Klíčový patent Applu zrušen! Výrobci mohou jásat

rsz_android-vs-apple_edited

Jedním z nejdéle diskutovaných počinů Amerického patentového úřadu je bezesporu klíčový designový patent společnosti Apple. Ten se týkal vzhledu Applího iPhonu, jenže popis placatého elektronického zařízení se zaoblenými rohy je jaksi nedostačující. Každý smartphone je totiž zatím placatý a většina z nich má zaoblené rohy. Výrobci tak měli s Applem velké problémy (viz. Samsung), které pro ty menší výrobce mohly být i likvidační.

Naštěstí je tento klíčový problém již minulostí, protože Americký patentový úřad rozhodl, že je patent neplatný. Nejde však o žádný hrdinský kousek odvážného soudce ani o jeho jednání pod nátlakem. Patent byl podroben přezkoumání a rozhodnutí byla stanovena na základě data zplnomocnění platnosti ochrany.

Klíčový patent Applu

Jak se totiž zjistilo, Apple v minulosti podal hned několik patentů, které však byly bez slitování zamítnuty. Nějakou chvíli trvalo, než Apple drobnými úpravami a kombinacemi patentů dosáhl svého. Přesněji trvalo to až ke konci roku 2008. V tu dobu už ale Apple, ani žádný další výrobce, nemohl vlastnit patent na takto obecný tvar elektroniky, protože již taková elektronika nějakou dobu existovala. Proto Americký patentový úřad říká, že i když byl tento patent pro Apple klíčový, nikdo ho v případě sporu nestavěl na první místo. Znamená to tedy, že tímto patentem již nelze zažalovat někoho, jako byl v minulosti například Samsung a vydělávat na něm opravdu tučné částky.

Zrušení patentu nejspíš neuhasí plameny, které stále hoří na bitevním poli mezi Samsungem a Applem. Stále totiž existuje hromada dalších patentových přihlášek, které musí Samsung i další výrobci překonat, případně je roznést na kopytech. Vedení Applu ze zrušení patentu asi moc nadšené není. Výdělek, který patent společnosti přinesl byl totiž opravdu obrovský. Můžeme tedy očekávat, že poskoci pana Cooka brzy navštíví Americké soudy a rozpoutají další vlnu bitev. Kdo ví, třeba tentokrát vyhraje spor někdo jiný, než tomu bylo dosud. Třeba ale Apple přijde s novými patenty, které pro něj budou klíčové. Nejlépe to však ukáže až čas.

Zdroj: Phandroid.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)