Je lepší obrazovka OLED, nebo LCD? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Je lepší obrazovka OLED, nebo LCD? (Víkendová hlasovačka a diskuze)

Máme tu sobotu, což znamená, že vám přinášíme již 202. díl našeho pravidelného cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze. Tentokrát se v něm pokusíme najít odpověď na otázku, která už řadu let rozděluje uživatele na dva nesmiřitelné tábory: je lepší obrazovka OLED, nebo LCD?

Obsah článku

Obrazovka OLED, nebo LCD?

Obrazovky chytrých telefonů stále procházejí bouřlivým vývojem. Roste jejich úhlopříčka, mění se poměr stran, zvyšuje se rozlišení a stoupá jemnost. V drtivé většině případů však můžeme zobrazovací jednotky rozdělit podle technologie do dvou skupin: OLED a LCD. Tyto dva typy displejů najdeme v monitorech, televizorech, mobilních telefonech, kamerách, prostě téměř v jakémkoli zařízení, které má obrazovku.

Obrazovka OLED je typickým rysem telefonů SamsungObrazovka OLED je typickým rysem telefonů Samsung

LCD je zdaleka nejběžnější typ displeje na trhu, který byl postupem času vybaven nejrůznějšími technologiemi, jež mají za úkol eliminovat jeho největší nedostatky. Obchodníci s oblibou používají trik s označením LED. Pravda je taková, že pokud uvidíte v popisku televize nebo chytrého telefonu uvedenou „LED obrazovku“, je to stále jen LCD. LED se vztahuje pouze na zdroj osvětlení, nikoli na samotný displej.

Pak je zde obrazovka OLED (Organic Light-emitting Diode), která se používá především v dražších telefonech a televizích. Z hlediska principu je to úplně jiná technologie. Podle mnoha uživatelů je OLED budoucností obrazovek, ale je opravdu výrazně lepší než dobrý LCD displej? Na to se pokusíme přijít společně s vámi.

V čem jsou rozdíly?

Stručně řečeno, LCD obrazovky používají k osvětlení obrazových bodů podsvícení. Proti tomu na displejích s technologií OLED produkují světlo přímo jednotlivé obrazové body. Svit takového displeje lze tedy ovládat doslova po jednotlivých pixelech, což v případě LCD nejde.

V levnějších telefonech, jako je například Redmi Note 7, najdete IPS LCD displejV levnějších telefonech, jako je například Redmi Note 7, najdete IPS LCD displej

Další rozdíl mezi oběma technologiemi najdeme v maximálním jasu. Abychom nechodili kolem horké kaše, uveďme si jako příklad dva telefony. Zatímco iPhone X s OLED obrazovkou má maximální jas 625 nitů, v případě LG G7 s LCD displejem je nejvyšší hodnota 1000 nitů. Jas je důležitý při prohlížení obsahu na přímém slunečním světle, ale také pro video s vysokým dynamickým rozsahem.

Jiná je ale situace v kontrastu. Pokud si zobrazíte na obou typech displejů černou barvu, budete moci na LCD obrazovkách pozorovat stále svítící podsvětlení. Černá tedy nebude skutečně černá, ale pouze tmavě šedá. Proti tomu OLED černé body jednoduše zhasne – takže budou opravdu černočerné. Právě možnost vidět podsvícení negativně ovlivňuje kontrast. Solidní LCD obrazovka může mít kontrastní poměr 1 000:1, což znamená, že bílé pixely jsou tisíckrát jasnější než černé.  Na OLED obrazovce černé pixely nevydávají vůbec žádné světlo, což znamená prakticky nekonečný kontrastní poměr.

Další klady a zápory

OLED obrazovky mají vynikající pozorovací úhly, především proto, že obrazové body jsou díky technologii blízko povrchu. To znamená, že se můžete dívat na displej z různých úhlů, aniž by docházelo k degradaci kontrastu. U LCD jsou sledovací úhly obvykle horší, ale tento parametr se velmi liší v závislosti na použité technologii.

S OLED obrazovkou přichází i náramek Mi Band 4S OLED obrazovkou přichází i náramek Mi Band 4

Rozdíly jsou také v barevném podání. Nejnovější LCD obrazovky mohou produkovat velmi přirozeně vypadající barvy. Stejně, jako v případě pozorovacích úhlů, však záleží na konkrétní použité technologii. V případě OLED obrazovek sice bývají barvy živější, pro mnohé líbivější, avšak často se tak dostávají dále od skutečnosti.

Kam půjde vývoj dál? Výrobci, kteří vsadili na LCD, budou nadále pracovat na jejich vylepšení a eliminaci dosavadních omezení. Proti tomu úkolem výrobců OLED bude v příštích několika letech především snaha o snížení ceny.

Je lepší obrazovka OLED, nebo LCD?

Teď to bude na vás – dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: je lepší obrazovka OLED, nebo LCD? Odpověď závisí především na vašich preferencích a zkušenostech. Můžete vzít v úvahu výhody a nevýhody, dané klíčovými rozdíly, ale je především na vás, na jaký displej se raději díváte.

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


Budeme rádi, když se v diskuzi pod článkem rozepíšete o svých zkušenostech s jedním i druhým typem obrazovky. Samozřejmě berte v úvahu, že se jedná o subjektivní hodnocení, nicméně i to může případným zájemcům pomoci v orientaci na důležité body. Užitečné bude především, pokud zmíníte další výhody a nevýhody, ve kterých je lepší obrazovka OLED, nebo LCD.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali kolik měsíčně spotřebujete mobilních dat. Do ankety se zapojilo celkem 207 respondentů a můžeme konstatovat, že léto s neomezenými daty přineslo své výsledky. Otázkou je, co na to po prázdninách řeknou mobilní operátoři.

39 % hlasujících uvedlo, že přeneslo během měsíce více než 5 GB dat. Na druhém místě jsou se 14 % uživatelé, kterým ke spokojenosti stačilo 3 až 5 GB. Zajímavostí je, že pouhá čtyři procenta hlasujících uvedla, že mobilní data nemá, nebo je nepoužívá.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (38)