Kolik měsíčně spotřebujete mobilních dat? (Víkendová hlasovačka)

Kolik měsíčně spotřebujete mobilních dat? (Víkendová hlasovačka)

Mobilní internetové připojení dnes většina uživatelů chytrých telefonů považuje za naprostou samozřejmost. Někteří si ale možná vzpomenou na doby, kdy v tomto segmentu začínalo GPRS s na dnešní dobu neskutečně pomalými přenosovými rychlostmi a absurdními cenami. Dnes „poletují vzduchem“ megabajty a gigabajty, takže se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze budeme ptát: kolik měsíčně spotřebujete mobilních dat?

Obsah článku

Kolik spotřebujete mobilních dat?

Většina uživatelů mobilního internetu má svým operátorem stanovený maximální objem přenesených dat – takzvaný FUP. Zpravidla je udáván v megabajtech či gigabajtech, které mohou být přes danou SIM kartu přeneseny v rámci jednoho zúčtovacího období – typicky měsíce. Po vyčerpání se uživatel musí smířit se sníženou rychlostí, případně s úplným zastavením mobilního internetu.

Kolik měsíčně spotřebujete mobilních dat?Kolik měsíčně spotřebujete mobilních dat?

Zákazníci tato omezení často vnímají negativně a dožadují se u svých operátorů tarifů bez limitů. Ti je však nabízejí pouze v cenově náročnějších balíčcích, které většina odmítá akceptovat. Data bez limitů jsou také často nabízena v rámci zaměstnaneckých tarifů. Tématu jsme se věnovali v dubnu v článku Jsou neomezené tarify v ČR předražené? O kolik platíme více?

V březnu tohoto roku rozvířila poněkud zatuchající český rybníček zpráva, podle které infolinky operátorů jako argument, proč nejsou nabízena neomezená data, uváděly údajný zákaz ze strany Českého telekomunikačního úřadu. Úřad, jehož úkolem je regulace trhu a stanovování podmínek pro podnikání v oblasti elektronických komunikací, se však proti tomuto tvrzení rázně ohradil.

Kontroverzní výroky

V únoru vyvolal silnou vlnu reakcí výrok tehdejší ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, který zazněl v pořadu České televize 168 hodin. „Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, tak se nepřipojíte na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější.“ uvedla Nováková. Média pak interpretovala její výrok, jako že Češi si za drahá data mohou vlastně sami.

Kolik měsíčně spotřebujete mobilních dat?Kolik měsíčně spotřebujete mobilních dat?

O další rozruch se v květnu postaral v té době šéf české pobočky Vodafonu Petr Dvořák. Ten v rozhovoru uvedl, že neomezené datové přenosy nelze nabídnout z toho důvodu, že by uživatelé využívali mobilní připojení jako náhradu ne vždy postačující pozemní infrastruktury.

„Když se chce, tak to jde!“ – toto léty ověřené rčení potvrdili před měsícem a půl dva mobilní operátoři. Jako první přišel T-Mobile, který nabízí neomezená mobilní data na celé léto téměř bez jakýchkoli „ale“. Velmi záhy se s podobnou, avšak komplikovaněji dostupnou akcí, přihlásil Vodafone. Co bude po prázdninách? Operátoři slibují nové tarify s neomezenými daty, ale na konkrétní si musíme počkat.

Kolik měsíčně spotřebujete mobilních dat?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě: kolik měsíčně spotřebujete mobilních dat? Pokud využíváte akční neomezené tarify, hlasujte podle toho, jaký objem jste přenesli v posledním zúčtovacím období.

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak vám vyhovují stávající neomezené datové přenosy. K čemu nejčastěji používáte mobilní data a jaká aplikace či způsob využití se nejvíce podílí na celkové spotřebě?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli máte ve svém mobilním telefonu paměťovou kartu. Do hlasování se zapojilo 157 čtenářů a jeho výsledky jednoznačně ukazují, že paměťovým kartám ještě zdaleka neodzvonilo.

56 % respondentů uvedlo, že paměťovou kartu ve svém telefonu mají. Proti nim je 23 % těch, jež paměťovou kartu nemají, ačkoli je jejich telefon vybaven příslušným slotem. Pětina hlasujících pak ve svém telefonu slot pro microSD kartu nemá.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (64)