[Video] Před 40 lety proběhl první mobilní telefonát

DynaTAC8000X-580-90

Kde bychom dnes byli bez vynálezce Martina Coopera? Tento talentovaný muž narozený roku 1928 je považován za otce mobilního telefonování a sám první hovor uskutečnil před dlouhými čtyřiceti léty.

Bylo to v dubnu 1973 pod záštitou společnosti Motorola, kde Martin Cooper a jeho tým dal poprvé dohromady telefon, který bychom dnes již těžko označili slovem “mobilní”, byl to totiž opravdu těžký kus techniky. Pokud se podíváme na telefonování obecně, nejedná se však o zcela první bezdrátový telefonní hovor – v USA měly například telefony v automobilech již zavedenou tradici. Cooper chtěl ale přístroj, který si snadno můžete vzít kamkoliv a navíc je “osobní”. Chtěl propojit telefonní číslo s živou bytostí, ne s kanceláří, domovem či podnikem. A přesně to se mu podařilo. Prý ho inspiroval komunikátor Jamese T. Kirka ze seriálu Star Trek.

Martin Cooper se svým vynálezem Martin Cooper se svým vynálezem

Cesta k úspěchu však nebyla snadná, ba ani levná. Motorola v letech 1973 a 1993 nainvestovala do celého projektu 100 milionů dolarů. První prototyp ale vznikl rychle – za neuvěřitelných 90 dnů. První komerčně dostupný přístroj nazvaný DynaTAC 8000x vážil 1,13 kg, byl 25 centrimetrů dlouhý a přezdívalo se mu “cihla”. Samotná baterie vážila zhruba 4x – 5x více než celé současné mobilní telefony. A jak dlouho vydržel na takovou obrovskou baterii? 20-30 minut hovoru, pak musel na 10 hodin do nabíječky.

Mobilní telefon DynaTAC8000x Mobilní telefon DynaTAC8000x – první komerčně dostupný mobil. 30 minut hovoru, 8 hodin pohotovosti, 4000 USD

3. dubna pak Cooper demonstroval funkčnost mobilního telefonů v New Yorku, kdy zavolal J. S. Engelovi do společnosti Bell Labs. A jak zněla vůbec první slova vyřčená do mobilního telefonu na veřejnosti?

“Joele, tady je Marty. Volám ti z mobilního telefonu, z opravdového přenosného mobilního telefonu.”

Také vám to nahání husí kůži? Zdalipak si pan Cooper uvědomoval, jak dalece jeho vynález ovlivní svět? Buď jak buď, tento člověk si zaslouží naši hlubokou úctu, změnil totiž způsob komunikace, jak ji dnes vnímáme.

 

The Cell Phone | INVENTORS | PBS Digital Studios

The Cell Phone | INVENTORS | PBS Digital Studios

 

Zdroj: YouTube, Wikipedia

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)