Google zveřejnil hospodářské výsledky za rok 2012 – utržil přes 50 miliard dolarů

1-22-2013googleearnings

Google včera zveřejnil výsledky svého hospodaření za poslední čtvrtletí loňského roku a samozřejmě také za celý minulý rok a nutno uznat, že se mu nedaří vůbec špatně. V posledním kvartále utržil celkem 14,42 miliard dolarů, což je zlepšení o 36% proti předchozímu roku, přičemž v tom není zahrnut prodej Home divize Motoroly, s nímž by se tržby vyšplhaly na více než 15 miliard. Celkové tržby za rok 2012 se poprvé v historii Googlu přehouply přes magickou hranici 50 miliard dolarů, což je opravdu úctyhodné číslo. A jak velký byl zisk? V posledním čtvrtletí to bylo 2,89 mld. dolarů, což je zlepšení jak proti předcházejícímu kvartálu (2,74 mld. USD), tak proti stejnému období předcházejícího roku (2,71 mld. USD).

1-22-2013googleearnings

Největší část příjmů pořád Googlu plyne z reklamy – celkem asi 12 miliard. Přitom 67% těchto příjmů vytvořily weby vlastněné Googlem. Nejdůležitějším trhem je pro Google pořád USA, kde bylo utrženo necelých 6 miliard (za poslední čtvrtletí). Postupem času ale roste význam ostatních zemí a například jenom za Velkou Británii činí tržby 1,3 mld.
Akvizice Motoroly se zatím moc nevyplácí. Motorola sice utržila 1,51 miliard dolarů, ale zároveň byla ve ztrátě 353 milionů. Uvidíme, jak se Googlu bude dařit nadále restrukturalizovat tohoto výrobce.

Na závěr ještě jedno nevídané číslo. Google má momentálně na účtech k dispozici hotovost 48,1 miliard dolarů. Co si asi tak udělá se všemi těmi penězi? Bude nakupovat další velké společnosti? Vyplatí je akcionářům?

Zdroj: Google, Engadget, AndroidCommunity

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)