Chystá se Nexus 10 II? Včerejší únik obrázků a informací byl podvod!

nexus_10_ico

Internetem včera večer doslova otřásaly údajné obrázky druhé generace tabletu Nexus 10, které do světa vypustil notorický zdroj úniků @evleaks. Nakonec se ale ukázalo, že se s největší pravděpodobností jedná o podvrh a @evleaks tweety týkající se Nexusu 10 stáhl. Důvodem k pojetí podezření byla skutečnost, že údajné snímky byly rozeslány více médiím s “mírně odlišnými podpůrnými důkazy”, což @evleaks považuje za potvrzení, že se jedná o hoax. Pojďme se tedy zkusit probrat informacemi, které se v posledních dnech objevily kolem Nexusu 10, a pokusme se odhalit, co by mohla být pravda.

Takto měl údajně vypadat Nexus 10 II Takto měl údajně vypadat Nexus 10 II

Prvním faktem, o kterém není sporu, je skutečnost, že Google včera přestal v Obchodě Play nabízet 32 GB variantu stávajícího Nexusu 10 (16 GB verze se vyprodala v říjnu 2013 a již se v nabídce neobjevila). Z minulosti víme, že zpravidla k pozastavení/ukončení prodejů Nexusů došlo krátce před představením nové generace. Budeme-li tedy vycházet z dosavadních zkušeností, můžeme s celkem solidní jistotou tvrdit, že Nexus 10 II je doslova za dveřmi. Tomu nahrává i skutečnost, že Nexus 10 první generace spatřil světlo světa v listopadu 2012, tedy více než před rokem, což je ve světě mobilních technologií hodně dlouhá doba.

Takto měl údajně vypadat Nexus 10 II Takto měl údajně vypadat Nexus 10 II

Otázkou zůstává, kdo bude Nexus 10 vyrábět. Dosud to byl Samsung a aktuální (nyní již zpochybněný) únik tvrdil, že bude výrobcem desetipalcového tabletu i nadále. Často se mluvilo také o Asusu, jehož Nexus 7 první i druhé generace sklidil u zákazníků možná až nečekaný úspěch. Spíše méně pravděpodobná je varianta, že by Nexus 10 II vyrábělo LG, byť právě s touto značkou spojil Google své poslední dva telefony Nexus 4 a 5.

Bude-li tedy druhou generaci Nexusu 10 vyrábět Samsung, je docela možné, že jeho technické parametry budou vypadat tak, jak tvrdil včerejší zdroj:

  • Procesor: Samsung Exynos 5
  • Displej: 10,1″, rozlišení 2560 x 1600 obrazových bodů (WQXGA)
  • Operační paměť: 3 GB
  • Interní úložiště: 16 GB nebo 32 GB
  • Fotoaparát: 5 MPx
  • Přední kamera: 3 MPx

V případě, že by Nexus 10 II vyráběl jiný výrobce, je poměrně pravděpodobné, že jako procesor by byl použit Qualcomm Snapdragon – pravděpodobně řady 800, možná (ale s výrazně menší nadějí) i 805. Nám se jako nejpravděpodobnější výrobce Nexusu 10 II jeví Asus – i s ohledem na komerční úspěch Nexusu 7.

Server Android Headlines zaujal na obrázcích průsvitný stavový řádek a navigační panel, který současné Nexusy 10 a 7 nemají. Zajímavým prvkem jsou také čelní reproduktory, což je něco, co žádný jiný tablet nemá.

Bude-li druhý desetipalcový Nexus představen v následujících dnech či týdnech, pak s nejvyšší pravděpodobností bude operačním systémem Android 4.4 KitKat, od jehož představení uplynuly necelé tři měsíce. Původní zdroj přitom tvrdil, že na tabletu poběží Android 4.5, což vypadá krajně nepravděpodobně, a je to jeden z důvodů, proč o důvěryhodnosti informací pochybovali i ti největší důvěřivci.

Ostatně dalším důvodem k pochybám byla tapeta na pozadí pracovní plochy tabletu – Google v minulosti s každou verzí Androidu přicházel i s novou výchozí tapetou, ovšem na snímcích byl na pozadí obrázek známý ze starší verze.

Co myslíte: dočkáme se příští generace Nexusu 10 v dohledné době? Bude jeho výrobcem Samsung, nebo si Google zvolí pro desetipalcový tablet nového partnera? Podělte se o své názory v komentářích pod článkem!

Zdroje: Android Police, Android Guys, Phandroid, Droid Life, Android Headlines, Mobil Telefon, Android Authority, 4PDA, CNET, BGR, Phandroid, Trusted Reviews, XDA.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

a422_ico

Jaké novinky přináší Android 4.2.2?

Zprávičky Karel Kilián Karel Kilián
2 min. uložit na později

Komentáře (7)