Apple poražen. Google (Alphabet) je nyní nejcennější firmou světa

apple alphabet market share

Apple, nebo Google? Android, nebo iOS? Dvě společnosti, o kterých dnes slyšel s jistotou úplně každý, vytvořily dva nesmiřitelné tábory a již několik let spolu přímo soupeří. Po dlouhé době se jazýček vah přehoupl na stranu společnosti sídlící v Mountain View. Google, tedy spíše jeho rodič, společnost Alphabet, se nyní stává nejcennější firmou světa a poráží Apple.

Apple držel první pozici od roku 2010

Společnost Apple se sice zabývá oproti Googlu především prodejem a vývojem elektroniky (a jejich systému či příslušenství), i tak se ale dokázala v roce 2010 vyhoupnout na trůn nejcennějších společností světa. Právě v tento okamžik byl sesazen Microsoft, který mnozí dodnes považují za nejcennější společnost světa, ve skutečnosti však podle letošních výsledků sídlí “až” na 3. místě. Začátek letošního roku však znamená zlom a kupředu startuje Alphabet, který přebírá prvenství.

apple, alphabet cena společností

Cena Applu klesá, Alphabet stále sílí

Průběh změn cen obou společností za poslední roky je velmi odlišný. Zatímco Alphabet pomalu, ale jistě sílí, Apple zažívá velmi světlé chvilky, které ale následují strmé pády. I díky tomu se Alphabet letos posunul do čela, což se ale může opět brzy změnit. A podle nás i změní, Apple totiž koncem letošního roku představí novou řadu iPhone 7, která by mohla opět způsobit nárůst ceny společnosti. Na to si ale budeme muset počkat.

apple, alphabet cena společností 2

Změní se něco pro koncové uživatele?

Jaký mají vlastně tato čísla a příčky okamžitý dopad na uživatele? Žádný. Uživatelé ovšem získávají menší jistotu, že se společnostem daří, což zajistí další vývoj a neočekává se, že by daná platforma měla brzy skončit. Spíše naopak.

zdroj: cnbc.comusatoday.comwired.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)