Užitečná novinka: nové Mapy Google s přehledem míst, která jste navštívili

casova_osa_mapy_ico

Chtěli byste mít přehled o místech, která jste navštívili? Pak vás možná zaujme nejnovější verze aplikace Mapy Google s číslem 9.12 a funkcí “Časová osa”, což je způsob, jak si pamatovat a prohlédnout místa, kde jste byli v zadaný den.

Časová osa (v originále “Your Timeline”, do české mutace je v postranní nabídce poněkud nešťastně přeložená jako “Vaše časová přímka”) umožňuje vizualizovat vaši každodenní rutinu, stejně jako výlety a dovolené. Jedná se o novou funkci pro mobilní zařízení, dovolující procházet historii polohy Map Google a nabízející jednoduchý pohled na místa, kde trávíte čas. Pokud používáte Fotky Google, ukáže navíc fotografie, které jste pořídili v konkrétní den, čímž oživí vaše vzpomínky.

Časová osa jako okénko do historie

Novou položku najdete v postranní nabídce jako Vaše časová přímka a jak funguje, ukazuje následující animace.

Takto funguje Časová osa v Mapách Google Takto funguje Časová osa v Mapách Google

Celé provedení je čisté a jednoduché: přejetím prstu vlevo nebo vpravo lze procházet mezi dny, s vyobrazením polohy v mapě a chronologicky seřazeným seznamem míst, která jste navštívili. U každého místa je také uvedena délka stráveného času, doba cesty a odhadovaný dopravní prostředek. V horní části je zobrazeno datum, klepnutím na něj se pak zobrazí měsíční kalendář, skrze který lze vybrat jakýkoliv den v historii.

Pokud jste někdy navštívili stránku Historie polohy Google, je to v podstatě totéž, ale v podstatně vylepšené verzi. Zatímco webové stránky nabídly jen spojené body rozházené v mapě, nová funkce v Mapách dává dohromady nějaký kontext.

Časová osa je soukromá a viditelná pouze konkrétnímu uživateli, který může ovlivnit místa, jež chce uchovat. V praxi to znamená, že lze kdykoli snadno vymazat zvolený den nebo celou svou historii. Dále je možné upravit jakékoliv místo, které se zobrazí na časové ose, včetně odstranění určitého místa nebo jeho pojmenování vlastním označením. K přejmenování místa na něj stačí klepnout a v kartě, která se následně zobrazí, vybrat v kontextové nabídce (tři svislé tečky) položku Upravit název. Poté je možné zadat libovolné jméno. Toto místo se pak po přihlášení objeví přímo v Mapách Google.

Funkce časové osy bude k dispozici na desktopu i v aplikaci pro Android všem uživatelům, kteří povolili ukládání historie polohy pomocí Googlu. Díky časové ose budou mít uživatelé ještě více způsobů, jak zobrazit a ovládat své lokalizační údaje. Prakticky vše, co potřebujete na toto téma vědět, jsme shrnuli počátkem června ve článku Historie polohy Google: jak ji nastavit, spravovat, smazat, nebo zakázat.

Aktualizace a stažení nové verze Map Google

Aktualizace aplikace Mapy Google pro Android na verzi 9.12 s funkcí časové osy je uvolňována postupně, takže si na ni patrně budete muset nějakou chvilku počkat.

Google Maps
Google Maps

Jestliže čekat nechcete, můžete si stáhnout nejnovější Mapy Google 9.12 v podobě 21,4 MB velkého instalačního APK balíčku. V takovém případě je nutné mít v systémovém nastavení povolenou instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran. Odkazovaný balíček je určen pro zařízení s Androidem 4.3 a novějším.

Zdroje: Blog Google Maps, Android Central, Android Authority, Ars Technica, Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)