Vychází nový Gmail 5.0. Přináší design “Material” a podporu dalších služeb

gmail50_ico

Před necelými dvěma týdny David Mysliveček informoval, že Aktualizace aplikace Gmail 5.0 přinese Material Design a další. O víkendu začal Google skutečně uvolňovat novou verzi své poštovní aplikace pro Android. Nejdůležitější novinkou je, kromě přepracovaného uživatelského rozhraní, podpora účtů i na jiných serverech. Zatímco dosud si Gmail poradil pouze s poštovní schránkou na serveru Gmail.com, nyní zvládne pracovat s poštou přes protokoly IMAP/POP nebo Exchange.

V jedné aplikaci tak budete moci přijímat a odesílat poštu ze schránek například na Yahoo, iCloud, Outlook, Seznam, Centrum a dalších, včetně firemních serverů, pokud jsou skrze uvedené protokoly dostupné. Možnost mít všechny e-mailové schránky pod jednou střechou je rozhodně vítanou změnou a v praxi znamená, že uživatelé Androidu již nebudou muset přepínat mezi dvěma poštovními aplikacemi, jak tomu bylo dosud.

Z vizuálního hlediska je viditelný ústup od odstínů šedi, které byly typickým prvkem starších verzí, ke slovu se dostávají pastelové barvy, a to především červená, kterou naleznete nejen v záhlaví aplikace, ale také v kulatém tlačítku pro vytvoření nové zprávy. Další velkou změnou je přepracovaná postranní nabídka, která vypadá výrazněji a má nové rozhraní pro přepínání účtů, jež funguje lépe (a rychleji) než dříve. I zde šedou barvu nahradila bílá a v horní části je viditelná fotografie z Google+.

Pokud jde o způsob práce s e-maily, pak nepřečtené zprávy jsou označeny tučně a po přečtení standardním písmem (v dosavadní verzi byly nepřečtené zprávy bílé, po přečtení zešedly). Můžete si také všimnout, že samotné e-maily mají nyní kruhové obrázky/avatary místo starých hranatých. To jsou jen některé z velkých změn, ale faktem je, že Google vylepšil vzhled prakticky celé aplikace Gmail, aby ladila s vizáží operačního systému Android 5.0 Lollipop a designem “Material”.

Aktualizace je uvolňována postupně, takže se jí patrně dočkáte v následujících dnech. Pokud se vám čekat nechce, můžete stáhnout a nainstalovat instalační balíček APK z alternativního zdroje. V takovém případě je ale nutné mít v systémovém nastavení povolenou instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran.

Zdroje: Android Authority, AnandTech, Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)