Volání a internet v tunelech pražského metra? Pracuje se na tom

tunely_prazskeho_metra_ico

Pokud jste v našem hlavní městě cestovali metrem, pak patrně víte, že v jeho tunelech jsou mobilní telefony zcela bez signálu, takže si z nich ani nezavoláte, ani se nepřipojíte k Internetu. Tomuto tématu jsme se podrobně věnovali v loňském roce ve článku Proč v tunelech pražského metra není signál mobilní sítě? s navazujícím pokračováním s vyjádřením operátorů.

Vlastním průzkumem mezi našimi čtenáři jsme zjistili, že v naprosté většině podzemních drah světových metropolí a velkých měst v tunelech signál mobilní sítě je, a to včetně mobilního datového připojení. Výjimkou je v tomto směru Londýn a Praha, přičemž v prvním jmenovaném městě není signál ani ve stanicích s odkazem na údajné obavy z možných teroristických útoků.

Z pražského metra si aktuálně zavoláte pouze ve stanicích, případně také v některých úsecích, vedených nad zemí. Důvody vysvětlil za Dopravní podnik hlavního města Prahy vedoucí odboru Řízení provozu Zdeněk Rampa: “Vlaková souprava totiž svým objemem tunel doslova “ucpe” a signál GSM se nemá kudy šířit – z klasických vyzařovacích antén vůbec, nevhodné jsou i zářiče v provedení anténní dvoulinky. Jediným možným prostředkem zůstává štěrbinový kabel; jeho pokládka sama o sobě není levná, jenže ke spolehlivému provozu je zapotřebí i dalšího technického zařízení.”

V tunelech pražského metra si zatím nezavoláte (foto: Michal Kuty) V tunelech pražského metra si zatím nezavoláte (foto: Michal Kuty)

Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), kterou jsme před rokem požádali o vyjádření, odpověděla, že jedná “s vedením Dopravního podniku hlavního města Prahy o možnosti pokrytí tunelů nové trasy metra 5A (poznámka redakce: jde o trasu mezi stanicemi Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol) mobilním signálem,” nicméně otázka pokrytí dalších tunelů měla být aktuální teprve “tehdy, pokud se podaří úspěšně implementovat a spustit sítě pokrývající tunely trasy 5A.”

V tunelech pražského metra už bez signálu nebudete!

Vše patrně proběhlo podle předpokladů, což můžeme soudit z oficiálního tiskového prohlášení společnosti T-Mobile, ve kterém informuje o uzavření dohody mezi společnostmi Cetin, T-Mobile a Vodafone. Obsahem této dohody je “pokrytí stanic a tunelů metra signálem 2G, 3G a LTE,” přičemž jako pilotní byl zvolen frekventovaný úsek linky C mezi stanicemi Roztyly a Muzeum. “Firmy podepsaly smlouvy o výstavbě a provozu mobilní sítě a smlouvu o pronájmu optické sítě. Současně byla zahájena jednání s Dopravním podnikem hlavního města Prahy.” Následovat budou výběrová řízení na jednotlivé fáze realizace, teprve poté se začnou přípravy a vlastní provedení.

Pilotní provoz začne v tunelech pražského metra mezi stanicemi Roztyly a Muzeum Pilotní provoz začne v tunelech pražského metra mezi stanicemi Roztyly a Muzeum

Aktuálně sice není znám žádný konkrétní termín, kdy bychom se v tunelech pražského metra mohli dočkat možnosti telefonovat nebo surfovat po Internetu, nicméně je to alespoň ona pomyslná vlaštovka, která naznačuje, že se po mnoha letech čekání konečně začíná něco dít.

Zdroj: Tisková zpráva.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)