Menu

Seznam.cz přebral vývoj populární aplikace Pubtran

Seznam.cz odkoupil populární aplikaci Pubtran, která slouží pro vyhledávání spojů v jizdních řádech veřejné hromadné dopravy. Akvizice aplikace již byla dokončena a Seznam.cz tak nad ní a jejím dalším vývojem přebral plnou kontrolu. Jednou z, na první pohled prakticky nezjistitelných a přesto velmi podstatných, novinek je fakt, že aplikace již neběží na datech společnosti CHAPS, nýbrž na datech Seznamu.

Autor aplikace Pubtran, František Hejl, komentuje její prodej právě Seznamu následovně.

Aplikace Pubtran využívala data společnosti CHAPS. Původně jsem ji mohl nabízet zdarma – to ale nadále CHAPS neumožňoval, proto jsem hledal cestu, jak aplikaci Pubtran pro lidi ponechat bezplatnou. Spojení se společností Seznam.cz mi toto umožní.

Krom toho změnou prošel rovněž design celé aplikace a do jisté míry také její funkce. Aplikace nyní má fungovat podobně jako na Mapy.cz. Prostřednictvím Mapy.cz totiž lze nově vyhledávat dopravní spoje napříč celou ČR. Navíc zde lze naplánovat celou cestu a není ani nutné vyhledávat konkrétní zastávku, stačí zadat současnou polohu či cíl cesty. Aplikace navíc nabídne také notifikace, které uživatele upozorní na odjezd zvoleného spoje či přestup.

Seznam.cz počítá s vývojem aplikace i do budoucna. První na řadu příjdou informace o mezizastávkách vybraného spoje a v případě, že budou k dispozici data od jednotlivých dopravců, přibudou také informace o číslech nástupišť, cenách či zpoždění jednotlivých spojů.

Používáte aplikaci Pubtran nebo dáváte přednost jinému řešení?

Zdroj: TZ

 

Komentáře

Piro

Piro

30.4.2015 16:32

Zase o den později…nestíháte

snoopy8211

snoopy8211

30.4.2015 16:38

vždyť to fungovalo :-D, co převezme seznam, tak to hnedka neznám :P

vlk63

vlk63

30.4.2015 17:03

Zatím se z dobré aplikace stala aplikace na vymazání .. dobré odstranili a něco slušného přidali výsledek nestojí za nic ..

Josef

Josef

30.4.2015 17:05

Už nepoužívám šloto z mobilu nefunguje jak dřív a nenachází spoje hold seznam to porbyl a na včerejších dyzkuzich bylo vyce lidi co už apka nezajímá

Tomas

Tomas

30.4.2015 17:14

Tak jsem přešel na jízdní řády od idnes. Škoda

unavix

unavix

30.4.2015 17:23

Takhle to dopadá když rozhodují peníze a lidi který tomu nerozumí. Něco dobrého vytvořit dá práci a potřebuje to čas. Ale zkurvit to jde jedním updatem. Tohle je zářný příklad jak zničit parádní aplikaci.

bejzbi

bejzbi

30.4.2015 17:24

Jinak řečeno: neaktualizovat.

Velda

Velda

30.4.2015 17:57

neaktualizivat nepomůže, protože to nefunguje – bylo to odpojeno od serverů… Bohužel update je nutností – a neskutečně ji potentovali…

Highway

Highway

30.4.2015 17:59

Na jizdní řády CG Transit, protože je offline. Je za malý poplatek, ale výhoda toho, že nemusím řešit připojení za to stojí. A nemusím přemýšlet o tom, co se děje s Pubtranem :-)

Jokeeer

Jokeeer

30.4.2015 18:01

Bez aktualizace nechtěla aplikace fungovat, po aktualizaci jsem ji raději vymazal a nainstaloval Jízdní řády. Nová verze se mi nelíbí, nenabízí tolik funkcí jako ta předešlá a přijde mi dost nepřehledná.

Vorel

Vorel

30.4.2015 18:23

Pubtran byl dobrý, teď se mi vůbec nelíbí :-( No a vzhledem k tomu, že už jezdím pouze vlakem, tak mažu a budu používat osvědčený Vlak ČD

pwnz

pwnz

30.4.2015 18:30

Můžu se zeptat, odkud jste čerpali informace v posledním odstavci?
Protože to jsou dva momentálně největší nedostatky, a tak by me zajímalo, jestli se jedná o oficiální zdroje.

Prof.Xavi

30.4.2015 19:12

Josef: Jakým jazykem to píšeš? :-O až mi huba upadla

Slanecek

slanecek 0

30.4.2015 19:28

Seznam je v tom docela nevinně, nemá kompletní jízdní data. Původní verze aplikace byla odstřihnuta CHAPSem od zdroje dat.

