Jsou neomezené tarify v ČR předražené? O kolik platíme více?

Neomezené tarify

Ceny mobilních tarifů jsou obecně vysoké oproti zahraničí. Před několika lety přišli operátoři s neomezenými tarify, které měly být revolucí. Na konci roku 2016 už neomezené tarify nestojí tisíce korun měsíčně, ale pořád cena není ideální, obzvlášť když se podíváme na srovnání se zbytkem EU.

Neomezené tarify v Česku nabízí málo muziky za hodně peněz

Informace o cenách neomezených tarifů v Česku a zahraničí se čas od času ukazují. Vždy se u takových článků rozpoutá vášnivá diskuze o tom, proč se v jiných zemích platí za stejné služby mnohem menší peníze. Nedávno zveřejnila spotřebitelská organizace dTest srovnání cen tarifů. Výsledky ukázaly, že ceny v Česku jsou až dvakrát větší.

Velmi dobrým příkladem je společnost T-Mobile, která nabízí v České republice neomezené volání, SMS a 2,5 GB internetových dat, za to zákazníci zaplatí 749 Kč. U našich severních sousedů v Polsku bylo dlouhou dobu od stejného operátora nabízeno neomezené volání, SMS a 5 GB internetových dat za 49,95 zlotých, což je v přepočtu 305 Kč. Před pár dny zdražily o 20 zlotých, cena je ale i tak stále proti nám nízká – 422 Kč. Abychom se ale nezaměřovali pouze na T-Mobile, stejná situace je i u dvou dalších operátorů v Česku – Vodafone a O2.

Z obrázku můžeme jasně vidět, že zaostáváme, a to nejen v ceně. Na jednu stranu se čeští operátoři chlubí svou rychlostí LTE internetu, což na druhou stranu je celkem komické vzhledem k datovým limitům, které jsou nastaveny strašně nízko. Minimální procento českých zákazníků využívá mobilní internet k věcem, kde je potřeba rychlé připojení. Většina lidí pak nevyužívá data například na streamování HD videa, právě kvůli vysokým cenám a datovému limitu.

Další věcí je pak zaměření na internetové aplikace a služby, kdy v Polsku mají neomezená data pro rozšířené aplikace jako Facebook, Twitter, Messenger, WhatsApp atd. Zatímco v Česku na něco podobného můžeme zapomenout, podobné nabídky mají jen někteří virtuálové.

Kvalitní infrastruktura je chvályhodná, ale je k ničemu

Opět se vracíme obloukem k rychlosti a pokrytí signálem, které máme jedno z nejlepších v Evropě. Bylo by dobré ptát se operátorů k čemu to je, když se evidentně nechtějí posunovat do “internetové doby”. Neomezené tarify se stále drží kolem volání a SMS, v tom důležitém – internetu, tomu ale zdaleka tak není.

vysilac-ean_2

A nevypadá to, že by se něco mělo změnit – všichni operátoři totiž nabízí neomezené tarify za úplně stejnou cenu 749 Kč, mírnou změnou jsou občasné akce, ve kterých dostanou zákazníci o trochu větší data. Když se to srovná se zahraničím, podobnou situaci najdeme velmi zřídka, většinou jsou ceny i nabídka velmi odlišné. V tomhle jsme opravdu specifický trh.

Vadí vám vysoké ceny za neomezené tarify? Nebo jste si domluvili cenu, se kterou jste spokojeni?

Zdroje: dtest.cz, facebook.com.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (36)