Apple si ukousl 93 % z celkových zisků mobilního odvětví

apple zisk titul

Fakt, že nejvyšší procentuální zisky má ze všech výrobců chytrých telefonů právě společnost Apple, nejspíš nikoho nepřekvapí. Zajímavé je však, o kolik předčil své soupeře. Na účet společnosti Apple totiž přiteklo 93 % z čistých zisků z prodejů všech chytrých telefonů za poslední kvartál roku 2014. Během něj si tato společnost, stojící za největším konkurentem Androidu, přišla na přibližně 18 miliard dolarů, čímž předčila i takový moloch, jakým je ruský Gazprom. Ten během čtvrtého čtvrtletí roku 2014 dosáhl zisku “pouze” 16 miliard amerických dolarů.

A co že stojí za tímto finančním úspěchem? Předně fakt, že Apple loni představil hned dva iPhony, z nichž většímu, iPhone 6 Plus, se podařilo přetáhnout část uživatelů, především Androidích, telefonů s větší úhlopříčkou displeje právě k Applu. Svůj podíl na tomto obrovském zisku má také fakt, že průměrná cena u prodaných iPhonů vzrostla o 50 $ na 687 $ (cca 16 800 Kč) přičemž průměrné náklady na výrobu a prodej jednoho iPhonu dosahují 220 $ (cca 5 400 Kč), a to i po započtení nákladů na úpravy, bránících ohýbání většího z dvojice iPhonů. Apple má v současnosti na účtech přibližně 178 miliard dolarů. Celková tržní hodnota společnosti je pak 723,4 miliard dolarů, to je víc, než na kolik je oceněn Google s Microsoftem dohromady.

profits-phone-makers

Zbylá procenta čistého zisku z prodeje smartphonů pro sebe ukořistil Samsung, ostatní výrobci tak na konci 4. čtvrtletí roku 2014 skončili buď na nule nebo ještě hůř – v červených číslech.

Je pro vás takto vysoké číslo v případě zisků stále ještě překvapivé, nebo jste něco podobného už i čekali?

Zdroje: PhoneArena.com, PocketNow.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)