Google Translate

No Image-01

Google translateV dnešní době, kdy hranice do světa jsou otevřené, potřebujeme také znát jazyky. A i když třeba umíme perfektně daný jazyk, může se nám stát, že nám nějaké to slovo vypadne. Proto na řadu přichází slovník. Jenže tahat sebou neustále těžkou knihu je přece jenom nepohodlné. Naštěstí máme sebou své chytré mobily s Androidem, do kterých se vejdou všechny slovníky světa. A takovou možnost mít slovníky ve své kapse nám přináší nová aplikace Google Translate. Za vývojem tohoto programu stojí samotný gigant Google. Jeho tým lidí vzal webový překladač a importoval ho do našich mobilů.

Po spuštění aplikace proběhne kontrola, zda máme ve svém telefonu nainstalovanou knihovnu pro hlasové funkce. Pokud ji nemáme, můžeme si ji hned nainstalovat, když tuto možnost potvrdíme. Jestliže tuto knihovnu nebudeme mít, nemůžeme využívat hlasovou funkci, která nám řekne hlasem daný překlad například v angličtině.

Máme-li krok s knihovnou za sebou, otevře se nám jednoduchý formulář pro překlad. Do textového pole napíšeme slovo nebo i frázi. Poté zmáčkneme na tlačítko pro výběr jazyků. Vyskočí na nás okno, kde si vybíráme z jakého a do kterého jazyka chcete překládat. Máme možnost výběru až ze 45 jazyků. Což si myslím, že tento výběr je velice slušný. Dále je tu možnost nechat automatickou detekci překladu. Tu volbu jsem vyzkoušel a funguje bezvadně. Zatím se mi nestalo, že by byl chybně detekován jazyk. Když máme vybráno, můžeme vesele stlačit tlačítko translate.

Pokud máme internet a natahala se nám data, vidíme námi daný překlad. Objeví se nám list, kde se nachází překládané slovo, přeložené slovo a fráze s daným slovem. U dvou prvních položek je ikona reproduktoru a po zmáčknutí nám sdělí přístroj hlasem dané slovo nebo frázi. Zatím bohužel hlasová knihovna nezvládá český jazyk. I když aplikace nedokáže přehrát daný jazyk, přesto se tam ikona objevuje, což může uživatele mást. Dále nám aplikace umožňuje překlady ukládat do historie a později se k nim opět vrátit. Nebo si jednotlivé překlady můžeme označit jako oblíbené.

Po zmáčknutí menu na nás vykoukne jenom jedna nabídka settings. V nastavení toho moc nenajdeme. První položka nám kontroluje, zda máme nainstalovanou hlasovou funkci. Zaškrtnutím druhé volby povolíme rozšířený překlad. Takže uvidíme například fráze. A tím nám veškeré naše možnosti skončily.

Dlouho jsem používal různé aplikace, které portovaly google translate do mobilu, ale nikdy jsem s tím nebyl úplně spokojený. Navíc tyto aplikace neuměly více překladů daného slova. Možná tento program odradí české uživatele absencí lokalizace. Další nevýhoda tohoto překladače je, že všechny informace se tahají online. Takže v místech bez připojení máme smůlu. Google translate je hodně jednoduchý a mohl by se zalíbit uživatelům. Už jen díky tomu, že tuto aplikaci dělá samotný Google.  Myslím, že Translate má dobře vykročeno i když má své mouchy a do budoucna nám určitě přinese více možností.

Základní obrazovka

QR Google translate

Michal Mátl
O Autorovi - Michal Mátl

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)