Caszidy

Caszidy

30.4.2015 21:14

Ok, zkopíruju sem svou recenzi z Google Play, protože je strašný, jak lidi nechápou souvislosti a nadávají někomu, kdo za problém vůbec nemůže:
Lidi neblázněte!
Šokuje mě, že místo aby lidi nadávali Babišovi a jeho monopolnímu Chapsu, který si syslí data a vybírá desátky za něco, co je v zahraničí běžně zdarma, nadávají autorům aplikace za spojení se Seznamem, který nabízí jedinou dostupnou datovou alternativu. Takže za mě 5* a držím palce v boji proti Agrofertu. Ano, některé původní funkce zatím bohužel nefungují, ale věřím, že budou brzy zase k dispozici.
A komu ty pokročilé funkce tolik chybějí a nechce čekat, až se je podaří Seznamu zase vrátit kvůli formátování Chapsu, tak si může za pár šupů koupit licenci CG Transitu.

sadrovnicek

sadrovnicek

30.4.2015 21:20

Tak výborná aplikace a takto jí po.erou. Ale co můžeme chtít od.Seznamu na co sáhne to pose.e!!!!!! Znáte někdo podobnou aplikaci jako byla tato??? Díky za tip

ary

ary

30.4.2015 22:14

Seznam se začíná podobat Microsoftu. Uživatel je až na druhém místě.

Jdu hledat alternativu. Na seznamoviny fakt nemám nervy.

Tominin

Tominin

30.4.2015 22:31

CG Transit. Funguje i v zahraničí. Na měsíc zdrama potom si musíte zakoupit příslušný řády. Např. za 75 Kč celá ČR. Aktualizace jsou zdarma a vyhledávání funguje i v offline.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

1.5.2015 0:21

Svět bez Seznam.cz a Novinky.cz by byl mnohem, MNOHEM krásnější … více prom*daných peněz v jakémkoliv odvětvé které spadá pod seznam jsem v životě za posledních 10 let neviděl. Nejlepší je ta jejich lištička, kdy se uživatel její instalací automaticky stává de*entním až do konce života bez možnosti nápravy …

Was3k

Vašek Švecexternista 5

1.5.2015 0:30

Pwnz: Veškeré informace z článku pochází z tiskové zprávy Seznamu

airwavecz

airwavecz

1.5.2015 6:42

Velká škoda že již nefunguje starý Pubtran, snad se Seznamu.cz navázat na jeho kvalitu a služby, moc bych jim to přál, ale v tuto chvíli přecházím na jinou apk.

zog

zog

1.5.2015 10:59

Nedostatek dat lze odpustit co nelze odpustit je nesmyslná změna uživatelského rozhraní. Nemůžu si zadat jestli chci MHD vlak nebo bus. Seznam to totálně zku*vil. Bohužel od instalace.

loleq

loleq

1.5.2015 11:45

Super no skoda ze kdyz potrebuju napsat nemocnice jako zastavku tak mi ukaze hospitaly po celej republice ale tu kterou zrovna potrebuiju ne. Chybi prave ona filtrace podle mest etc. Takze pro me nepouzitelne

spot

spot

1.5.2015 12:48

moje nejpouzivanejsi aplikace jelikoz jezdim vlakem po cele ČR..po aktualizaci zmizelo zpozdeni a mezizastavky takze delete..navic nic od čokla mi do mobilu/kompu nesmi a nejradsi bych ho utratil!a co koukam jizdni rady od babise vypadaj jako toto pred aktualizaci..stejnak uz mam od nej LžiDnes..to na precteni hlavicek a pobaveni nez tu diskuzi vypnou staci :P

folecek

folecek

1.5.2015 14:33

Server iDNES dnes vydal působivou nepodepsanou zprávu, kterou buďto dostal nějaký chudák redaktor za úkol dát dohromady, nebo jí rovnou vytvořilo PR oddělení. V něm upozorňuje na problémy mobilní aplikace Pubtran, jejíž akvizici včera oznámil Seznam.cz a která přímo konkuruje službě IDOS spadající právě pod iDNES a společnost Mafra.

Propagační text zmiňuje několik problémů. Něco možná lze brát za běžné porodní bolesti, další věci je ale třeba uvést na pravou míru. Nejčastější problémy jsou spojeny s nepřesností či případnou duplikací dat. Seznam konečně může začít využívat data jízdních řádů, která dlouhá léta pod vlivem téměř neprůstřelné smlouvy provozuje brněnská firma Chaps. Ta je nyní poskytuje ve formě excelovských tabulek a Seznam si napsal skript, který dokáže informace vytahat a zařadit do jeho databáze a produktů (Mapy.cz a Pubtran).

