Huawei Mate 8: nástupce legendy se blíží, máme se na co těšit?

huawei-ascend-mate-7-dual-sim-12

Společnost Huawei již brzy představí dlouho očekávaný phablet Mate 8 a spolu s ním i nejnovější chipset HiSillicon Kirin 950. A právě okolo nového chipsetu z dílny Huaweie se primárně točí poslední úniky pocházející z databází benchmarků GeekBench a GFXBench, ve kterých se objevilo zařízení nazvané jako “Huawei NXT-AL10”, přičemž s nejvyšší pravděpodobností by se mělo jednat právě o Huawei Mate 8. Tento nástupce povedeného phabletu Huawei Ascend Mate 7, který prošel našim redakčním testem na výbornou, však rozhodně nabídne víc než jen výkonný chipset.

Kirin 950 – výkonný a zároveň úsporný?

Z prozatímních informací vyplývá, že by nový HiSillicon Kirin 950 měl být vyroben za pomoci nejnovějšího 16nm FinFET procesu a využívat bude architekturu big.LITTLE se čtveřicí velmi výkonných jader Cortex-A72 a čtveřicí úsporných jader Cortex-A53. Informace se však rozcházejí v maximální frekvenci, na které budou jádra procesoru v Mate 8 pracovat. Zatímco jeden zdroj uvádí takt 1,8 GHz v druhém benchmarku byl zachycen přístroj pracující na frekvenci 2,2 GHz.

Huawei Mate 8 GeekBench

O grafickou akceleraci by se v tomto případě měl postarat čip Mali-T880, který by měl být oproti předchůdci v podobě čipu Mali-T760 citelně úspornější a přesto až 1,8x výkonnější. Zajímavě zní také informace o použití koprocesoru i7, který bude obstarávat senzory a zabezpečení. Huawei Mate 8 by nás měl ohromit také svým zvukovým výstupem a to díky použití kvalitního zvukového čipu Tensilica Hi-Fi 4.

Úsporný, ale také výkonný

U benchmarku GeekBench, měřícího výpočetní výkon procesoru, máme k dispozici nejen specifikace telefonu, ale i výsledek samotného benchmarku. Ten napovídá, že by Kirin 950 po výkonnostní stránce měl zatopit nejen Samsungu a jeho současnému chipsetu Exynos 7420, ale také připravovanému Snapdragonu 820 od Qualcommu, který se v databázi benchmarku objevil již dříve.

Chipset Single-core Multi-core
Samsung Exynos 7420 1 486 4 970
HiSilicon Kirin 950 1 710 6 245
Qualcomm Snapdragon 820 1 731 4 970

Výsledky v benchmarku GeekBench

6 palců podruhé?

Mezi hlavní domény Huawei Ascend Mate 7 patřil bezesporu velký 6″ displej a čtečka otisků prstů na zádech. Obě tyto dominanty pak zůstanou s nejvyšší pravděpodobností zachovány i u jeho nástupce. V souvislosti s displejem se dlouho spekulovalo o použití QHD rozlišení, dle posledních informací to však vypadá, že výrobce zůstane u osvědčeného FullHD, které na 6″ úhlopříčku s přehledem stačí a je mnohem méně náročné na baterii telefonu. Velký otazník pak visí nad použitím Force Touch displeje, kterým disponuje nedávno představený Huawei Mate S.

Dvě verze, paměťová karta DualSIM

Více zdrojů se shoduje, že Mate 8 přijde, stejně jako jeho předchůdce, minimálně ve dvou paměťových variantách. Lépe vybavený model pak nabídne 4 GB operační paměti a 64GB interní úložiště, zatímco o něco dostupnější varianta tohoto phabletu bude disponovat 3 GB RAM a 32GB úložištěm. Telefon by měl také nabídnout podporu paměťových karet microSD a přinejmenším v některé verzi také Dual-SIM.

Huawei Mate 8 GFX

Fotoaparát by dle posledních informací měl být schopen pořizovat snímky v rozlišení 4608 x 3456, což odpovídá 15,9MPx snímači. Kamerka nad displejem by pak měla disponovat 8MPx snímačem. Po hardwarové stránce by tedy měl být nový Mate 8 opravdovou špičkou, doufejme však, že si zachová také nadstandardní výdrž, kterou vynikal právě jeho předchůdce.

Design zatím záhadou

Největší záhadou je momentálně design přístroje. Téměř určitě můžeme zatím říci jen to, že telefon bude opět kovový. S vysokou pravděpodobností pak Mate 8 nepřinese ani žádnou designovou revoluci a bude se držet ve stejných kolejích jako jeho předchůdce. Uniklých snímků prototypů připravovaného Huawei Mate 8 je na internetu celá řada, často se však rozcházejí. Na jedné sérii fotek je dokonce zachycen prototyp se senzorovými tlačítky pod displejem, toto řešení však považujeme za méně pravděpodobné, jelikož Huawei obecně tíhne spíše k softwarovým tlačítkům, která jsou navíc pro telefon s takto velkou úhlopříčkou vhodnější.

Krom těchto snímků se však na internetu objevila také fotografie zakrytovaného prototypu odhalující kulatý modul fotoaparátu a rovněž kulatou čtečku otisků prstů.

Huawei Mate 8

Pravdu se dozvíme již brzy

Veškeré informace uvedené výše jsou zatím oficiálně nepotvrzené a jakkoli pravděpodobně působí, může se na nich cokoli změnit. Jedno je však jisté, k představení dlouho očekávaného phabletu Huawei Mate 8 dojde již 26. listopadu.

5588756165

Těšíte se na nový Huawei Mate 8?

Zdroje: GSMArena.com, AndroidAuthority.com, GizChina.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)