mně tahat prostě nechce. A ony ty fotky stejně jsou na památku, babičkám mailem (dnes už spíš přes FB) a na to je to víc než dobré.
Osobně jsem tu otázku pojmul tak, že je to pro mě hodně důležité, aby to v rámci možností mobilu nedělalo fotky horší, než je současná špička. A že to je pořád o kus za kompaktem a o světelné roky za zrcadlem je mně jedno. Od mobilu chci něco jiného, než dokonalé fotky.
P.S. Když srovnáš současnou špičku s kompakty, tak za krásného slunečného dne budeš mít problém poznat, co je co. Jasně, nemá to plynulý zoom, nemá to nastavení clony a tak, ale jak jsem říkal: stačí to.

Karle

karle40 27

16.1.2018 12:44

AlešA: jenže ta Lumie měla veliký čip, ne obvyklých 1/3,3″.

RSS (komentáře k článku)