V Seznamu mají aktuálně podezření, že Chaps cíleně některá data uvádí špatně, což by pak mohlo způsobovat ony nesrovnalosti ve spojích v Pubtranu. Zdejší internetová jednička aktuálně zjišťuje, zda tomu tak skutečně je a zda nejde o případnou chybu dopravců. Během vydávání aktualizované aplikace Pubtran navíc Chapsu poněkud podezřele spadlo aplikační rozhraní (API).

folecek

folecek

1.5.2015 14:33

Problém pro Mafru
V tomto kontextu, i na základě historických faktů, kdy Chaps dělal vše proto, aby si monopol na jízdní řády udržel, pak citace šéfa firmy Tomáše Chlebničana působí poněkud komicky. „Konkurenci vítáme. Lidé se pak mohou sami přesvědčit, že za spolehlivými informacemi z IDOS stojí každodenní mravenčí práce nemalého počtu lidí,“ uvedl ve zmiňovaném článku.

Samotnému iDNESu zakonzervovaný stav vyhovoval. Mafra jako jediná od firmy odebírala data a od roku 2007 na jejich základě provozuje IDOS. Ten tvoří velkou část návštěvnosti celého zpravodajského serveru: letos v březnu server vykázal přes 4,5 milionu unikátních návštěvníků s tím, že jízdní řády přinesly téměř 1,7 milionu návštěvníků. Přesné výdělky IDOSu Mafra nezveřejňuje.

S příchodem Seznamu je ale tento bezesporu výnosný byznys ohrožený. Seznam má dostatečnou sílu část uživatelů IDOSu převzít. Kromě oblíbeného Pubtranu může těžit zejména ze služby Mapy.cz, do které jízdní řády logicky zapadají.

Mafra dlouhodobě bere Seznam jako velkého konkurenta a téměř o svém sousedovi z pražského Anděla nepublikuje žádné články. Zároveň ani neposílá své novináře na tiskové konference.

folecek

folecek

1.5.2015 14:36

tento článek jsem překopíroval z jedné známé stránky o počítačích. Chtěl jsem zde napsat jen odkaz, ale nějak mi to tu nechtěli dovolit, tak jsem to vyřešil takto a použil jsem ctrl c a ctrl v :D

JZe

JZe

1.5.2015 21:14

Ze dne na den se z fajn aplikace stal nepouzetelny balast. ODINSTALOVAT!!!

Michal Hanák

2.5.2015 12:55

Předělal jsem přihlašovací údaje z Jízdních Řádů do Pubtranu. Tak kdyby měl někdo zájem o starý dobrý 100% funkční Pubtran a písne PM.

hudry

hudry

2.5.2015 16:36

Koukám, že některým namyšleným jelimánkům se sáhlo na jejich hračku. Pan Hejl je vynikající programátor a pokud má nová verze nějaké chybky, tak je to jistě jenom otázkou (krátkého) času. A pokud se vám ani to nebude líbit, navrhuji jednoduché řešení. Kritizovat, prskat a plivat umí kdejakej blbec. Tak si to naprogramujte sami – vy géniové …

HH

HH

2.5.2015 20:57

Jo nic proti programatorovi,ale nejak me nedochazi nynejsi koncept teto aplikace .Puvodnim zamerem bylo vyhledavat dopravni spojeni .Ted jeden priklad ,kdyz budete chtit dojet z Letenskeho nam. do stanice Pod Kesnerkou nabidne vam to dojet na Hradcanskou pak tramvaji a dojit to pesky.Fakt pecka spis se to chova jako planovac vyletu asi je prioritou cas.Pritom ten stejny spoj v aplikaci jizdni rady tram na Smichov presun na bus a dojet tam kam chcete a navic aplikace zabira fakt dost mista.

HH

HH

2.5.2015 21:04

Jeste reakce na tuto vetu.Kromě oblíbeného Pubtranu může těžit zejména ze služby Mapy.cz, do které jízdní řády logicky zapadají.
Nacteni jedne trasy do mapy v aplikaci a hup +20MB no nevim jestli to potesi uzivatele,ktery bojuje s volnou pameti telefonu.
A doufam ze nebude nekdo psat co to mam za stupidni telefon s malou pameti.

Michal

Michal

5.5.2015 9:02

Pubtran jsem pouzival vyjmecne a pouze proto, ze mel jednoduche pouzivani a ulozene oblibene trasy, ktere jsem nemusel slozite vypisovat, to muzu rovnou hledat v prohlizeci a nemit v telefonu zbytecnou appku. Bohuzel musim souhlasit s nazory, ze seznam dost veci zkomplikuje, misto aby to bylo naopak.
Dam jim mesic, pak to jde do kose.

Jan Nováček

Jan Nováček

4.7.2015 15:18

Docela by mě zajímalo, jak se na toto budou lidi koukat ve světle aktuální aktualizace aplikace Jízdní řády – IDOS :). Namátkou: nepřehledné rozhaní, reklama přes půl stránky, předplatné za 50 kč na rok a to nad daty, které Jízdní řády vlastní.

Tonda

Tonda

5.7.2015 15:22

Nový idos je stejně děsný jako nový pubtran, původní mafra jízdní řády založené na původním pubtranu, ale stále fungují, je třeba aktualizovanou aplikaci smazat, sideloadnout verzi 1.3.3 a zakázat aktualizace.

RSS (komentáře k článku)