Vědci vyvinuli zařízení pro testování kvality spermií mobilním telefonem

vedci-vyvinuli-mobilni-aplikaci-pro-testovani-kvality-spermii-ikona

Vědečtí pracovníci ze dvou amerických nemocnic v Massachusetts (Brigham and Women’s Hospital a Massachusetts General Hospital) vyvinuli speciální aplikaci a příslušenství pro testování kvality spermií. Podle prvních zpráv převažují klady jejich řešení: náklady se pohybují pod pěti dolary (asi 125 Kč) a deklarovaná přesnost je 98 %.

Podobně, jako domácí těhotenský test, musí tento produkt ještě schválit americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA; Food and Drug Administration). Hlavní přidanou hodnotou je možnost určovat počet spermií v soukromí a s minimálními náklady. Nový test poskytuje uživatelům výsledky pouhých pět sekund po testování.

A smartphone-based test for male fertility

A smartphone-based test for male fertility

Testování kvality spermií v klidu domova

Systém potřebuje k načtení vzorku ejakulátu pro analýzu jednoduché příslušenství. Souprava se skládá z jednorázového mikročipu s kapilární špičkou a gumového míčku, s jehož pomocí se absorbuje vzorek. Následně se tato část zasune do přístroje, připojeného k telefonu. Celý systém tedy funguje tak, aby testovaný vzorek nepřišel do kontaktu s lidskou rukou.

Následně se na mobilním telefonu spustí aplikace, která komunikuje se soupravou. Ta uživatele krok za krokem provede celým procesem a seznámí ho s výsledky. Výsledné skóre je postaveno na několika kritériích, ke kterým patří například hodnocení koncentrace a pohyblivosti spermií.

Vědci testovali celé zařízení v rámci klinické studie na 350 vzorcích, přičemž zjištěné výsledky dosahovaly ve srovnání s laboratorním vyšetřením přesnosti 98 %. Spoluautor studie a ředitel centra plodnosti při Massachusetts General Hospital k tématu uvedl: “Více než 40 % neplodných párů má problémy s početím z důvodu abnormalit spermií. Tento projekt nabídne rychlejší a lepší přístup k péči v tomto oboru.” Mimo jiné se například často polemizuje o vlivu mobilních telefonů na plodnost.

Zařízení pro testování kvality spermií na mobilním telefonu Zařízení pro testování kvality spermií na mobilním telefonu

Produkt nemusí být určen pouze párům, které se pokoušejí počít potomka, ale například i mužům po vasektomii, aby se ujistili, že zákrok přinesl kýžené výsledky. V úvahu připadá také nasazení tohoto produktu u chovatelů zvířat. Přístroj je zatím stále ve stádiu vývoje a v současné době probíhají jeho další testy. Vědci plánují jeho brzké předložení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Celkově lze konstatovat, že toto řešení je další ukázkou, jak digitální mobilní svět a miniaturizace technologií vede vědce k vývoji některých zajímavých aplikací, které usnadňují lidský život.

Co říkáte na myšlenku testování kvality spermií pomocí mobilního telefonu?

Zdroj: androidheadlines.com.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)