TOPlist

Waze, Mapy.cz, nebo Mapy Google? (Víkendová hlasovačka)

Waze, Mapy.cz, nebo Mapy Google? (Víkendová hlasovačka)

Chytré telefony dokážou zastat celou řadu rolí. Jedním ze segmentů, kde se úspěšně prosazují, je navigace, a to jak automobilová, tak i cyklistická a pěší. Na výběr je z celé řady aplikací, z nichž některé jsou k dispozici zdarma. Dnes se podíváme na tři největší rivaly a zkusíme zjistit, zda je nejlepší Waze, Mapy.cz, nebo Mapy Google.

Obsah článku

Waze

Původně izraelský startup koupil v roce 2013 Google, nicméně nechal vývojářům volné ruce a navigační aplikace tak jde dál svou vlastní cestou. Waze se od většiny konkurentů liší tím, že neumožňuje uložení map pro offline použití, a to ani pro „nouzové situace“. Pokud se tedy ocitnete bez připojení, může vám být (za určitých okolností) k ničemu.

Důvod je prostý: Waze „chce“ být online, protože jejím hlavní devizou jsou permanentně aktualizované dopravní informace. Ví, kde se tvoří kolona, dokáže vás varovat před policejní hlídkou i nebezpečným výmolem a díky precizní práci lokálních dobrovolných editorů vás nezavede do uzavírky. Aktuální verze umí používat hlasovou syntézu, takže vám přečte názvy ulic, nápisy na návěstních tabulích i čísla silnic, na které budete odbočovat.

Waze Navigation & Live Traffic
Waze Navigation & Live Traffic

Mapy.cz

Mapy.cz od českého Seznamu mají navigaci spíše jako sekundární funkci. Přesto se mezi uživateli těší velké oblibě, neboť se v mnoha směrech přizpůsobují místním zvykům a podmínkám. Pokud bychom měli vyzdvihnout jednu jedinou zásadní výhodu, pak jí rozhodně bude výborná pěší a cyklistická navigace. Mapy.cz znají turistické trasy a cyklostezky lépe než jakákoli jiná aplikace.

Čeští vývojáři neustále pracují na vylepšování a přidávání nových funkcí. Mapy.cz tak například dokážou zobrazit terénní profil trasy nebo počasí podél naplánované cesty. K dispozici je také poměrně povedené propojení mezi mobilní a webovou aplikací, které umožňuje snadný přenos naplánované trasy nebo bodu. V mobilní aplikaci vyniká funkce Stopaře, který umí zaznamenávat vaši cestu a sledovat celou řadu parametrů, jako je rychlost, překonaná vzdálenost a převýšení.

Mapy.cz: maps & navigation
Mapy.cz: maps & navigation

Mapy Google

Vlajková loď z dílny Googlu je v Androidu od jeho prvopočátků a v průběhu času vyrostla v multifunkční aplikaci, nabízející širokou paletu funkcí. Samozřejmě ani zde nechybí možnost navigace – automobilová je víceméně standardní a bere ohled na aktuální dopravní situaci, v pěší nedávno přibylo ukazování cesty v rozšířené realitě.

Z mnoha dalších funkcí jmenujme například vyhledávání podniků, u kterých jsou k dispozici uživatelská hodnocení i údaje o tom, kdy bývá nejvíce plno. Pokud si rádi uchováváte přehled o navštívených místech, pak vám jistě bude vyhovovat funkce Časová osa, která na pozadí ukládá informace o vaší poloze v průběhu času. Aplikace také umí doporučovat restaurace, kavárny a další podobné podniky na základě vašich dosavadních preferencí.

Google Maps
Google Maps

Waze, Mapy.cz, nebo Mapy Google?

Pro účely Víkendové hlasovačky a diskuze pro tento týden na chvilku zapomeňme, že existují i jiné mapové a navigační aplikace. Ptáme se: pokud byste si museli vybrat, zvolili byste Waze, Mapy.cz, nebo Mapy Google?
[gravityform id=“261″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o důvodech, proč jste si zvolili Waze, Mapy.cz, nebo Mapy Google. Jaké výhody „ta vaše“ aplikace přináší proti konkurenci a které funkce a vlastnosti by od ní mohla převzít?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli je lepší obrazovka typu OLED, nebo LCD. Do hlasování se zapojilo 131 čtenářů a nutno říci, že výsledky rozhodně nejsou jednoznačné.

Nejsilnější skupina, skládající se ze 47 % hlasujících, zvolila zlatou střední cestu a hlasovala pro odpověď, že obě technologie mají své výhody. Ve prospěch LCD obrazovek hlasovalo 11 % respondentů, zatímco pro OLED se vyslovilo skoro čtyřikrát více – přesně 41 %.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (76)