Google Play vám vrátí peníze i po 15minutové lhůtě, a to z vlastní kapsy

google-pay

Určitě se vám někdy stalo, že jste si koupili aplikaci za 100 Kč a po jejím nainstalování jste zjistili, že se vám nelíbí, nebo nesprávně spolupracuje s vaším telefonem. Padá, telefon zamrzá a tak se rozhodnete pro její odinstalaci. Pokud to stihnete do 15 minut, vše jde úplně bez problému. Stačí zmáčknout tlačítko vrátit peníze, aplikace se odinstaluje a peníze takřka okamžitě přistanou na vašem účtě. Až do této chvíle žádná novinka. Podle AndroidPolice však Google začal uplatňovat novou politiku ohledně vracení peněz, která je k uživateli nadstandardně přívětivá. Aplikaci totiž nemusíte vracet do 15 minut, ale i po více než dvou dnech. Tedy v případě, že máte důvod.

google play featured

Nově existují tři typy vracení peněz, které si popíšeme. První a nejjednodušší už jsme zmínili. Při vrácení aplikace do 15 minut, vám peníze přijdou téměř obratem a vývojář se ani nedozví, že jste aplikaci zakoupili / vrátili. Druhý typ se uplatní v případě, kdy vrátíte aplikaci ve lhůtě od 15 minut do 48 hodin od nákupu. Pokud jste někdy tuto možnost zkoušeli, víte, že nestačí kliknout na tlačítko vrácení peněz, ale musíte vyplnit formulář, kterým žádáte o vrácení peněz. Ve formuláři musíte zmínit důvod vrácení aplikace. Jak ale vyplývá z testování, často jej nikdo nečte a systém žádost schválí automaticky. Důležité je, že v tomto případě se peníze na vrácení odečítají z účtu vývojáře, kterému tak hrozí ztráta.

Jak na vrácení?

Snímek obrazovky 2014-05-18 v 19.34.49

 Google play

Snímek obrazovky 2014-05-18 v 19.35.13

Google play 1

Nejzajímavější je pak (nový) třetí typ. Ten se aplikuje v případě, že se rozhodnete aplikaci vrátit po době delší, než jsou dva dny. Opět musíte vyplnit formulář. Pokud je vaše žádost uznána jako oprávněná, což se stane v drtivé většině případů, peníze vám budou vráceny na účet. Tentokrát však ne z účtu developera, ale samotného Googlu. Ten se rozhodl, že místo řešení potenciálně zdlouhavého procesu s vývojáři, vám peníze raději vrátí sám. Vývojář tak opět ani neví, že jste aplikaci vrátili, ale zároveň mu nevzniká žádná ztráta. Co je ještě zajímavější, neztrácíte přístup k již zakoupenému obsahu. Čili i v případě, že se aplikaci rozhodnete vrátit, neztrácíte k ní přístup. Vypadá to, že Google ctí heslo náš zákazník, náš pán a tak se snaží přijít s co nejvýhodnějšími podmínkami pro uživatele. Změna politiky proběhla potichu, což se dá celkem pochopit. Google si je jistě vědom, že by celý systém mohli začít zneužívat nejrůznější vychytrálkové. Doufejme, že se tak nestane a “štědrost” internetového giganta nebude zneužita. Dodejme, že na mikrotransakce se možnost vrácení nevztahuje.

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)