Je cena Samsungu Galaxy S8 přehnaně vysoká? (Víkendová hlasovačka)

Smartphone Samsung S8

Vlajková loď jihokorejského giganta se v nabídce českých e-shopů objevila už na začátku dubna. Oficiálním termínem zahájení prodejů však byl až 28. duben. Doporučená maloobchodní cena je v případě modelu S8 21 999 Kč a u verze S8+ 24 999 Kč. Je cena Samsungu Galaxy S8 příliš vysoká, nebo odpovídá nabízené kvalitě? Na to se pokusíme odpovědět v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Aktuální stav a okénko do minulosti

Aktuální cena Samsungu Galaxy S8 G950F se 64GB úložištěm je ve většině českých obchodů 21 999 Kč, nejlevněji ho pořídíte za 21 190 Kč. Také vyšší model Galaxy S8+ G955F se 64 GB interní paměti se drží doporučených cen. Nejlevněji ho seženete za 24 313 Kč.

Je cena Samsungu Galaxy S8 vysoká Je cena Samsungu Galaxy S8 vysoká

Částky vypadají jako poměrně vysoké, nicméně podíváme-li se o rok zpět, zjistíme, že Galaxy S7 zahajoval na 19 799 Kč, S7 Edge pak na 22 599. Letošní modely nabízejí zakřivený displej, čili budeme-li srovnávat s loňskými, měli bychom porovnávat s variantou Edge. Galaxy S8 proti ní nabídne dvojnásobně velkou paměť na aplikace a data, o něco kompaktnější rozměry a o 0,3″ větší displej. To samo o sobě by již dávalo nárok na vyšší cenovku, přesto je základní verze Galaxy S8 proti Galaxy S7 Edge o 600 korun levnější.

Ve prospěch nového modelu pak svědčí také modernější čip Exynos 8895, vyráběný 10nm technologií. Většina dalších parametrů je ve srovnání s loňským modelem stejná či velmi podobná. Je vidět, že jihokorejský výrobce postupuje nadále vpřed jen evolučními krůčky, přesto se mu podařilo nabídnout vylepšený model s nižší cenovkou.

Srovnání loňských a letošních modelů Srovnání loňských a letošních modelů

Otázkou je, zač si zákazníci připlatí u modelu Galaxy S8+. Rozdíl 3000 Kč je poměrně markantní, a je otázkou, zda opravdu “plusková” varianta nabídne něco, co by ho dostatečně obhajovalo. Nejzásadnější je v tomto případě větší obrazovka – místo 5,8″ disponuje S8+ 6,2 palci. S tím celkem logicky souvisejí i větší rozměry a hmotnost. Ostatní parametry se podobají jako vejce vejci, jen akumulátor dražší verze poskytne o 500 mAh vyšší kapacitu.

Je cena Samsungu Galaxy S8 přemrštěná?

Odpověď na otázku z nadpisu samozřejmě bude z logiky věci vždy subjektivní. Kromě dalších faktorů závisí třeba na tom, jaké má dotazovaný příjmy, jak je pro něj důležité mít moderní mobil atd. Přesto ale zkusíme nastavenou cenovou politiku vyhodnotit formou čtenářské ankety. Ptáme se na základní variantu, tedy Samsung Galaxy S8, jehož doporučená cena je 21 999 Kč.

V diskuzi pod článkem můžete porovnat cenu s konkurenčními modely podobných parametrů nebo se zamyslet nad tím, kolik by měl stát špičkový mobilní telefon.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda by měl Google nabídnout tmavou verzi svých aplikací. Téma se setkalo se širokým ohlasem a odpověď našich čtenářů je v podstatě skoro jednomyslná. 94 % hlasujících si myslí, že Google by tmavou verzi svých aplikací nabídnout měl.

Obhájcem tohoto pohledu je například čtenář, který se v diskuzi pod článkem podepsal jako mlazovla: “Sám dělám (ač jako koníček) aplikace a Material Design považuji za velmi povedenou grafickou knihovnu. Světlé pozadí, ač to tak někdy nevypadá, napomáhá čitelnosti a neunavuje tolik oči při dlouhodobém používání telefonu. Ovšem svobodný systém by si zasloužil možnost volby. A to na úrovni nadstavby Androidu, aplikace buď takovou volbu bude respektovat (což při použití standardních barev prostředí umožňuje), nebo nebude a tím nechává volnost vývojářům. Jsem jednoznačně pro.”

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Jen 6 % hlasovalo pro druhou nabízenou variantu – tedy že by Google tmavou verzi svých programů nabízet neměl. Tuto relativně malou skupinku zastupuje čtenář Mazec: “Mám Note 4, teď momentálně v servisu. Z toho důvodu jsem musel sáhnout po stařičkém Note 1. Pokrok jde hrozně dopředu. To, že ten telefon je příšerně pomalý, je asi každému jasné… Ale ta hnusná černá barva v tom prostředí… Vím, že bílá vice žere, ale vypadá to mnohem lépe… už se těším na Note 4.”

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)