Kdo chce mít Google, musí mít Google.

MADA: o tajemné smlouvě mezi Googlem a výrobci

Jsem skoro pořád někde online. Dávno jsou pryč časy, kdy se platilo za dobu připojení. Končí i časy, kdy se při nonstop připojení platilo za objem přenesených dat. Tomu se přizpůsobují i způsoby mezilidské komunikace: Rozmohl se Instant Messaging, u nás hlavně v podobě ICQ [čti: I seek you], nastupuje VoIP [hlas přes internetový protokol], z offline e-mailových konferencí se přechází na online webová diskuzní fóra a dokonce i samotný e-mail z původní dávkové komunikace via POP3 + SMTP pomalu přechází na čistě online webovou službu. Google-mail tak byl navržen od počátku. S ním se taky u G1 Androidu natvrdo počítá. Kdo chce mít Google komunikátor, musí mít Google účet. S tím jsem počítal, Gmail mám už nějakou dobu. Jeden z prvních záseků tedy byl, jak se dostat do svého Gmailu. G1 mi totiž nikde nedal možnost nastavit si účet, jen se dokola dožadoval hesla k jakési cizí Gmail adrese.

Ano, dostal jsem již používaný a tedy nastavený G1! Jen mi trvalo delší dobu, než jsem na to přišel. Ano, nejsem pro T-Mobile důležitý zákazník, platím jim jen jeden až pouhých několik jednotek tisíc Kč měsíčně po dobu možná ještě ani ne blbých patnácti let. To se přeci nevyplatí poslat mi nový přístroj nebo dokonce zprávičku “je to jetý, resni si to, we”. Až v tu chvíli se mi to spojilo s mírným údivem nad tím, že jsem při rozbalování nikde nemusel překonávat žádný odpor – nic nebylo zalepeno ani blbým kouskem “isolepy”. Tehdy jsem si řekl aha, je tu uvnitř potvrzený záručák, proto to otvírali… kontrolovali výrobní číslo přímo s přístrojem… Ano, už jsem se jim kvůli G1 zas na dva roky upsal, takže na mě zase můžou… [Vzpomínám, jak mě kdysi ukecali k prodloužení úpisu slibem nějakého balíčku hodně SMS zdarma. Kývl jsem na to a nedostal jsem nic. Až se mi snad chce říci “samozřejmě”. Poslední, na co jsem jim skočil, byla akce “dva měsíce surfování zdarma” a pak mi přišla faktura na 30 tisíc, načež mi bylo sděleno, když jsem se probral z mdloby a volal tam, že se to vztahuje na všechno kromě toho, co jsem zrovna používal já. Což předem jaksi pozapomněli deklarovat. Ale i tak jsem z nich dostal reklamačním řízením jenom půlku a druhou jsem musel zacálovat. Jojo, německá firma s německým přístupem k českým lidem… škoda slov… Kdybych zde měl blogovat o mých zážitcích s největšími firmami v ČR, asi by se to sem všechno nevešlo. :-) ]. Nicméně tu někde v tom ééé lehčím chaosu mám hromádku SIMek v takových modrobílých krabičkách, které jen čekají na vložení do některého z mých mnoha telefonů… Ano, jsem technický hračička, mám víc mobilů, víc SIMek 3 našich operátorů pro různá vedlejší použití – jen ten hlavní tarif jsem zase upsal růžovým, a to jen a jen kvůli G1. Možná jsem mohl počkat na Palm Pre… Ale nechme nářků…

Gmail jsem měl, G1 jsem dle rad na fórech totálně zresetoval a nastavil na svůj účet. Bluetooth jsem zjistil, že vlastně nemám, tak nezbylo, než honem rychle začít používat Google služby mnohem více a šířeji. Byl jsem vlastně nenápadně dotlačen se podívat na Gmailu do kontaktů a řádně to tam porovnat. A bohužel s “předchozím hlavním mobilem” v ruce ručně dopsat ke všem lidem telefonní čísla – kdo by si je taky dřív dával do mailových kontaktů, že. Je to docela pakárna: Některé lidi tam máte automaticky nasbírané víckrát s různými adresami, duplicity zjistíte až při pokusu o sjednocení. V telefonu zase jejich e-maily často nemáte vůbec a tím je taky nemáte vůbec na Gmailu a bušíte je tam celé. U dalších zase musíte hledat jejich nick na Gtalku a číslo na ICQ. Ehhh. Snad mi to někdy k něčemu bude a to ICQ bude nějak použitelné. Gtalk používám jen v nouzi, když zrovna ICQ nejede. Naštěstí ale nemusím opouštět svou Palmí rozmazlenost udržovat základní data pohodlně na PC a do PDAčka je jen synchronizovat. Tady se navíc synronizují přímo z Internetu, “kdekoli, kdykoli” [Vasquezová].

Donutilo mě to taky se podívat na Gkalendář [když už tu pomlčku všude vynechávám]. V české verzi Gmailu se mu moc nechtělo fungovat, když jsem to naposled checkoval. No, nějak jsem se s tím teď poboxoval a uvidíme, jako ToDo aplikace asi nic moc. Ale možná existují – tak jako u Palma – zástupy aplikací jiných, i když v případě G1 to nebudou zatím zástupy, ale skupinka.

Dle mě G1čka donutil(a?) k redukci mailů. Přeci jen 300 zpráv denně  je na displeji 320*480 možná až moc. Některé news digesty jsem zredukoval z “individi” na “daily summary” a na některých fórech jde povypínat méně zajímavá témata. Hodně používám štítky, abych se v tom vyznal, bohužel na G1 jsou všechny štítky stejnou barvou. :-( V G1 je i “normální” e-mail klient, bohužel jsem ho zatím nerozchodil, můj provider má jaksi momentálně na mail serveru vypršelý certifikát a na rozdíl od PC mu na G1 nejde přidělit výjimka. Při té příležitosti jsem zjistil, že Gmail umí načítat zprávy i z jiných e-mailových účtů. Nesmějte se, kdo to víte už dávno! :-) Na můj hlavní firemní mohutně zašifrovaný :-) jsem ho ale zatím nepustil. Přeci jen když vidím, jak to má Google všechno spolu proháčkované, neubráním se myšlenkám na Velkého bratra… Dnes už víme, proč má tahle planeta Země magnetické pole a proč se otáčí kolem své osy: Pod tenkou krycí slupkou na povrchu je jeden gigantický harddisk firmy Google… :-) Už se bojíte nebo ještě ne? Já se bojím hlavně střetu s blbcem. Tací ale zjevně u velkého strejdy gůgla nepracují.

archiv
O Autorovi - archiv

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

No Image-02

Jak funguje dotykový displej?

archiv archiv archiv
2 min. uložit na později
No Image-04

Pár rad nejen pro Android nováčky

archiv archiv archiv
3 min. uložit na později
Screenshot-emulator

Jak naistalovat Aplikaci do Android Emulátoru?

archiv archiv archiv
2 min. uložit na později
htc-logo-1

HTC Hero

Telefony archiv archiv
8 min. uložit na později
No Image-01

Quickforward – jednoduché přesměrování

archiv archiv archiv
1 min. uložit na později
htc_magic_sense_ui_250x250

HTC magic

Telefony archiv archiv
4 min. uložit na později
No Image-02

Astro – File manager pro Android

archiv archiv archiv
2 min. uložit na později

Komentáře (0)