Google zřejmě chystá vlastní herní konzoli

nexus_q_banner_001-650×317-550×268 (1)

Existuje jen málo odvětví, do kterých Google ještě “nefušuje” a není divu, že se s jejich službami, potažmo technologiemi setkáváme skoro na každém kroku. K fenomenálním úspěchům patří krom vyhledávače a e-mailu pochopitelně náš oblíbený operační systém Android. Z původního systému pro mobilní telefony se velmi rychle rozšířil na tablety a začal pohánět i různá drobná miniPC a v neposlední řadě i herní konzole. Těžko říci, zda to byl úspěch projektu OUYA či GameStick, co Google inspirovalo k tomu, že podle nejnovějších zvěstí prý začal pracovat na vlastní konzoli. Nebo že by snad chtěl konkurovat Applu, který by klidně mohl Apple TV přetavit v herní zařízení?

Inspirovala Google herní konzole OUYA? Inspirovala Google herní konzole OUYA?

Konzole od Googlu

Ony spekulace ovšem nepocházejí z nějaké drbárny na Facebooku, přišel s nimi totiž Wall Street Journal, který jen těžko smeteme ze stolu pro nedostatek důvěryhodnosti. Krom toho se WSJ od anonymního zdroje dozvěděl o chystaném projektu chytrých hodinek. Ano, jsou to velmi kusé informace, ale pokud se podíváme na současnou situaci na trhu a směřování jednotlivých firem, dává počínání Googlu smysl. Je očividné, že nemá smysl pouštět se do otevřeného souboje s PlayStation 4 a Xbox One, to je zkrátka jiná kategorie hraní. Logika bude spíše ve vytvoření dokonalého a možnostmi nabušeného ekosystému. Jen považte: Telefon, tablet, domácí multimediální centrum, herní konzole, chytré brýle a chytré hodinky, cloudová tiskárna a úložiště – to vše spojené jedním systémem, kompletní synchronizace dat a výtečná provázanost. Ano, z velké části asi bude záležet, zda budete mít telefon a tablet řady Nexus, u kterých je spolupráce se službami Googlu příkladná. Je ale dost možné, že právě i nová konzole bude zapadat do řady Nexus a tím pádem nad ní bude Google držet svou ochrannou ruku zajišťující pravidelné a včasné aktualizace na nejnovější verzi systému.

googleplaygames-610x339

Jaká tedy bude herní konzole od Googlu? Zatím nevíme. Možná se bude jednat “jen” o evoluci Google TV, kdy bude drobný přístroj vybaven dostatečně výkonným grafickým řešením. Otevírá se nám široký prostor pro spekulace na téma, zda se Google rozhodne vybavit konzoli velmi výkonnou Tegrou 4 či jejím konkurentem v podobě Qualcomm Snapdragon 800, ale téměř jistě můžeme tvrdit, že na tomto zařízení nebude pracovat Motorola, kterou Google koupil minulý rok. Ta momentálně má pod hlavičkou Google X plné ruce práce s přípravou telefonu Moto X.

Bude to Nexus Q 2?

Pokud si nepamatuje zařízení Nexus Q, není to žádná ostuda. Tento experiment kulového tvaru totiž velmi rychle upadl v prach zapomnění a Google se víceméně tvářil, že takový produkt snad ani nikdy neexistoval. Zmizel z mezinárodního Google Play, opustila ho služba Google Music a jen těžko jej budete někde shánět. O co vlastně šlo? Na Google I/O 2012 uvedla společnost malé multimediální zařízení, které dokázalo přehrávat stream médií z vašeho zařízení na televizi. Poměrně omezená škála služeb a vysoká cenovka (299 USD) udělala ze zařízení spíše unikát než trhák pro obývací pokoje.

Multimediální zařízení Nexus Q Multimediální zařízení Nexus Q

Společně se zvěstmi o herní konzoli se ale zároveň vynořily zprávy o plánovaném nástupci v řadě Nexus Q, zatím pojmenovaném Nexus Q II. To nás přivádí k myšlence, zda by náhodou nemohlo jít o totožné přístroje. Přece jen, pokud do malé krabičky nacpete dostatečně výkonný hardware společně s plnohodnotným systémem Android (třeba už 4.3), pak máte v ruce ideální zařízení pro domácí zábavu. Jistě, herní počítač a next-gen konzoli vám nenahradí, ostatně to ani nemá být jeho cílem. Krom toho, proč mít pod televizí dvě prakticky totožné mašinky?

Z náznaků se dá tušit, že minimálně jedno z těchto zařízení – chytré hodinky či androidí konzole – bude k dispozici již během podzimu letošního roku. Které to asi bude? A které by vám udělalo větší radost?

 

Zdroj: Wall Street Journal, IGN, Phandroid

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)